İki Gözüm Ahmet: Sürgün

İKİ GÖZÜM AHMET: SÜRGÜN 5 NİSAN’DA SİNEMALARDA

Film, özgün müzik sanatçısı Ahmet Kaya’nın 43 senelik kısa ömründeki yaşam ve toplumsal mücadelesini konu alıyor. MGD Ödül gecesinde Kürtçe Şarkı okumak istediğini açıklaması ile linç girişimine uğrayan sanatçının Paris Sürgün günleri de izleyici ile buluşuyor.

KONU: Henüz 7 yaşındayken babasının aldığı küçük saz ile müzik hayatı başlayan Ahmet, uzun mücadele sonrası ülkenin en ünlü sanatçılarından birisi olur. Gençlik yıllarında yoksulluk çeken Ahmet, taksi şoförlüğü ve tekstil atölyesinde işçilik yaptıktan sonra arkadaşlarının yardımı ile bir albüm yapar. Asıl serüven de o zaman başlar. Söylediği şarkılardan dolayı adliye koridorlarını aşındıran genç, bu süreçte devrimci hareket içinde de yer alır. Gerek sol mücadelesi gerekse türban yanlısı protestolarda kadınlara desteği ile hümanist tavrını ortaya koyan Ahmet, ilk aşk deneyiminde hüsrana uğrar. MGD gecesindeki “Kürtçe şarkı söylemek istiyorum” söylemi derin güçlerin işareti ile linç girişimine uğrar. Zorunlu olarak gittiği Paris’te müzik çalışmalarına ülke özlemi ile devam eder. Ülkesinde terörist ilan eden Ahmet, Paris’te yaşadığı kısa hayatında da kardeşlik için mücadelesini sürdürür. Henüz 43 yaşında iken, ülkesinden ve sevdiklerinden uzakta gözü yaşlı kederli vefat eder.

Yönetmen: Gani Rüzgar, Şavata Hakan Gürtop
Oyuncular: Özgür Tüzer, Aleyna Solaker, Serdar Orçin, Yelda Reynaud, Ruhi Sarı, Metin Yıldız, Ekin Akkaş, Eşref Bukan, Nurettin Soydan, Alev Oraloğlu, Oğuz Yağcı ve Gani Rüzgar Şavata
Senaryo: İlker Barış, Gönül Aktürk, Gani Rüzgar Şavata ve Mustafa Kaya (Ahmet Kaya’nın abisi)
Yapım: X Yapım
Yapım Yılı: 2020- 2024
Tür: Dram, Biyografi
Süre: 110 Dakika
Vizyon Tarihi: 5 Nisan 2024
CGV MARS DAĞITIM

FRAGMAN