İki Nehir Arasında

İki Nehir Arasında

İki Nehir Arasında, 1914 – 1918, Burma, Türk savaş esiri kampı ve diğer tarafta Afyonkarahisar’daki İngiliz savaş esiri kamplarına odaklanırken savaşın bireyler üzerindeki etkisini ortak acı perspektifinden resmediyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında, 1. Dünya savaşını ve etkilerini bilinmeyen yönleriyle bilmemiz ayrıca günümüz ulusal ve uluslararası değerlerini daha iyi anlayabilmemiz açısından ışık niteliği taşımaktadır.

Bu filmin farklılığı ise bugüne kadar hiç konu olmamış bir savaşı Kut zaferini merkezine alarak yaşanılmış acıları gözler önüne seriyor olması. Bugüne kadar 1. Dünya savaşının Çanakkale cephesi epey işlenmişti ama 1. Dünya Savaşını Irak cephesi hiçbir zaman derinlemesine işlenmemiş ve günümüze kadar gelmiş canlı tanıklarının sesi hiçbir zaman duyulmamıştı. İşte bu film bize bunları anlatıyor.

Filmin bir diğer önemli yanı ise izleyici kitlesinin 6 yaş ve üstü olmasıdır. Hiç şüphesizdir ki tarihi bir Belgesel filmi 6 yaş üstü izleyicinin anlayabileceği şekilde anlatabilmek geniş kitlelere filmin ulaşabilme gayretini destekleyici bir sembol değeri teşkil etmektedir. Bu film askeri bir tarihi filmdir bu anlamda ayrıca hedef kitlemiz askerler, öğretmenler, öğrenciler ve memurlardır bu anlamda izleyicimize ulaşma gayretinde olan bizlere desteğiniz ayrıca manevi büyük bir anlam teşkil etmektedir.

Film dünya çapında 9 ülkede 16 film festivalinde 18 ödül kazandı. Amerika, İngiltere, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’da dağıtımı yapılıyor.

1 Mart’ta Mars Dağıtım şirketi tarafından tüm Türkiye’de dağıtılacak.

Yönetmen: Berfi Dicle Öğüt
Oyuncular: Mehmet Konuralp, Jonathan Arch
Senaryo: Berfi Dicle Öğüt
Yapım: Tane Film Yapımcılık
Yapım Yılı: 2023
Tür: Dram, Belgesel, Tarihi
Süre: 80 dakika
Ödüller: Papa International Historical Film Festivali Tarihi En İyi Belgesel Ödülü
Gösterim Tarihi: 01 Mart 2024
Dağıtım: CGV Mars Dağıtım