İntikamın Bedeli – Seeking Justice

“İntikamın Bedeli”
“Seeking Justice”

“Bu film, intikamını almak için yapılan bir teklifi kabul ettiğinde aslında şeytanla işbirliği yaptığını anlayan acı dolu bir adamın öyküsü.” diyor yönetmen Roger Donaldson. “No Way Out” ve “The Bank Job” gibi son derece başarılı gerilim filmlerinin usta yönetmeni, “Will sandığından çok daha büyük bir şeyin içine düşüyor.” diyor.

“Dünya kötülük yapanlar değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.”- Albert Einstein

Konu: Will Gerard (Nicolas Cage) kendini mesleğine adamış bir İngilizce öğretmenidir. Başarılı bir müzisyen olan karısı Laura (January Jones) ile mutlu bir evliliği vardır. Orkestra konserleri, arka bahçede verilen mangal partileri ve Will’in en sevdiği hobisi olarak, çalıştığı okulun müdürü (Harold Perrineau) ile yaptığı satranç maçlarıyla geçirdikleri rahat bir ev hayatları vardır.

Bir gece yaşamları korkunç bir olayla altüst olur. Provadan çıkan Laura ağır bir cinsel saldırının kurbanı olur. Karısının durumunu öğrenmek için telaş içinde hastanede bekleyen Will’in yanına iyi giyimli bir adam (Guy Pearce) gelir ve ona sessizce, bu olaydan sonra, çifti duygusal olarak çok yıpratacak olan adli süreci yaşamak yerine, adaleti derhal yerine getirmeyi teklif eder. Bir çılgınlık anında çabuk karar vermesi gereken Will bu teklifi kabul eder ve yasal olmayan yollardan düzen sağlamaya çalışan bir yeraltı örgütünün içine düşüverir. Olaylar gitgide daha korkutucu ve tehlikeli bir hal almaya başlar.

Kendinizi Will Gerard’ın yerine bir koyun. Siz de o geceyi yaşamayı kesinlikle istemezdiniz.

Dünyada en sevdiğiniz kişi korkunç bir saldırıya maruz kalmış, acı içinde kıvranıyor ve üstelik madden ve manen iyileşene dek acı çekmeye devam edecek. Derken bir de adli süreç işleyecek; sonucu hiç de kesin olmayan ve ne ceza verileceği bilinmeyen bir süreç.
Çılgına dönmüşsünüz, kızgınsınız ve elinizden bir şey gelmiyor. Birden, tanımadığınız sakin ve kendinden emin bir adam bu sorunu çözmeyi teklif ediyor: “Çözüm derhal gerçekleşecek ve adalet yerini bulacak” diyor.

Tarafsız bir kişi (yani durumdan etkilenmeyen, mantıklı ve felsefi düşünebilen biri) bu teklifin yanından bile geçmezdi. Ama siz durumdan etkilenmiş bir kişisiniz, tarafsız da değilsiniz. Berbat bir durumdasınız, beyniniz neredeyse yerinden çıkacak. Derken, sizin ikilemde kaldığınızı gören bu gizemli adam dönüp uzaklaşmaya başlıyor.

“Dur bir dakika…” diye fısıldayıveriyorsunuz ona.

“Seeking Justice / İntikamın Bedeli” filminde, bir öfke ve keder anında verdiğiniz ve kaderinizi değiştirecek bir kararın size nasıl bir entrika, dalavere, korku ve paranoya döngüsüne sokabileceğini izleyeceksiniz. Normal bir adli süreç takip etmektense, intikamını derhal alma fırsatı yakalayan bu sevgi dolu eş ve öğretmen kendini birden hem polisten, hem de gizli örgütün liderinden kaçmak zorunda bulacak.

Filmde Nicolas Cage, January Jones (“Mad Men”), Guy Pearce (“Hurt Locker”, “The Road”, “Memento”), Harold Perrineau (“Lost”, “28 Weeks Later”) ve Jennifer Carpenter (“Dexter”, “The Exorcism of Emily Rose”) oynuyor.
Robert Tannen’in orijinal senaryosundan yola çıkarak yönetmenliğini Roger Donaldson’ın (“The Bank Job”, “World’s Fastest Indian”, “Thirteen Days”) yaptığı bu film Endgame Entertainment Şirketi’nden James Stern (“An Education”) ve Ram Bergman (“Brothers Bloom”, “Brick”) ile Maguire Entertainment Şirketi’nden Tobey Maguire ve Jenno Topping tarafından yapılmış.

Yapım ekibindeki diğer kişiler arasında görüntü yönetmeni David Tattersall (“Star Wars” I-III, “The Day the Earth Stood Still”), yapım tasarımcısı Dennis Washington (Donaldson ile daha önce “World’s Fastest Indian” ve “Thirteen Days” filmlerinde çalışmıştı.), kostüm tasarımcısı Caroline Eselin (“Leaves of Grass”) ve dublör koordinatörü Andy Cheng (“The Green Hornet”, “Twilight”) sayılabilir.

“Bu film, intikamını almak için yapılan bir teklifi kabul ettiğinde aslında şeytanla işbirliği yaptığını anlayan acı dolu bir adamın öyküsü.” diyor yönetmen Roger Donaldson. “No Way Out” ve “The Bank Job” gibi son derece başarılı gerilim filmlerinin usta yönetmeni, “Will sandığından çok daha büyük bir şeyin içine düşüyor.” diyor.

Robert Tannen ve Yuri Zeltser tarafından senaryosu yazılan bu filmde, hızı gitgide artan bir şekilde, bir saldırıya kurban gitmek, bunun cezasını birilerine çektirmek ve adaleti yerine getirmekten ibaret olan karmakarışık bir psikolojik labirent gözlerimizin önüne seriliyor.Tannen ilk çekimlerden önceki haftalarda yönetmenle New Orleans’da bir araya gelerek senaryonun üstünden bir kez daha geçmiş. Senarist, senaryosunu “büyük hayranı” olduğu yönetmen Donaldson ve Nicholas Cage’in yetkin ellerine teslim etmekten büyük mutluluk duyduğunu söylüyor.

Yapım hakkında

“Seeking Justice / İntikamın Bedeli” filminin yapımına 7 Aralık 2009’da başlanmış: Ilık ve yağmurlu bir gün, Will, New Orleans Hayvanat Bahçesi’ne girer. Onu, oraya, birisini izlemek üzere Simon göndermiştir ama bunun nedenini Will bilmez. Meğer, bu, Will’i yavaş yavaş Simon’ın yörüngesine sokmaya yönelik çeşitli görevlerin ilkiymiş.

Her ne kadar Hayvanat Bahçesi’nde film çekilmesi yasak olsa da, kurumun hediyelik eşya dükkânında, sadece üyelerin girebildiği bir indirim uygulanır ve o gün orada bulunan şanslı kişiler hem oyuncak ayıları yarı fiyatına alabilir, hem de herkesle mecburen resim çektiren Nicolas Cage’ı görme fırsatını yakalar.

Ertesi gün yapım ekibi Mississipi Nehri’nin karşı kıyısındaki Algiers kentinde Warren’s Corner Tavern’a taşınır. Burada, şehir içindeki satranç kulübünde, Will ile Jimmy’nin neredeyse düello yaptığı satranç karşılaşması çekilir. Bu sahnelerde, Harold Perrineau’ya tüyo veren Mari Gai Satranç Kulübü üyeleri figüran olarak rol alır.

Aktör şöyle diyor: “Babamdan satranç öğrenmiştim ama yıllardır oynadığım da yoktu. Böyle olunca, oturup biraz çalıştım çünkü Nicholas’ın karşısında aptal konumuna düşmek istemedim. Sahnenin çekiminden önce çalışırken, oradaki satranç ustaları bana ‘Veziri E-4’e al.’ türünden önerilerde bulundu. Nicholas ise az sonra ‘Sen satranç şampiyonu falan mısın?’ demez mi? Ben de ‘Hayır ama biraz hazırlanmak istedim çünkü senin hazırlanacağını düşündüm.’ diye yanıt verdim. Bunun üzerine Nicholas ne dese beğenirsiniz? ‘Ben sadece repliğimi ezberleyip geldim.’”

“New Orleans bu yapım için bir hazineydi, fantastik bir mekândı ama şehrin tamamının henüz ayağa kalkmamış olduğunu da bizlere gösterdi. Daha yapılması gereken işler var.”

“Seeking Justice / İntikamın Bedeli” filminin yapım süreci 11 Şubat 2010 tarihinde sona ermiş. Filmdeki olaylar dizisine hem rahatsız edici, hem de filmle çok ilintili bir ek olarak yapılacak yorum ise, yılın başından film sürecinin bittiği tarihe kadar, şehirde 15 cinayetin işlenmiş olması.
Film 2009 ve 2010’da New Orleans’ta çekilmiş.

Gösterim Tarihi: 02 Aralık 2011
Dağıtım: UIP Filmcilik
Yönetmen: Roger Donaldson
Oyuncular: Nicolas Cage, January Jones, Jennifer Carpenter, Guy Pearce
Filmin süresi: 106 dk.

Bir yanıt yazın