Jack Reacher: Asla Geri Dönme – Jack Reacher: Never Go Back

JACK REACHER:
ASLA GERİ DÖNME

Jack Reacher (Tom Cruise) merakla beklenen devam filmi JACK REACHER: ASLA GERİ
DÖNME’de kendine özgü adaletiyle geri dönüyor. Film, Reacher’ın komutasındaki aktif görev subaylarının öldürülmesi hakkındaki gerçeği ortaya çıkarma yarışını konu alıyor. Film, yazar Lee Child’ın dünya çapında 100 milyon satışa ulaşan, çok satan Jack Reacher dizisinin 18. Romanı Jack Reacher: Asla Geri Dönme kitabına dayanıyor.
Seçkin bir askeri polis biriminin komutasından istifa ettikten yıllar sonra göçebe, Yanlış düzeltici Reacher arkadaşı ve halefi Binbaşı Susan Turner (Cobie Smulders) Casuslukla suçlandığında bıraktığı hayata geri dönecektir. Reacher’a, masumiyetini kanıtlamak ve eski askerlerinin öldürülmesinin ardındaki gerçek suçluları ortaya çıkarmaktan asla vazgeçmeyecektir.
Paramount Pictures ve Skydance Sunar bir Tom Cruise Yapımı. Bir Edward Zwick Filmi. Sorumlu Yapımcılar Paula Wagner, Herb W. Gains, David Ellison ve Dana Goldberg. Yapımcılar Tom Cruise, Don Granger, Christopher McQuarrie. Lee Child’ın “Never Go Back” adlı kitabına dayanmaktadır. Senaryo Richard Wenk ve Edward Zwick & Marshall Herskovitz. Yönetmen Edward Zwick.

Jack Reacher – Amerikan Ronin
İlk kez Lee Child’ın “Killing Floor” adlı kitabında görülen ve şimdi yirmi romana ulaşan kitap dizisinde yer alan Jack Reacher’ın kahramanlıkları 1997’den bu yana okuyucuların ilgisini çekmiştir.

Yapımcı Don Granger, hit seriyi Tom Cruise’un dikkatine sunmuş ve Cruise’un 2012 yılı Jack Reacher filminde oynamasına ve yapımını gerçekleştirmesine yol açmıştır. Film Child’ın dokuzuncu Reacher romanının uyarlamasıdır ve tüm dünyada 200 milyon doların üzerinde gişe hasılatı yapmıştır.
Jack Reacher’ın başarısının ardından yapımcılar hemen bir sonraki filmi geliştirmeye başlamışlar. Filmi serinin daha yeni bir kitabı olan “Never Go Back” e dayandırmışlar.
Granger şunları söylüyor; “Jack Reacher romanlarının en güzel yanı kronolojik olmaları. Hikayeden keyif almak için aşina olmanız gereken birçok süreklilik var. Reacher ve diş fırçası haricinde kitaptan kitaba taşınan çok az karakter var.”
Child karakterinin çekiciliğinin sürekliliğini şöyle açıklıyor; “Reacher, gizemli yabancının modern bir tekrarı. Amerikan örneği, Western’dir. Gizemli bir atlı uzaktan gelir, sorunu çözer ve gün batımına doğru atını sürer. Ama bu karakter evrensel. Ortaçağ Avrupası’nda maceraperest şövalye, feodal Japonya’da gezgin olmaya zorlanan sürülmüş şövalyeler olan ronin iyi işleri yaparlarmış.”
Yönetmen ve ortak yazar Edward Zwick de daha önce Tom Cruise ile 2003 filmi The Last Samurai’da birlikte çalışmış. “Bu hikayeyle ve bu karakterle hemen bağ kurdum. Jack Reacher, klasik bir Amerikan kahramanı ve modern çağ ronini. Göçebe ve duygusal bağlardan ve sorumluluklardan bağımsız bu yaşamı sürdürmek için bir dizi kural ve yapı oluşturmuş.”
Ortak yazar Marshall Herskovitz şunları söylüyor; Reacher gibi bir karakterde bir dileğin gerçekleşmesi var. Hepimizi kötülere karşı duracak biri olmak isteriz ve Reacher da adalet için intikam alan biri. Kendi başına ve kimseden emir almıyor.”
Çeşitli sinema ve televizyon çalışmalarına rağmen Zwick ve Herskovitz’in bu gerilim filminin üstesinden gelmeleri gerekmiş. Zwick şunları söylüyor “Bizim yazmamızı beklediğiniz türden bir iş değil. Ama ben hep bir suç gerilim yazmak isterdim. Çünkü Dashiell Hammett ve Raymond Chandler gibi klasiklerden Lee’nin getirdiği modern anlayışa kadar dedektif türü beni büyüler. Aksiyon içeren çok iş yaptım, daha karakter odaklı işler yaptım. Bu yüzden Tom bana geldiğinde ve kitabı okumamı sağladığında bunların hepsini bir araya getirmek için bir fırsat gördüm. Bu tür gerçekten çok eğlenceli olabilir.”
Yapımcı Tom Cruise şunları söylüyor; “Ed kabul ettiğinde heyecanlandım. Ed ve ben, The Last Samurai’den beri birlikte çalışacağımız bir proje arıyorduk. Ed’e yazar ve yapımcı olarak hayranlığım çok büyüktür. Filmlerine bakınca sizi bir zamanın ve mekanın içine alır. Filmlerde hoşuma giden budur. Karakterlerin ve bulundukları ortamın dokusunu hissetmek ve Ed bunu çok iyi yakalıyor.”
Granger şunları söylüyor; “Ed, bu filmi yönetmesi için ilk ve tek seçeneğimizdi. Geçmiş filmleri olan Glory, The Last Samurai veya Defiance’a bakarsanız Ed’in büyük ölçekli, enerji ve heyecan dolu, güçlü bir aksiyon filmini yönetebileceği şüphe götürmez. Ama tüm filmlerinde Ed bir hümanisttir. Onu karakterleriyle hatırlarsınız.”