Jane Eyre

“JANE EYRE”

Charlotte Brontë’nin klasik başyapıtı, feminist edebiyatın en önemli klasiklerinden biri sayılan aynı isimli eserinden Moira Buffini tarafından uyarlanan filmde, Cary Fukunaga yönetmenliğinde, başrollerde ‘Alis Harikalar Diyarında’ ‘The Kids Are All Right/ İki Kadın Bir Erkek’ ve ‘Restless’tan aşina olduğumuz Mia Wasikowska ve Bay Edward rolünde son zamanların gözde oyuncusu haline gelen “Açlık”, “Shame”, “A Dangerous Method” filmleriyle parlayan yakışıklı oyuncu Michael Fassbender yer alıyor.

Konu: On yaşında öksüz kalan, babasını da öldü bilen Jane Eyre, kötü geçen bir çocukluk döneminin ardından, kendisine köle gibi davranan halası tarafından yoksul kızların gittiği katı disiplinli bir yatılı okula gönderilir. On yıl kadar kaldığı bu okula sonunda öğretmen olur. Bir süre sonra da Edward Rochester’ın malikânesinde mürebbiyelik yapmaya başlar ve zamanla Edward’a aşık olur. Nihayet aradığı mutluluğu bulduğunu sanan Jane’in hayalleri Edward’ın korkunç sıırı açığa çıkınca suya düşer ve Jane  hayal bile edemeyeceği zorluklar ve acılar yaşayacak, beş parasız, evsiz barksız kalacak, erkeklerin egemenliğindeki bir dünyada bir kadının tek başına ayakta kalabileceğini kanıtlamak için savaşacaktır…

Erkek egemen bir toplumda kadının tek başına ayakta kalabileceğini kanıtlamak için savaşan Jane Eyre’nin macerası, Charlotte Bronte’nin feminist edebiyatın en önemli klasiklerinden biri sayılan aynı isimli eserinden bu sefer Moira Buffini tarafından uyarlandı. Yönetmen koltuğunda kısa filmleriyle bilinen Cary Fukunaga otururken, başroldeki Jane Eyre’i ise yakın zamanda İki Kadın Bir Erkek, Restless gibi yapımlardaki başarılı performansıyla seyrettiğimiz Mia Wasikowska canlandırıyor. Bay Edward rolünde de “Açlık”, “Shame”, “A Dangerous Method” filmleriyle parlayan yakışıklı oyuncu Michael Fassbender yer alıyor.

Yapım:
2011  –  İngiltere
Tür: Aile,  Dram,  Romantik,
Süre: 120 dakika
Vizyon tarihi: 09 Aralık 2011
Yönetmen: Cary Fukunaga,
Oyuncular: Mia Wasikowska,  Michael Fassbender,  Judi Dench,  Jamie Bell,
Senaryo: Charlotte Bronte,  Moira Buffini,
Hikaye (Kitap): Charlotte Bronte,
Yapımcı: Paul Trijbits,  Alison Owen

İthalat&Dağıtım: Tiglon

Bir yanıt yazın