Kaçış 1950

KAÇIŞ 1950 10 NİSAN’DA SİNEMALARDA

BULGARİSTAN GÖÇMENLERİN HİKAYESİ, GÖÇMENLERİN BEKLEDİĞİ FİLM 10 NİSAN’DA SİNEMASEVERLERLE BULUŞACAK

TAŞ FİLM’İN ilk projesi olan “KAÇIŞ 1950” isimli sinema filmi 1950 – 1970 yılları arasında Bulgaristan’da gördükleri baskıdan Türkiye’ye kaçmaya çalışan 3 Türk gencinin hikayesi anlatılıyor.

Genel yönetmenliğini ve yapımcılığını İhsan Taş’ın üstlendiği Kaçış 1950 isimli sinema filminde Zeynep Gülmez, Atilla Saral, Burak Kaya, Efe Kopuz, Onur Bayraktar, İlker Gürsoy, Hüseyin Elmalıpınar, Mehmet Vanlıoğlu, Ender Turani, Ali Özkan Dinkçi, Şeyma Erdoğan, Gizem Güpür, Zülkef Yeşilbahçe, Hüseyin Özay, Mustafa Akkeçi, Nail Akkeçi, Emrah Doğan’ın yanı sıra 22. Dönem Ak Parti Bursa Milletvekili Faruk Anbarcıoğlu ve Balıkesir Altıeylül Belediye Başkan yardımcısı Mesut Eray’da yer aldı.

Filmin senaryosu usta yazar Zülkef Yeşilbahçe’nin “Ata Topraklarından Ana Vatana Anılar” isimli kitabından uyarlanarak hazırlandı.

Filmin çekimleri bittikten sonra bir Basın gecesi düzenleyen ve tüm ekibine plaket vererek kutlayan ve bu alanda Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren Taş Film Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Taş, Her şeyin daha gerçekçi olabilmesi için gerçek mekanları tercih ettiklerini ifade ederek “Dönem filmi çekmek gerçekten çok meşakatli bir iş, onun için inanılmaz bir özveri ve ekip çalışması gerektiriyor. Çekimlerimizin kış aylarına denk gelmesi işimizi daha da zorlaştırdı ama benimle birlikte asla yılmayan ve pes etmeyen ekibimle şükürler olsun bu işin üstesinden geldik.

Biz üzerimize düşeni yaptık ve çok güzel bir hikayeyi Beyaz Perdeye kazandırdık. Bundan sonrası izleyicilerin takdirine kalmış” diye konuştu.

10 Nisan’da vizyona girecek olan filmin, Göçmenlerin 100. yılına denk gelmesi de filme bambaşka bir anlam daha katmış oldu.