Kanal-İ-zasyon

KANAL(İ)ZASYON

Televizyonda seyredemeyeceğiniz her şey…

Çekimleri Ağustosta biten KANAL(İ)ZASYON filminin kurgusu tamamlandı. Öyküsü ve Yönetmenliği Alper Mestçi’ye, senaryosu Murat Aykul’a ait olan filmin yapımcılığını Murat Toktamışoğlu ve Kemal Kaplanoğlu yaptı. Yönetmen ve yapımcılar tek bir iddia taşıyorlar; Yılın En Komik Filmi…
Fragmanları tüm sinemalara dağıtılacak olan yılın en iddialı komedisi KANAL(İ)ZASYON her kesimden seyircinin güleceği kaliteli bir komedi filmi iddiasını taşıyor.
Okan Bayülgen’in ilk komedi filmi olma özelliği de taşıyan filmde Okan Bayülgen’in yanı sıra Hakan Yılmaz, Aslıhan Gürbüz, Ceren Şekerci, Orhan Aydın, Serhat Özcan ve konuk oyuncu olarak Rasim Öztekin, Erol Günaydın, Hakkı Devrim de rol aldı. Bu oyuncuların dışında televizyon dünyasından tanıdığımız birçok isim de kendileri olarak filmde sürpriz rollerle yer aldılar.
Fragmanının yayınlanmasını takiben filmin neden yılın en iddialı komedisi olma iddiası taşıdığı daha iyi anlaşılacak. Yapımcıların iddiası eski Türk komedi filmlerinin sıcaklık ve samimiyetini bu filmle seyirciye yaşatmak.
Filmi izleyen seyirciler televizyonlarında asla seyretmelerinin mümkün olmayacağı tarz ve içerikte ve sunumdaki programları bu filmde izleme şansı bulacaklar. Televizyon programlarının bugünkü durumlarından yola çıkarak yapılan filmde birbirinden ilginç televizyon programları da yer alacak.
Filmin konusu kısaca şöyle: KANAL-İ’nin bulunduğu binada cam silme görevi yapan saf bir cam silici olan İmdat Bayram’ın (Okan Bayülgen) televizyon izleme merakı, sonunda onu kanalın başına kadar getirecek. İmdat Bayram televizyonla yatıp televizyonla kalkan birisidir. Sürekli televizyon seyreden İmdat Bayram, tesadüflerin birbirini kovalaması ile Kanal-İ’nin eski Genel Müdürü Berk Yalçın’ın yerine (Hakan Yılmaz) kanalın başına geçer. İmdat’ın kanalın başına geçmesinden itibaren Kanal-İ yaptığı televizyon şovları ile ülkenin gündemine oturur ve rating rekorları kırmaya başlar. Herkes Kanal-İ ve programlarını konuşuyordur.  İmdat Bayram ve ekibinin yaptığı bazı televizyon şovlarının adları ise şöyledir; “Hayvanım Olur musun?”, “Yüzüne Tükürülecek Adam”, “Tele Mahalle”, “Kim 500 Tokat İster?”,  “Uzun Eşşek”, “Tuvaletteyiz”, “Boş musun Dolu musun?”, “Asabiyet Meydanı…”
Filme gidecek seyirciler televizyonda görmeye alıştıkları tarzdaki programları ve tanıdık sunucuları birbirinden absürd ve komik çekimler ile sinema perdesinde gördükleri zaman yılın iddialı komedisi sloganının haklı olduğunu anlayacaklar.
Bugüne kadar sinema perdesinde televizyon içeriği hiçbir filmde bu kadar yer almamıştı. Seyirciler dev sinema perdesinde Ahmet Çakar’ın yarışma programı Kim 500 Tokat İster?i canlı izliyor, Tele Mahalle programı ile sanki mahalle dedikodularının içindelermiş gibi hissediyor,  Hayvanım Olur musun?da yarışmacılar sanki kendi evlerindeymiş gibi olacaklar. Seyirciler evlerinde eğlenceli ve komik bir televizyon şovu izleme anındaki duyguları beyazperde’de filmi izlerken yaşayacaklar.
Filmde yer alan bazı televizyon şovları ve içeriklerinden örnekler aşağıda yer alıyor:
KİM 500 TOKAT İSTER
Ahmet Çakar’ın sunduğu çok ciddi ancak finali sürprizli bir bilgi yarışması. Filmde Ahmet Çakar’ı  beş yarışmacı ile yarışırken göreceğiz. Bilgisine güvenenler Ahmet Çakar’ın karşısına çıkıyorlar teker teker. Yarışma gerçek yarışma dekorunda ve gerçek bir yarışma havasında çekildi. İddia ediyoruz bu yılın en hit sahnelerinden olmaya aday sahneler var bu programda… Filmi seyredenler bu programın filmde neden rating rekorları kıracağını, İmdat Bayram’ı neden zirveye taşıyacağını anlayacaklar.
TUVALETTEYİZ
Popüler televizyon şovu Yemekteyiz”den oldukça farklı bir format Kanal-İ ekranlarında seyirciyle buluşacak. Bir eve toplanmış beş yarışmacı gece gündüz yemek yiyorlar, hepsi kazanmak istiyor ancak kazanmak için yapmaları gereken şey hem çok basit hem de çok zor. Birbirleri ile tartışmaları da cabası…
HAYVANIM OLUR MUSUN?
Vatan Şaşmaz’ın sunduğu ciddi reality şov programı. Yarışmacılar istedikleri bir hayvan gibi evlerde yaşayacaklar. Kim daha iyi o hayvan gibi davranırsa kazanan o olacak. Her hafta jürinin karşısında da performansları değerlendirilecek. Jüri kim mi? Erol Büyükburç, Zerrin Özer ve Haydar Dümen.
TELE MAHALLE
Magazin programlarını mahallemizde çekselerdi ve mahallelinin öyküleri ve yaptıkları ekranlara taşınsaydı nasıl bir program olurdu? Cevap Melih Gümüşbıçak’ın sunduğu Tele Mahalle’de…
BOŞ MUSUN DOLU MUSUN?
İzdivaç programı ile kutudan para ödülü çıkan programlar birleşseydi ve sunucusu Esra Erol olsaydı sonuç ne olurdu? Bu sorunun cevabı filmde karşımıza rating rekoru olarak çıkıyor.
UZUN EŞŞEK
Ziya Kürküt’ün harika sunumu ile çocukluğumuzun mahalle oyunu bir televizyon programı haline geldiğinde ne olacağını filmde göreceğiz. Yayınlandığı günün 1.si çıktığını söylememize gerek yok.
ASABİYET MEYDANI
Bir tartışma programına bilim adamları, gazeteciler yerine akıl hastaları katıldığında ortaya çıkan cümbüşü görebileceğimiz tek yer KANAL(İ)ZASYON…
YÜZÜNE TÜKÜRÜLECEK ADAM
Deneyimli sunucu ve yapımcı Yasemin Bozkurt Kanal-İ yeni genel müdürü İmdat Bayram için bir kadın programı yapacak olsa ortaya ne çıkardı? Kocalarından dertli kadınların kocaları ile katıldığı ve kocaların katıldıklarına bin pişman oldukları ve ekranda kadın terörü estiren bir kadın programı çıkardı.
HAVA DURUMU
Bir de hava durumunun sürpriz sunucusunu gören seyirciler keşke televizyonlarda da her zaman hava durumunu aynı kişi sunsa diyeceklerdir…
Kısaca KANAL(İ)ZASYON yılın en komik filmi olmaya aday. Herkesin ailece gelerek doya doya gülebilecekleri, çıktıklarında da televizyonu her seyredişlerinde hatırlayarak tekrar tekrar gülecekleri bir komedi filmi 23 Ekimde sinemalarda seyircilerini bekliyor olacak…

Bir yanıt yazın