Kara Deniz – Black Sea

“TOUCHING THE VOID”, “İSKOÇYA’NIN SON KRALI” ve
“DEVLET OYUNLARI” FİLMLERİNİN YÖNETMENİ KEVIN MACDONALD’DA

Bir denizaltı kaptanı olan Robinson’ı (İki Akademi adaylığı bulunan Jude Love), deniz bir kez daha çağırıyor…
30 yıllık denizcilik kariyeri eşi Chrissy’i (Jodie Whittaker) ve çocuklarını kaybetmesine mal olan Robinson, 11 yıldır çalıştığı gemi hurdası bulup satan şirketten sebepsiz yere kovulduğunda eski donanmacı Robinson, kendini ıskartaya çıkartılmış hisseder. Ancak II. Dünya Savaşı sırasında içi yığma altı dolu bir Alman U-Bot’unun Gürcü karasularında denizin altında yattığını öğrendiğinde kendini yeniden ispatlamanın bir yolunu bulur. Güçlü ilişkilere sahip Amerikalı Daniels ile birlikte hazine avını finanse eder ve eski bir Rus denizaltısı bulur. Ruslardan ve İngilizlerden oluşan mürettebatın yanında patronunun gölgesi olarak Daniels da Robinson ile bu maceraya katılır.
Denizaltı daha derinlere daldıkça tüm mürettabatın aklında tek bir şey vardır: Altından pay kapmak! Robinson herkesin eşit pay alacağı sözünü vermiştir. Yolculuk ilerledikçe İngilizler ile Ruslar arasındaki gerilim önce öfkeye ardından çatışmaya dönüşür. Altından daha fazla pay kapma arzusu arttıkça ve tekrar karaya çıkma ümidi kesildikçe, denizaltının klostrofobik ortamında alınan nefes sayısı tek tek azalır.
Şok edici ihaneti öğrenen ve artık bunun son yolculukları olacağından şüphelenmeye başlayan mürettebat, birbirine sırt döner ve herkes kendi canının derdine düşer…

“Güçlü bir tür filmi. ‘Karanlık, soğuk bir ölüm’ ile çevrelenmiş birkaç adamın çaresizliklerinin sergilendiği güçlü bir yapım.”
“Kevin Macdonald’ın macera dolu gerilimi tanıdık ama heyecan verici bir deliliğin içine dalıyor. Kelimenin tam anlamıyla çılgın, güçlü ve mükemmel oyunculuklar.”
“Filmin taşıdığı mesaja ve yaratmak istediği ruh haline uygun gerilim dolu bir havası var.”
“Evrensel çatışmaların öfkeli bir portresi.”
“Kevin Macdonald, Mukaddes Vazife’nin (Das Boot, 1981) sahip olduğu klostrofobik ortamı, gerilimi en tepeye ulaştırmak için kullanıyor…”
“1970’lerin yarısı suyla yarısı altınla dolu denizaltı gerilimlerini yeniden ayağa kaldırmak isteyen bir kaçırılmaması gereken yapım.”
“Film, yönetmen için bir tür filmi olsa da senaryo, intikam alma isteğinin psikolojik olarak yıpratıcı gücünü de ortaya koyuyor.”
“Bir insanın sürekli tehdit altında yaşadığında psikolojisinin nasıl etkileneceğini hep merak ettim. Bu yüzden denizin altında sıkışmanın doğurduğu dehşet hakkında bir film yapmak istedim. Yarattığı klostrofobik duygu nedeniyle denizaltılardan korkulduğunu düşünüyorum.”
“Denizaltındaki insanların bir aile olduğunu düşünüyorum. Onun içinden çıktıklarında sudan çıkmış balığa dönüyor, ne yapacaklarını bilemiyorlar. Bu daracık tenekeyi ve onun dünyasını anlayabiliyor, dışarıdaki dünyayı anlayamıyorlar. Hikâye ilhamını buradan alıyor.”
“Kara Deniz, bol karakterle dolu geleneksel bir macera öyküsü. Bir denizaltında oluşturduğunuz öykü, doğal olarak gerilimli olur. Bazen kasıtlı olarak bazen istemsiz olarak gerçekleşen ama daima süren bir iletişimsizlik halidir denizaltı yaşamı.”
“Daha önce hiç görmediğiniz bir Jude Law var bu filmde. Sette kimse o güzel gözleri görene kadar onun Jude olduğuna inanamadı.”
“Film, bu tarz hikayelerin tüm öğelerini içinde barındırıyor: Birbirini çözmeye çalışan ve bir ikilemle karşı karşıya kalan karakterler var. Hayatta kalan kim olacak?”
“Robinson’un sadece parasal olarak değil duygusal olarak da kaybettiklerinin anlatıldığı yan hikaye önemli. Robinson’un zaman zaman geçmişe dönen bir karakter olduğunu göstermek istedik. O altın günlerin yaşandığı sahneleri önceden çekmiş olmanın büyük faydasını gördüm. Sahilde bir adam, küçük bir çocuk ve bir kadın… Hepsi geride kalmış ve elinde kalan tek şey onları geri kazanma umudu. Bu uğurda da yapmayacağı bir şey yok.”
“Kevin’ın belgesel geçmişi hikâyelerinde etkisini gösteriyor, daha esnek işler ortaya koyuyor. Ayrıntılara büyük önem veriyor ama kamerayı da çok hızlı kullanıyor ve anlık çekimler yapıyor. Kısıtlı bir alanımız olduğu için onun tarzı işimize yaradı. Büyük sahneleri tek çekimde halletmemiz gerekiyor, kestik baştan alalım yapamıyorduk.”
“Mürettebattaki herkes gibi Fraser da karaya çıkmanın hayalini kuruyor, payına düşeni alıp rüyalarını gerçekleştirmek istiyor. Ama öfkeli. Neden böyle hissettiğinin ve olaylara etrafındakilerden daha farklı tepki vermesinin nedenini göstermek istedim.”
“Denizaltı filmlerini çok severim, özellikle de Mukaddes Vazife’yi. Aktör olmanın en güzel yanlarından biri, başka bir meslekte yapmaya imkan bulamayacağın birçok şeyi yapabilmen. Aktörlük bir yanı da küçüklüğünde yapmayı dilediğin şeyleri hayata geçirmektir. Kara Deniz’in oldukça gerçekçi atmosferi bana bu şansı verdi.”

Yönetmen: Kevin MacDonald
Yapımcılar: Charles Steel, Kevin MacDonald
Senaryo: Dennis Kelly
Görüntü Yönetimi: Christopher Ross
Müzik: Ilan Eskheri
Oyuncular: Jude Law, Ben Mendelshon, Scott McNairy
Süre: 114 dakika

Fragmanı İzlemek İçin: