Karanlık Madde Film

Karanlık Madde Film

Bu film Türk sinemasında kendi kategorisinin ilk filmi olma özelliğini taşıyor. Tamamı doğada geçen Karanlık Madde bizleri cin, şeytan, peri veya katil gibi öğeler ile değil kahramanlarımızın Aladağlar’da yaşadıkları / Yaşadıklarını sandıkları olaylar ile geriyor. Filmin ismi kuantum fiziğinin en önemli terimlerinden biri olan Karanlık Madde!… Yani gözle göremediğimiz ve elle tutamadığımız ama varlığını hissettiğimiz madde türü olarak tanımlanıyor (kaynak: NASA).

Ana kahramanımız Can’ın gözünden yaşıyoruz bu macerayı. Yaşananların ne kadarı gerçek ne kadarı değil bunu seyircinin yorumuna bırakıyor yönetmen. Aslında Hollywood sineması ve dizilerinden bildiğimiz zihin oyunları da içeren, seyircisini düşünmeye sevk eden ve bunu yaparken temposunu gittikçe yükselten ve yanınızda oturan kişiye sık sık: “ ne oldu şimdi? “ Diye sordurtan bir film bu.

Müzikleri İranlı besteci Kamyar Behbahani tarafından yapıldı. Filmin çok sıradışı olduğunu düşünen Behbahani aynı farklılığı kullandığı enstrumanlara taşıdı ve metal testereleri keman yayı ile kullanarak özel sesler tasarladı. Senaryosu, oyuncu seçimi, kategorisi, çekim lokasyonu, müzikleri, üslubu ve özellikle de görüntü yönetmenliği ile neredeyse her alanda sıradışı olmayı başarmış gerçekten farklı bir film.

Karanlık Madde
Yönetmen: İman Tahsin
Oyuncular: Ahmet Yıldırım, Nihan Aşçı, Orkun Olgar, Ahmet Pınar
Vizyon tarihi: 3 Haziran 2022
Süre: 90 dakika
Türü: Macera-Gerilim
Yapımcı: 2Bros. Productions
Yapım yılı: 2021
Ülke: Türkiye
Türkiye dağıtım: CGV Mars