Katil Köpek Balığı – Shark Night 3D

Katil Köpek Balığı
(Shark Night 3-D)

Shark Night 3-D’de, üniversite öğrencilerinin yaz aylarında çıktığı, eğlenceli bir hafta sonu tatili, kana susamış sualtı yırtıcılarının kan gölüne çevirdikleri bir kâbusa dönüşüyor. Gerilim dolu filmde, yetenekli ve genç oyuncular rol alıyor.

Ailesinin Louisiana gölündeki bir adada bulunan yazlığına tekneyle giden Sara (Sara Paxton) ve arkadaşları, güneş altında eğlenceli bir hafta sonu geçirmek üzere hemen mayolarını kuşanırlar. Ne var ki, yıldız futbol oyuncusu Malik (Sinqua Walls) sudan tek kolu kopmuş halde, sendeleyerek çıkınca, adadaki parti havası son bulur. Utangaç bir doktor adayı olan Nick (Dustin Milligan) kendini durumu kontrol eden kişi konumunda
bulur: Malik’e ilkyardım yapar, Malik’i adanın diğer tarafına geçirmek için kaybedecek bir dakikalarının bile olmadığı konusunda Sara’yı bilgilendirir.

Ufak bir hız teknesiyle yola çıkan üniversiteli arkadaşlar çok geçmeden gölün kocaman ve saldırgan yüzlerce köpekbalığıyla dolu olduğunu anlar.Yolun yarısında tekne bozulup tıbbi yardım alma veya yardım çağrısında bulunma imkânları da ellerinden gidince, birinin onları öldürmek için ölümcül bir plan tasarladığı gibi korkutucu bir gerçek gün yüzüne çıkar. Kurtulma şanları azalırken, Sara ve arkadaşları köpekbalıklarından uzak durmaya, yardım çağırmaya ve güvenle anakaraya ulaşmaya yetecek kadar hayatta kalmaya çabalarlar.

Shark Night 3-D’de Sara Paxton (En Süper Kahraman, Soldaki Son Ev), Dustin Milligan (“90210”, Yaratıklar), Chris Carmack (“The O. C.”), Jel David Moore (Avatar) ve Katherine McPhee (Tavşan Kız) başrolleri paylaşıyor. Filmin yönetmenliğini David R. Ellis (Ölümcül Kargo, Son Durak 2); senaristliğini Will Hayes ve Jesse Studenberg; yapımcılığını Chris Briggs (Otel, Poseidon’dan Kaçış) ve Lynette Howell (Aşk ve Küller, Tepetaklak Nelson); ortak yapımcılığını Tawny Ellis Lehman (Son Durak, Ölümcül Kargo); alt-yapımcılığını Crystal Powell (Aşk ve Küller, Terri); görüntü yönetmenliğini Gary Carpo (Hulk, Kardeşimden Sonra), başyapımcılığını ise Douglas Curtis (Hepsini Vur, Freddy Jason’a Karşı) üstleniyor. Filmin kurgusunu ise Dennis Virkler (Kurt Adam) yaptı.

YAPIM HAKKINDA

En gelişmiş yırtıcılardan olan köpekbalıkları, insanlarda yüzyıllardır korku ve hayranlık uyandırmıştır. Shark Night 3-D doğanın mükemmel ölüm makinelerine yönelik bu ilkel korkuları ustalıkla işliyor ve gerilim dolu, şaşırtıcı bir öykü, heyecan verici görüntüler ile genç oyuncuların üstün performansını izleyicilerin beğenisine sunuyor.

Yapımcı Lynnette Howell, Mike Fleiss ve Chris Briggs’in en büyük sorunlardan biri, Will Hayes ve Jesse Studenberg’in parlak zeka ve derinlemesine araştırmalarının ürünü senaryosunu beyazperdeye aktaracak, karmaşık yeteneklere sahip bir yönetmen bulmak oldu. En başından beri üç boyutlu bir film olarak düşünülen Shark Night 3-D, neredeyse tamamen su üstünde veya çevresinde geçmektedir ve bu durumun film çekimi açısından oldukça güç ve bütçe açısından pahalı şartları beraberinde getirdiği kabul edilmektedir. Yapımcılar aradıkları kişinin David R. Ellis olduğunu biliyorlardı: Büyük başarı yakalayan, üç boyutlu korku filmi Son Durak’ı yönetmesinin yanında, Ellis okyanusta geçen Kusursuz Fırtına, Mavi Korku ve Su Dünyası filmlerinde ikinci ekip yönetmeni olarak görev almıştı.

“Bir filmi üç boyutlu çekiyorsanız, iki boyutlu çekip post-prodüksiyonda üç boyutluya çevirmeden çok daha ayrıntılı teknik çalışma bulunuyor.” diye belirtiyor yönetmen. “Su üstünde üç boyutlu çekim yapmak işi daha da zorlaştırıyor. Bu durumun filme kattığı artılardan biri, izleyicilerin köpekbalıklarını kendi kucaklarında hissedecek olması. İnanılmaz bir deneyim.”

Ellis’in diğer yönetmenlik deneyimleri arasında Asylum ve Samuel L. Jackson’ın başrol oynadığı, klasik aksiyon filmi Ölümcül Kargo bulunmaktadır. Filmlerini farklı kılan hassas gerilim dengesini nasıl kurduğu sorulan yönetmen, “İzleyicileri gerçekten korkutmanın en iyi yolu, dikkatlerini yanlış bir yöne yönlendirmek, bu sayede bir şey olacağını sandıkları anda hiçbir şey olmuyor. Ve hiçbir şey olmasını beklemedikleri anda da beklenmedik bir şamar gibi yüzlerine inen sahnelere şahit oluyorlar. Shark Night 3-D’de bu muhteşem sahnelerden bolca var.”

Oyuncu Sara Paxton, yönetmen Ellis’in projeye son derece uygun olduğunu belirtiyor. “Açıkçası, David Ellis hakkında ne söylesem yetersiz kalır.” diyor Paxton. “O kadar tutkuluydu ki, beni film konusunda çok heyecanlandırdı. Yaptığımız iş yoğun ve yorucu olduğu halde, her günün güzel geçmesini sağladı.”

Senaryoda Ellis’e cazip gelen yönlerden biri filmde belirli bir türün değil, alt farklı tür köpekbalığının bulunması ve bunların her birinin kendine özgü öldürme şekline sahip olmasıydı. “Boğa köpekbalıkları, kaplan köpekbalıkları, kurabiye köpekbalıkları, çekiç kafalar, makos, bir tane de beyaz köpek balığı var filmde. Bu türler arasındaki farklar, her bir aksiyon sahnesini eşsiz kılıyor. Köpekbalıkları konusunda Walt Conti’yle çalıştık ve bu konuda kimse onun eline su dökemez. Bize muhteşem çözümler sundu.”

Sahip olduğu Edge Innovations şirketi filmdeki inanılmaz derecede gerçekçi animasyon köpekbalıklarını yapan Walt Conti, her bir türün doğasının farklı olduğuna yönelik anlayışı işi zorlaştıran bir unsur olarak gördü. “Filmin ismini duyuyorsunuz ve belirli bir izlenim ediniyorsunuz.” diyor Kusursuz Fırtına’daki görsel efekt çalışmalarıyla Oscar adaylığı kazanan Conti. “Ama senaristlerin çıkardığı muhteşem işlerden biri de farklı türlerin ne yaptığı konusunda betimleyici bilgiler sunmasıydı. Birçok köpekbalığı filmi yaptık ama bu filmde tür sayısının çok olması gerçekten harika bir şeydi.”

“Her bir tür son derece gerçekçi bir yaklaşımla resmediliyor filmde.” diye ekliyor. “Senaristlerin köpekbalıkları hakkında çok okudukları ve onları gayet iyi anladıkları ortada. Mako türü son derece hızlı bir tür. Çekiç kafa ise daha çok kurnaz bir avcı. Büyük beyaz köpekbalıklarının davranışları ise tam anlamıyla kusursuz.”
Paxton, filmin barındığı tüy ürpertici gerilim, karakterler ve yersiz alayların geniş izleyici kitlelerine hitap edeceğini umuyor. “Umarım insanlar bu filmi izlerken eğlenirler.” diyor. “Ve umarım korkarlar. Bence korkacaklar.”

Gösterim Tarihi: 23 Aralık 2011
Dağıtım: Medyavizyon Film

Bir yanıt yazın