Kirli Para – The Drop

KİRLİ PARA

Bullhead filmiyle oskara aday olan Michaël R. Roskam’ın yeni polisiye dramı. Dennis Lehane’ın (MYSTIC RIVER, GONE BABY GONE) kısa hikayesinden beyaz perdeye uyarlanmış olan Kirli Para, yalnız barmen Bob Saginowski (Tom Hardy) Brooklyn yer altı dünyasında gangsterlerin kirli para transferini yaptıkları barın sahibi. Bob kuzeni ve patronu Marv (James Gandolfini) ile kendini bir anda soygunun içinde bulur ve buradan ne olursa olsun sağ çıkmak durumundadır.

Fox Searchlight Pictures sunar, bir Chernin Entertainment prodüksüyonu, KİRLİ PARA  başrollerde Tom Hardy, Noomi Rapace, James Gandolfini, Matthias Schoenaerts, John Ortiz, Ann Dowd, Michael Aronov, James Frecheville, Elizabeth Rodriguez, Tobias Segal ve Michael Esper.

Yönetmenliğini Oscar adayı Michaël Roskam‘ın üstlendiği, senaristliğini kendi kısa hikayesi Animal Rescue’dan esinlenilen Dennis Lehane yapıyor. Filmin yapımcılığını ise Peter Chernin (RISE OF THE PLANET OF THE APES, DAWN OF THE PLANET OF THE APES, THE HEAT) ve Jenno Topping (THE HEAT) yapıyor.Yapım yönetmenliğinde Mike Larocca (RISE OF THE PLANET OF THE APES), M. Blair Breard (WANTED) ve Lehane var. Filmin Fotoğraf yönetmenliğini Nicolas Karakatsanis (BULLHEAD), prodüksiyon tasarımcılığını Thérèse DePrez (BLACK SWAN), düzenlemesini Christopher Tellefsen, A.C.E. (MONEYBALL), kostüm dizaynını David Robinson (THE PERKS OF BEING A WALLFLOWER), müziklerini ise Marco Beltrami (WORLD WAR Z) ve Gabe Hilfer (THE PLACE BEYOND THE PINES)  yapıyor.

Kirli Para’da terkedilmiş ve hırpalanmış yavru  bir köpeğin yalnız bir barmeni kendi yasaklı dünyasından çıkarıp , Brooklyn‘in işçi sınıfının nadir görülen kısmına sürüklüyor. Dennis Lehane‘in  çok satan kitabından uyarlanmış ilk hikayesi olan Kirli Para, organize suçların para aklamak için kullandıkları küçük barlar arasında kalmış sıradışı bir aşk hikayesi.
Bob Saginowski (Tom Hardy) kuzeni Marv (James Gandoljini’nin son performansı)’ın yerinde barmenlik yapmaktadır ve ne zaman Brooklyn suç baronları mekanlarını yasadaşı kazanımları için bir banka olarak kullanmaya gelse onları görmezden gelmektedir. Bu gördüklerini bir yandan içine atarken bir yandan da suçluluk duyduğu için klisesindeki ayinlere katılmak istemez.

Bob’un yalın hayatı çöpte hırpalanmış bir pitbull yavrusu bulduğunda daha karmaşıklaşır. Köpek için komşusu Nadia (Naomi Rapace)‘dan yardım istediğinde, köpeğin sağlığı için duydukları endişe aralarında bir yakınlaşma ortaya çıkarır. Köpeğin gerçek sahibi ve Nadia’nın ağzı bozuk eski sevgilisi Eric Deeds (Matthias Schoenaerts) geri döndüğünde her ikisini de geri ister ve barın soyulması Bob’u  Eric’in Çeçen patronuyla karşı karşıya getirir. Bob iyi bildiğini düşündüğü insanlar ve kendisi hakkında şok edici gerçeklerle yüzleşmek zorunda bırakılır.

Yüksek kalite suç hikayeleri  denince akla gelen isimlerin başında gelen isim Dennis Lehane, GONE BABY GONE ve MYSTİC RIVER kitaplarıyla hasılat rekorları kıran yazar ve televizyon yazarı hikayeyi bu sefer beyaz perdeye uyarlıyor.
Peter Chenin tarafından yönetilen Chernin Entertainment , Animal Rescue’nun  yayınlandıktan  kısa bir sure sonra yayınlama hakkını satın almıştır. Chernin Entertainment’ın prodüktörü Mike Larocca’ya gore orijinal hikaye çöpte hıpralanmış bir pitbull yavrusu keşfeden bir adamın hakkında. Köpeği kurtararak hayatına yeni karmaşıklıklar getiriyor. Hikaye aslında bir adamın bir köpeği kurtarması değil, bir köpeğin o adamı kurtarması hakkındadır.

Vizyon Tarihi :7 Kasım 2014 (1s 47dk)
Yönetmen: Michael R. Roskam
Oyuncular: Tom Hardy, Noomi Rapace, James Gandolfini
Tür : Gerilim , Dram , Polisiye
Ülke :ABD

Bir yanıt yazın