Kız Kardeşim

Atalay Taşdiken’in yönettiği ve Berlin Film Festivali “Generation” bölümünde yarışan  “KIZ KARDEŞİM (MOMMO) 17 Nisan 2009’da vizyona giriyor.
Dünya prömiyeri şubat ayında Berlin Film Festivali’nde yapılan ve gerçek bir yaşam öyküsünden yola çıkılarak beyazperdeye aktarılan Mommo, Atalay Taşdiken’in yazıp yönettiği ilk uzun metrajlı sinema filmi. Filmde, babalarının yeni karısı onları istemediği için dedeleri Hasan’ın yanında kalan dokuz yaşındaki Ali ile kız kardeşi Ayşe’nin öyküsü anlatılıyor. Yaşına rağmen olgun bir çocuk olan Ali, hem ağabey, hem anne hem baba, hem de bir bilge olmaya çalışır, yüreği öfke dolu olsa da, Ayşe onları yanında istemeyen babalarını özlese de, komşuları onları besleme vermek istese de Ayşe öcü mommo’dan korkar, Ali onu ikna etmeye çalışır, ama Ahmet’in de kendi korkuları vardır.

Türkçe Adı: KIZ KARDEŞİM (MOMMO)
Yönetmen: Atalay Taşdiken
Senaryo: Atalay Taşdiken
Görüntü Yönetmeni: Ali Özel
Müzik: Erkan Oğur
Ses: Mustafa Bölükbaşı
Kurgu: Serhat Solmaz
Sanat Yönetmeni: Fazilet Sezgin
Yapım: At Yapım

OYUNCULAR

Ayşe: Elif Bülbül
Ahmet: Mehmet Bülbül
Hasan Dede: Mete Dönmezer
Kazım: Mustafa Uzunyılmaz
İstanbul’lu Bakkal: Mehmet Usta
İbrahim: Ali Bakır
Hüseyin: Mehmet Çiğdem

Yıl:2009
Vizyon Tarihi: 17 Nisan 2009
Süre: 94′
Yapım: At Yapım
Dağıtım: Tiglon

Atalay Taşdiken

1964, Konya  Beyşehir doğumlu.

İlk ve orta öğrenimini Beyşehir’de yaptı. Konya Selçuk Üniversitesi, Eğitim Fakültesi Fizik bölümünden 1985 yılında mezun oldu. Uzun yıllar reklam sektöründe çalıştı.

Sırasıyla: karanlık oda teknisyenliği, medya sorumluluğu, metin yazarlığı ve kreatif yönetmenlik yaptı. Üç yüzün üzerinde reklam filminin yönetmenliğini üstlendi. Otuza yakın kampanyada kreatif yönetmen olarak yer aldı. 1993 yılında Türk-Rus-Özbek ortak yapımı “5 Numaralı Kamp” filminin senarist ve yönetmenliğini yaptı. Bu film TGRT de yayınlandı.

“Güneş bile zor ayrılır bu şehirden” isimli belgeseli, 1. Köyceğiz Ulusal Film Festivalinde Jüri Özel Ödülü aldı.

http://www.mommofilmi.com/

Bir yanıt yazın