Korku Gecesi – Fright Night

KORKU GECESİ
DREAMWORKS PICTURES

Son sınıf öğrencisi Charlie Brewster (Anton Yelchin) her şeye sahiptir. Popüler bir arkadaş kitlesi vardır ve lisenin en seksi kızıyla birliktedir. Hatta o kadar havalıdır ki en yakın arkadaşı Ed’i bile (Christopher Mintz-Plasse) küçük görmektedir. Charlie’nin esrarengiz yabancı Jerry ile (Colin Farrell) komşu olmasıyla birlikte bela kapasını çalar. Jerry, ilk etapta harika biri gibidir ama onda bir tuhaflık vardır  ve Charlie’nin annesi (Toni Collette) dâhil kimse bu tuhaflığı fark etmez. Oldukça alışılmadık şeylere şahit olan Charlie çok doğru bir sonuca varır: Jerry, mahallede avlanan bir vampirdir. Doğruyu söylediğine kimseyi inandıramayan Charlie, Craig Gillespie’nin yönetmenliğini yaptığı bu komedi-korku klasiğinin yeni versiyonunda, canavardan kurtulmanın bir yolunu bulmak zorundadır.

Şeytan yan evinize taşınır ve size kimse inanmazsa ne olur?

Sinemalarda çığlıklar attıran DreamWorks’ün korku dolu eğlenceli yolculuğu “Korku Gecesi” filminde genç Charley Brewster, annesi ve kız arkadaşı da dahil kendisini dinleyen kimse bulamayınca huzurlu, banliyö mahallesine korku saçan tehditten kendi kendine kurtulmaya çalışır.

Charley (Anton Yelchin), dünyanın merkezinde olan bir lise son sınıf öğrencisidir. Popüler grupla takılır, okulun en çok arzulanılan kızı Amy (Imogen Poots) ile çıkar. Aslında o kadar havalıdır ki en iyi arkadaşı Ed (Christopher Mintz-Plasse)!i bile küçümser. Ama Jerry (Colin Farrell) yan evlerine taşınınca bela gelir. Başta iyi biri gibi görünür ama pek yolunda olmayan bir şey vardır ve Charley’nin annesi de (Toni Collette) dahil hiç kimse fark etmiyor gibidir!

Charley çok garip bazı faaliyetler gördükten sonra kesin bir sonuca varır: Jerry mahallede avlanan bir vampirdir. Kimseyi buna inandıramayan Charley, canavardan kendi elleriyle kurtulmadan önce Las Vegas’taki popüler illüzyonist ve kendi ifadesiyle vampir uzmanı Peter Vincent (David Tenant)’tan yardım ve tavsiye ister.

“Korku Gecesi”nin yönetmenliğini Craig Gillespie, yapımcılığını ise Michael De Luca ve Alison Rosenzweig yaptı. Sorumlu yapımcılar Ray Angelic, Josh Bratman, Michael Gaeta ve Lloyd Miller. Senaryo hikayesi Tom Holland’a ait.

Günümüzde vampirlere karşı olan kültürel ilgi ile sevilen 1985 yılı korku filmi klasiği “Korku Gecesi”ni yeniden canlandırmak için zamanlama mükemmeldi. Janr filmlerinin, vampir filmlerinin ve özellikle de bu filmin büyük hayranı olan yapımcı Alison Rosenzweig ve sorumlu yapımcı Michael Gaeta şöyle söylüyorlar; “Birkaç yıldır sahiplik haklarını takip ediyorduk.Uygun olacaklarını fark ettiğimizde atladık.”

İkili “Korku Gecesi”ni yeniden yapmak konusundaki ortak istekleriyle projeyi yapımcı Michael De Luca’ya (“Priest”, “The Social Network”) götürmüşler. Bir janr fanatiği ve deneyimli film yapımcısı olarak hakların önemini fark etmesi fazla uzun sürmemiş.

De Luca, Gaeta ve Rosenzweig fikri DreamWorks’e sunmuşlar ve proje oradan hemen yapıma doğru ilerlemiş. De Luca şöyle anlatıyor; “DreamWorks’dekiler konsepte gerçekten karşılık verdiler ve ayrıca orijinal filmin de fanatikleriydiler.”

Gıpta edilen filmleriyle önemli bir yapımcı olan De Luca’nın film yapımcıları arasındaki namı hayranlık uyandırır. Yapımcı Rosenzweig övgülerini ifade ediyor; “Bana göre Michael De Luca’dan daha iyi bir yapımcı yoktur. Janrı tanıdığım herkesten iyi bilir ve Janr anlamında neredeyse fotografik bir hafızaya sahiptir. Buna çok saygı duyarım. Bizimle çalışmayı kabul ettiği için gurur duyduk ve ona hayranız. Sadece muhteşem bir yapımcı değil aynı zamanda muhteşem bir insandır.”

Hikayenin yapım ekibine de çekici gelen bir yanı “Korku Gecesi”nin yetişkin olmak üzere olan genç bir adamın hikayesi olmasıdır. Sorumlu yapımcı Michael Gaeta şöyle anlatıyor; “Burada herkesin evrensel olarak bağ kurabileceği bir hayat döngüsü sorunu var. Charley’nin ergenlikten yetişkin bir adam ve bir kahraman olması insanların kabul ettiği bir fikirdir. Çünkü bence herkes bu süreçten geçmiştir. Genç bir erkeğin sadece bir erkeğe dönüşmesini değil, kim olduğunu ve kim olmak istediğini keşfedişini izleme  araştırmasıdır.”

Tür: Korku
Sınıflandırma: Henüz Belirlenmedi
Gösterim Tarihi: 23 Eylül 2011
Oyuncular: Anton Yelchin, Colin Farrell, Christopher Mintz-Plasse, David Tennant, Imogen Poots ve Toni Collette
Yönetmen: Craig Gillespie
Yapımcılar: Michael De Luca, Alison Rosenzweig
Sorumlu Yapımcılar: Ray Angelic, Josh Bratman, Michael Gaeta, Lloyd Ivan Miller
Senarist: Marti Noxon
Hikaye:
Tom Holland
*Tom Holland’ın yazdığı “Korku Gecesi” filminden uyarlanmıştır.

Web sitesi ve Mobil site: www.welcometofrightnight.com
Facebook’ta bizi beğen: facebook.com/frightnightmovie
Twitter’da bizi takip et: twitter.com/FrightNight2011

Bir yanıt yazın