Labirent: Ölümcül Kaçış – The Maze Runner

Labirent: Ölümcül Kaçış
(Maze Runner )

Thomas yukarı doğru hareket eden bir asansörde uyanır. Kapılar açıldığında kendini bir grup yaşıtıyla bulur. Bu koloni onu bir kayranda karşılar. Kayran devasa büyüklükteki duvarların çevrelediği geniş bir alandır.

Thomas‘ın aklı bulanmış, nerede olduğunu, nereden geldiğini, ailesinin kim olduğunu, geçmişini ve hatta kendi ismini dahi hatırlayamamaktadır.

Thomas ve “Kayranlılar” buraya nasıl ve neden getirildiklerini bilmemektedir. Tek bildikleri şey her sabah labirente gidilen dev bir kapının açıldığıdır. Her akşam ise güneş batarken kapı kapanır. Her otuz günde bir asansörle yeni bir çocuk gruba katılır. Labirentin bu davranışı Thomas’ı getirir, fakat beklenmedik bir şey olur ve bir hafta sonra asansör labirente Teresa adında bir kızı getirir.

Thomas kayran sakinlerinin hepsinin oyunda bir rolü olduğunu öğrenir. Kayranlıların bazıları duvarların bir haritasını çıkarmaya çalışır ve gün bitene kadar keşfedebildikleri tüm alanları keşfederler. Gün bittiğinde labirent kapanır ve bu devasa yapının içinden “Izdırap Verenler” in sesleri duyulmaya başlar.

Thomas yeni bir kayranlı olmasına rağmen labirente ve kayrana anlayamadığı bir aşinalık hisseder. Anılarının bir köşesinde bu labirentin gizemini çözebilecek ve hatta ötesindeki dünyaya ulaşmalarını sağlayacak bir anahtarı olduğunu düşünür.
Labirent: Ölümcül Kaçış James Dashner’ın Ekim 2009 da yayınladığı ve New York Times En iyi Satış ödüllü kitabından esinlenilmiştir. Okuyucular bu kitabı ‘’Açlık Oyunları’’, ‘’Sineklerin Tanrısı’’ ve efsanevi dizi “Lost” un kombinasyonu olarak tanımlıyor. Dashner özellikle “ Sineklerin Tanrısı” karşılaştırmasını anlayışla karşılamış fakat “Labirent: Ölümcül Kaçış” ı çok farklı bir hikaye olarak tanımlamıştır. “Karakterlerin Sineklerin Tanrısı’nda olduğu gibi davrandıklarını düşünmüyorum. Bence onlar daha medeni, düzenli ve kaçmaya adanmışlar. Labirent: Ölümcül Kaçış aynı zamanda umudu ve insan ruhunun potansiyelini anlatan bir hikaye”

Gösterim Tarihi: 19 Eylül 2014 Dağıtım: The Moments Entertainment
Yönetmen: Wes Ball
Oyuncular: Dylan O’Brien, Will Poulter, Thomas Brodie-Sangster, Kaya Scodelano
Tür: Aksiyon, Bilimkurgu
Ülke: ABD
KOŞUCU KURALI:
ASLA KOŞMAYI BIRAKMA
HER ZAMAN TETİKTE OL
UMUDU GERİ GETİR

Bir yanıt yazın