Marslı – The Martian

    Mars gezegenine astronotların gönderildiği bir görevde, Mark Watney (Matt Damon) isimli astronot şiddetli bir fırtına sonrası öldü sanılarak ekibi tarafından terk edilir. Fakat Watney hayattadır ve kendisini Mars’ta yapayalnız bulur. Elindeki sınırlı olanaklarla, zekasını ve dayanıklılığını kullanarak dünyaya yaşadığına dair bir sinyal göndermeye çalışır. Milyonlarca mil uzakta NASA ve uluslararası bilim adamı durmaksızın bu ‘Marslı’nın eve dönmesi için uğraşırken, ekip arkadaşları da cesur bir kararla kurtarma operasyonunda yer alırlar. Dünya Watney’nin güvenli bir şekilde geri dönmesi için kenetlenir. Çok satılan romanından esinlenilen MARSLI, usta yönetmen Ridley Scott imzasıyla beyazperdeye taşınıyor. Filmin başrollerinde Matt Damon, Jessica Chastain, Kristen Wiig, Jeff Daniels, Michael Peña, Kate Mara, Sean Bean, Sebastian Stan, Aksel Hennie, Donald Glover, Mackenzie Davis, ve Chiwetel Ejiofor bulunuyor.
Hepimiz dünyada yalnızlık hissini yaşarız. Ancak Mars’ta yalnız olma hissini sadece Mark Watney biliyor.
Yıkıcı bir fırtına sonucu öldüğü varsayılan Watney, yaralı bir şekilde kendine gelir ancak hayatta kalmak için çabuk karar vermelidir. Eğer hayatta kalabilirse, yardım sadece birkaç yıl ve birkaç milyon kilometre uzağındadır.
“Bu bir nihai hayatta kalma hikayesi” diye sözüne başlıyor yönetmen Ridley Scott. “Mark Watney hayal edilemeyecek bir uzaklıkta yapayalnızdır, ve hayatta kalması tamamen kendi elindedir. Mark’ın kaderi paniğini kontrol etmesine, ölümün kaçınılmaz olduğunu kabullenmesine, eğitimine, mizah anlayışı sayesinde sakin kalmasına ve problem çözebilme yeteneğine bağlıdır.”
Watney’nin espri anlayışı, tüm umutsuzluklarla ve zorlaşan şartlarla başa çıkmasını sağlıyor. Hep iyimser kalabilmesi, hikaye ve karakter için hayati önem taşıyor. Matt Damon’ı karakterine çeken bu yönü oluyor.
“Sadece Watney değil, bütün karakterlerin espri anlayışına hayran kaldım” diyor Damon. “Filmin komik yönü asla üstünkörü geçilebilecek bir konu değil ve içerisindeki dramla birbirini tamamlıyor. Bu bilim kurgu filmlerinde sıkça rastladığımız bir durum değil.”
Damon senaryoyu Elysium’da beraber çalıştığı yapımcı Simon Kinberg’den teslim almış. Cuma günü gönderdiği senaryoya, Damon cevabını Pazar günü vermiş.
“Matt hikayeye benim stüdyoda verdiğim tepkiye benzer bir tepki verdi” diye hatırlatıyor Kinberg. “Çok orijinal, komik, heyecanlı ve bir hayatta kalma hikayesi için eşsiz derecede farklı olduğunu söyledi. Başka birini Mark Watney olarak düşünemezdik.”
Senaryo, eskiden bir bilgisayar programcısı olan ve daha sonra yazar olmaya karar veren Andy Weir’in romanından esinlenilmiş. Aditya Sood, Weir’in eKitabını okuyan ilk yapımcı olmuş. 2014’ten önce sadece internet üzerinde bulunabilen kitap, Amazon’da eKitap olarak satılmış.
“Okuduğum en iyi bilim kurgu romanı olduğunu düşündüm. Watney için neredeyse her şey kötü gidiyor ancak o gitmeye devam ediyor. Çok kaliteli bir hikaye ve bu onu çok heyecanlı bir macera filmi yapıyor. ” diyor Aditya Sood.
Kinberg otuz sayfa okuduktan sonra hikayaye bağlanıyor ve Fox stüdyoları altında çalışmalara başlıyor. Kitap daha sonra senarist Drew Goddard’a  incelenmek üzere gönderiliyor. Goddard birkaç aylık çalışma sonucu, kitabı filme adapte edebilmek için büyük bir yol kat ediyor ve bu sayısız matematik problemi çözmeye benziyor, diyor Kinberg.

PRODÜKSİYON HAKKINDA
MARSLI’nın ilk fotoğraf çekimi 8 Kasım 2014’te Budapeşte’de başlıyor. Bu göz kamaştırıcı Orta Avrupa başkenti, birçok güzel mekanı yüzünden, bit yığın büyük bütçeli Holywood filmine ev sahipliği yapmasıyla biliniyor. Ancak özellikle film yapımcılarının dikkatini çeken bir diğer unsur ise Korda Stüdyoları.
Korda Stüdyoları’nın 6.sahnesinin dünyanın en büyüğü olduğu söyleniyor, bir Mars ortamı yaratmaya ve MAV’nin fırlatma ünitesi için uygun durumda. Set, diyalog sahnelerini, kapsül içi çekimleri ve büyük kum fırtınalarını çekmek için çok ideal. Büyük ölçekli çekimler daha sonra Ürdün’de tamamlanıyor.
“Avustralya’nın en ücra yerlerini Mars yüzeyine benzer bir yer bulmak için keşfe çıktık. Ancak başarısız olduk. Öncelikle Mars’ta geçen iç mekan çekimlerini tamamladık ve Ürdün’de çektiğimiz dış mekan çekimleri ile birleştirdik.
Prodüksiyon sırasında, uzay gemisi Hermes ve astronotların Marstaki sığınağı için, Korda’nın tüm altı seti kullanıldı. Sanat departmanı ise, hızlı çalışmasıyla bilinen ve planların önüne geçen Scott’un bir adım önünde olabilmek için büyük çaba sarf etti.

Vizyon Tarihi: 2 Ekim 2015
Yönetmen: Ridley Scott
Oyuncular: Matt Damon, Jessica Chastain, Kate Mara
Tür: Bilimkurgu, Aksiyon, Macera
Ülke: ABD

[embedyt]http://www.youtube.com/watch?v=4fXLyt0wldY[/embedyt]