Mavi Fil / The Blue Elephant

MAVİ FİL

Gerçek bir efsane…
Pek de küçük sayılamayacak bir kahraman!

28 Ağustos’da sinemalarda….

Muppet Show ve Susam Sokağı gibi birbirinden önemli iki projenin de yaratıcısı olan JIM HENSON’dan macera dolu bir animasyon filmi…

Türkiye dağtımını TMC’nin üstlendiği bilgisiyar animasyonu, macera filmi ‘’Mavi Fil’’ THE JIM HENSON COMPANY DISCOVERIES  tarafından keşfedildi. Filmin’in yönetmenliğini Kompin Kemgumnird gerçekleştirdi. Filmin senaryosu ise Amraporn Pandinthong ve Evan Spiliotopoulos tarafından yazıldı. Filmde, Jeremy Redleaf ,Carl Reiner ,Thomas Sharkey, Martin Short gibi dünya starları seslendirme yaptılar. 

Filmin Konusu :

Khan Kluay; ormanın derinliklerinde bağımsızca büyüyen meraklı, yaramaz, genç bir fildir. Kayıp babasına ait doymak bilmez merakının sonucunda maceraya sürüklenir. Göğüs germek zorunda kaldığı zorluklar onu daha güçlü biri yaparken, olaylardan almış olduğu dersler ise onu cesaretli ve gururlu enerjik bir file dönüştürür. Aynı zamanda çok da iyi kalplidir. Bu zorlu yolculuğunda birçok değişik hayvanla karşılaşır ve onların yardımları sayesinde hem bir sürü güçlüğün üstesinden gelir, hem de ileride tüm zamanların en kahraman fili olmasına zemin hazırlar.

Her ne kadar bu maceraya kayıp babasını bulmak için atılmışsa da, Khan Kluay bu yolculuğu sırasında dostluk, cesaret ve fedakârlık gibi daha anlamlı şeyler öğrenir. Aynı zamanda yeni keşfettiği kavramların aslında babasının ruhuyla ona geçmiş olduğunu ve her zaman kendisinin içinde var olduğunu fark etmesine yardımcı olur.

Hayvanlar âleminden başka, Khan Kluay aynı zamanda insanlarla bir arada yaşamayı öğrenir ve fillerle insanlar arasındaki ilişkiyi anlar. Bu deneyim onu, savaşçı olarak katıldığı savaşta kendini feda etmesine yol açar.
Her ne kadar bu maceraya kayıp babasını bulmak için atılmışsa da, Khan Kluay yolculuğu sırasında dostluk, cesaret ve fedakârlık gibi daha anlamlı şeyler öğrenir. Aynı zamanda yeni keşfettiği bu kavramların aslında babasının ruhuyla ona geçmiş olduğunu ve her zaman kendisinin içinde var olduğunu fark eder. Asıl bu, Khan Kluay’ın maceradan çıkarmış olduğu derstir.

MAVİ FİL’İN SESLERİ

KHAN KLUAY   ( TİMUÇİN ESEN )

Sırtı muz sapına benzediği için Khan Kluay adını alan sevimli bir fil. Çocukluğu sırasında yanında olmayan babasını hep merak eden , ormanın derinliklerinde yaramazlık yapan biri. Sürüsünden ayrılmasının en önemli sebebi , babası hakkındaki gerçeği bulmak. Macerasının sonunda, Kral Naresuan’ın kraliyet fili olma fırsatını yakalıyor. Savaştaki fil düellosundan sonra da, bir filin ulaşabileceği en yüksek onur olan “Burma’nın hakkından gelen” ismini alıyor.

JAI ( POSTA GÜVERCİNİ HIZLI KANAT) ( OZAN GÜVEN )

Siyam ordusunun haberci güvercini, Khan Kluay’ın ortağı ve zaptedilemez yardımcısı. Geveze, neşeli, aptal, kendini işine odaklamış, telaşçı dadılar gibi hareket eden ve Khan Kluay’a sık sık istenmeyen öğütler veren bir kuş. Her ne kadar Jai, pek güvenilir biri gibi gözükmese de; savaş zamanı geldiğinde kendisini feda etmekten kaçınmayan, cesaretli biri…

SHABA KEAW ( EZGİ MOLA )

Güzel, güleç ve şefkatli genç dişi fil. İlk başlarda Khan Kluay,Shaba Keaw’ın onu kandırdığını düşündüğü için kırılır.  Fakat insanlarla biraz vakit geçirdikten sonra Khan Kluay, her şeyi yanlış anladığını fark eder. O andan itibaren daha saf ve yakın bir ilişkileri olur.
Türkçe seslendirme: TİMUÇİN ESEN  OZAN GÜVEN  EZGİ MOLA

YAPIM :  THE JIM HENSON COMPANY DISCOVERIES

YÖNETMEN
:  Kompin Kemgumnird

Resimler:

Bir yanıt yazın