Meddah

Yapımcılığını İklim filmin üstlendiği yönetmenliğini Batur Emin Akyel’in yaptığı başrollerde Münir Canar, Tuğçe Kumral, Evren Bingöl, Tolga Evren, Hakan Gerçek, Haldun Boysan, Mehmet Atay, Erdoğan Aydemir’in yer aldığı ‘Meddah’ 28 Mart’ta Duka film tarafından vizyona sunulacak. ‘Meddah’ filmi yurtdışında ilk defa Kasım ayında Bangkok’ta World Film Festivali’nde gösterildi. Daha sonra film 6-13 Aralık tarihlerinde Hindistan’ın Kerela eyaletinin başkenti Trivandrum’da düzenlenen 18.Uluslararası Kerela Film Festivali’nde yarışma bölümünde yer aldı.
‘Meddah’ filminin çekimleri İstanbul, Çanakkale ve Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde gerçekleştirildi. Filmin müziklerini, eserleri yurt içinde ve yurt dışında birçok konserde seslendirilmiş, sinema ve tiyatro müziği alanında da çalışmaları olan Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Kompozisyon Sanat Dalı’nda öğretim görevlisi Onur Özmen tarafından bestelendi. Filmin müziğinin seslendirmesini Ankara’da büyük orkestralarda önemli görevlerde bulunan deneyimli müzisyenler gerçekleştirdi.

Filmin başrolünde ‘Geleneksel Türk Tiyatrosu’nun usta sanatçısı Münir Canar yer alıyor. Ankara Devlet Tiyatrosunda çalışmalarına devam eden Canar, Türkiye genelinde pek çok konservatuarda seminer, atölye ve eğitim çalışmalarına devam etmektedir.

‘Meddah’- Sinopsis
‘Herkes Bir Hayat Seçer ve Bedelini Öder’
Aziz, eskiden çok meşhur bir tiyatro oyuncusuyken şimdilerde otel odalarında etrafındaki bir iki dostunun yardımlarıyla yaşamaya çalışan yaşlı bir adamdır. Arada sırada vefalı bir insan olan organizatör Veli’nin ayarladığı gösterilerde meddahlık yaparak kazandığı üç beş kuruş para da ancak otel parasını karşılamaktadır. Hızlı yaşadığı hayat Aziz’in tüm vücudunu özellikle de kalbini fazlaca yormuştur. Fazla yaşayacak zamanı olmadığının farkında olan Aziz geçmişinde yaptığı bir hata yüzünden çektiği vicdan azabını dindirmek, af dilemek üzere son yolculuğuna çıkar. Veli’ye yalvararak dahil olduğu turne ekibi ile çıktığı bu yolculuğun gerçek sebebini Aziz dışında kimse bilmemektedir.

Filmin Künyesi
Yönetmen/Yapımcı/Senaryo: Batur Emin Akyel
Müzik: Onur Özmen
Görüntü Yönetmeni: Yusuf Akkuş
Oyuncular: Münir Canar, Tuğçe Kumral, Evren Bingöl, Tolga Evren, Hakan Gerçek, Haldun Boysan, Mehmet Atay, Erdoğan Aydemir, İsmail Düvenci, Metin Beğen, Süleyman Atanısev, Gözde Türkpençe, Beyza Şekerci, Osman Akça, Fatih Sönmez, Çağrı Şensoy, Atilla Keskin, Yaren Aynuz, Doğa Bölükbaşı.
Süre: 98’
Yapım Yılı: 2013

[flickr-gallery mode=”photoset” photoset=”s72157640277954003″]

Bir yanıt yazın