Mükemmel Plan – Friends With Kids

MÜKEMMEL PLAN “Friends with Kids”

SİNOPSİS
MÜKEMMEL PLAN modern ilişkiler hakkında bol şamatalı bir romantik bir komedi.
Senelerdir çok yakın dost olan Jason (Adam Scott) ve Julie (Jennifer Westfeldt), yakın arkadaş gruplarında bekar kalan son insanlardır. Çocuk sahibi olunca evlilik ve ilişkilerde her şeyin değiştiğini arkadaşlarından gözlemleyen iki arkadaş, ebeveyn olmanın daha kolay bir yolu olması gerektiğinde hemfikirdir. Bu yüzden bütün duygusal yükümlülükleri geride bırakarak çocuk yapmaya ve sonrasında kendi hayatlarına bakmaya karar verirler. Arkadaşları bunun imkansız olduğunu söylese de onlar işin altından mükemmel bir şekilde kalkmış görünür. Ta ki hayatlarına yeni aşklar girip işleri karıştırana kadar…

“Mükemmel Plan” (Friends With Kids), bir reklamcı olan Jason ve yatırım danışmanı Julie’nin etrafında gelişen olayları anlatmaktadır. Jason ve Julie Manhattan’da aynı apartmanda oturmaktadır ve uzun süredir en iyi arkadaşlardır.

En yakın arkadaşları, kendi halinde bir çift olan Alex ve Leslie ile seksi Ben ve Missy’dir. Bu iki çiftin evlilikleri çocuk sahibi olduklarında tamamen değişir. Jason, Alex ve Leslie’nin Brooklyn’deki evlerinde geçen evli ve çocuklu temalı kaotik doğum günü partisinin ardından, Julie ile birlikte önce çocuk sahibi olup, sonra evlenilecek kişiyle tanışmanın daha iyi olup olmayacağını tartışmaya başlar. Bu konuşma duygusal boyutu bulunan bir ilişkiye girmeden birlikte bir çocuk sahibi olmaya ve daha sonra da başka kişilerle çıkma kararı ile sonuçlanır. Arkadaşları sonucun bir felaket olacağını düşünse de, Jason ve Julie bebekleri Joe ile kurdukları yeni ilişkilerini arkadaşlarınınkinden daha iyi bir şekilde sürdürmeyi başarır.

Ancak, istikrarlı ilişkileri Jason bir Broadway dansçısı olan Mary Jane ile çıkmaya başlar başlamaz sarsılmaya başlar. Julie de boşanmış ve çocuklu bir inşaat müteahhidi olan Kurt’la çıkmaya başlar. İçinde bulundukları karışık durum, Jason ve Julie’yi eğlenceli olduğu kadar duygusal bir maceraya sürükler.
Yapım Notları
“Mükemmel Plan” (Friends With Kids) filminin yönetmeni, senaristi, yapımcısı ve oyuncusu Jennifer Westfeldt’tir. Film, Westfeldt’in ilk yönetmenlik deneyimi. Uzun yıllardır birlikte olduğu sevgilisi aktör Jon Hamm’da (“Mad Men”) Westfeldt’in ilk uzun metrajlı filminde rol alıyor.

Westfeldt ve Hamm, yakın arkadaşlarının aile kurduktan sonra yavaş yavaş onların hayatından çekildiğini fark eder. Bunun üzerinde gelir çiftin aklına “Mükemmel Plan” filmini yapma fikri. Oyunculardan Adam Scott, bu şüphenin gerçeğe dayandığını kabul ediyor çünkü kendisi de evlenip çocuk sahibi olduktan sonra “Westfeldt ve Hamm’in en kötü arkadaşlarından biri” olduğunu söylüyor. Scott,  2010 sonlarında filmin müsvedde halindeki senaryosunu okuduktan sonra filmde yer almaya karar vermiş.

Bu film, son dönemlerin sevilen romantik komedilerinden “Nedimeler” (Bridesmaids) filminin dört oyuncusunu (Kristen Wiig, Maya Rudolph, Chris O’Dowd and Jon Hamm) yeniden bir araya getirmesiyle de dikkat çekici.

Westfeldt ve Hamm filmi yaparken,  Hamm’ın filmin yıldızı olmasına fakat rolünün gerçek hayattaki sevgilisiyle duygusal ilişkisi olmayan bir rol olmasına karar vermişler. Yapımcılardan birine göre, yapım için finansal kaynak çok kolay bulunmuş ancak bütün öğeleri bir araya getirmekte biraz zorlanmışlar. Ortak yapımcı Joshua Astrachan, oyuncu kadrosu, takvim ve fonları düzenlemenin imkansız bir algoritma gibi olduğunu söylüyor: “Bağımsız bir filmi birlikte oluşturmak o kadar kolay değil.”

KÜNYE

Yönetmen: Jennifer Westfeldt
Senaryo: Jennifer Westfeldt
Oyuncular: Jon Hamm, Megan Fox, Jennifer Westfeldt, Adam Scott, Maya Rudolph, Kristen Wiig
Görüntü Yönetmeni: William Rexer
Tür: Romantik Komedi
Vizyon Tarihi: 09 Kasım 2012
Süre: 107 dk
Dil: İngilizce

http://www.friendswithkids.com/
http://www.dailymotion.com/video/xu1ohr_friend-with-kids-mukemmel-plan-alt-yazyly-fragman_shortfilms?search_algo=2

Bir yanıt yazın