Nocturama

NOCTURAMA
Bir Bertrand Bonello Filmi
31 Mart’ta Sinemalarda

Paris’te bir sabah. Farklı geçmişleri olan bir grup genç. Teker teker, metronun labirentleri ve başkentin sokaklarında dansa başlarlar. Sanki bir planları vardır. Hareketleri kesin, hatta tehlikelidir. Aynı noktada yolları kesişir. Bir mağazada, kapanış saatine yakın. Sonra gece başlar.
Hemen her filmiyle Cannes Film Festivali’nde yarışan, SAINT LAURENT filmiyle Yabancı Film dalında Oscar’a aday olan ve filmleriyle her seferinde ses getirmeyi başaran Bertrand Bonello, yeni filmi NOCTURAMA ile yine şaşırtmayı başarıyor. Beş yıl önce yazdığı senaryodan çektiği ve Paris’te geçen filmi bugün izleyenler sadece Fransa’nın başkentinde değil, dünyanın pek çok köşesinde son yıllarda yaşanan olaylardan yansımalar görebilir. Fakat yönetmen, bugün yaşadığımız dünyanın gergin ortamı ve yeni gerçeklerini ele alan filmiyle “nasıl” sorusundan ziyade “neden” sorusuna cevap arıyor. Gazeteci, sosyolog veya tarihçi olmayan Bonello, bir yönetmen olarak yorum yapmaktansa bu olayları kendine has bakış açısıyla gözlemliyor.
NOCTURAMA: bir hayvanat bahçesinde geceleri faal olan canlıların yaşadığı alana verilen isimdir. Nick Cave’in 2003 yılında çıkan, kıyamet kehaneti gibi algılanan albümünün de ismi. Aynı zamanda müzisyen olan Bonello, sadece bu filmin müziklerini yapmakla kalmayarak, klasik parçalardan esinlenerek filmi farklı tempoları olan bölümler üzerine kuruyor. Giriş bölümündeki bekleyiş ve sonuç bölümündeki hareketin arasındaki senfonik duraksamayla başarılı yönetmen, izleyenleri yine düşündüren bir yapıt ile karşımızda.
Son dakikasına kadar gerilim ve heyecan dolu olan NOCTURAMA, Cinemaximum Kanyon, Cinemaximum Nişanantaşı City’s ve Cinemaximum CKM Budak sinemalarının CGV ARTHOUSE salonlarında 31 MART itibariyle gösterime giriyor!

Fragman:

[embedyt] http://www.youtube.com/watch?v=q7gaSQaPQRI[/embedyt]