Ölüm Emri – Eye in the Sky

SHORT SYNOPSIS
Londra merkezli ordu istihbarat komutanı albay Katherine Powell, bir grup tehlikeli teroristi Nairobi, Kenya’daki karargahlarından kaçırabilmek için çok gizli bir operasyonu uzaktan komuta etmektedir. Görev, Powell teroristlerin bir intihar saldırısı planladıklarını anladığı anda “ele geçirme” değil “öldürme” operasyonuna dönüşür. Nevada’daki merkezden Amerikan insansız hava aracını kontrol eden pilot Stewe Watts, karargahın bahçesine 9 yaşında bir çocuğun girdiğini görünce havada seyir etmeye devam eder. Saniyeler hızla akarken, bu imkansız karar, politikacıların ve avukatların ellerine kalır.
EYE IN THE SKY, uzaktan kumanda edilen uluslararası savaş endüstrisinin gölgeli dünyasını gösteren bir çağdaş gerilim.

LONG SYNOPSIS

İngiliz vatandaşlığına geçen teroristi altı sene takip ettikten sonra, Albay Katherine Powell (Oscar ödüllü Helen Mirren), sonunda hedefini Amerikan insansız hava aracının gözlemi sayesinde Kenya’da kıstırmayı başarır. Özel Kuvvetler hedefe yaklaşırken, bir intihar saldırısı tehlikesi ortaya çıkar ve ele geçirme operasyonu, bir yok etme operasyonuna dönüşür. Karargaha bir füze atmaya hazırlanan, insansız hava aracı pilotu (Emmy ödüllü Aaron Paul), patlama noktasına giren bir 9 yaşında çocuk görür ve bu devletin en üst kademelerinde tartışmaya yol açar. Bir çocuğun hayatını kurtarmak, belki de yüzlerce insanın ölümüne sebep olacaktır. Bu sırada, yerel bir subay (Oscar adayı Barkhad Abdi) kızı güvenli bir noktaya götürebilmek için hayatını riske atar.
Dört farklı kıtada aynı anda geçen Eye in the Sky, modern savaş halinin getirdiği ahlaki belirsizliklere değinen bir gerilim. Film usta bir şekilde, politika, yasalar ve ahlakın oluşturduğu mayın tarlasında her kararın bir zorlu bir bedeli olduğunu keşfediyor.
Entertainment One Eye in the Sky’ı sunar. Yönetmen Gavin Hood (Ender’s Game, Tsotsi) ve baş rollerde Helen Mirren (Trumbo, Kraliçe), Aaron Paul (“Breaking Bad,” “The Path”), Alan Rickman (Harry Potter serisi, Küçük Karmaşa), Barkhad Abdi (Captain Phillips, “Hawaii Five-O”), Jeremy Northam (Gosford Parkı, Internette Av), Iain Glen (“Game of Thrones,” “Downton Abbey”) ve Phoebe Fox (Siyahlı Kadın 2, “A View from the Bridge”). Senarist Guy Hibbert (“Complicit,” Cennette Beş Dakika). Fotoğraf yönetmeni Haris Zambarloukos (Locke, Thor). Prodüksiyon dizaynı Johnny Breedt (Mandela: Özgürlüğe Giden Uzun Yol, Hotel Ruanda). Filmin müzikleri Paul Hepker (Yargısız İnfaz, Tsotsi) ve Mark Kilian’a (Bana Güven,Mükemmel Saha) ait.
Filmin yapımcıları Ged Doherty (Loving, Amá), Colin Firth (Loving, Amá) ve David Lancaster (Gece Vurgunu, Whiplash). Yapım Yönetmenleri Claudia Bluemhuber (A Hologram for the King, Geçmişin İzleri), Benedict Carver (Kurtlar, Yıldız Haritası) ve Xavier Marchand (Aşk Uğruna, Dörtlü).

Vizyon Tarihi: 08.04.2016 – (1s 42dk)
Yönetmen: Gavin Hood
Oyuncular: Helen Mirren, Aaron Paul, Alan Rickman
Tür: Gerilim
Ülke: ABD

[embedyt] http://www.youtube.com/watch?v=-1FiTmWke-A[/embedyt]