Ölüm Uykusu – Mientras Duermes – Sleep Tight

Ölüm Uykusu
(Mientras Duermes – Sleep Tight)

Jaume Balaguero’nun en son çalışması olan Ölüm Uykusu (Sleep Tight) İspanyol sinemasının yılın heyecanla beklenen filmleri arasında yer alıyor.Ekim ayı içinde Sitges Uluslarası Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapan film, festivalde yarışma dışı gösterildi. Filmin oyuncuları arasında Mondays In The Sun ve Cell 2011’den Luis Tosar, ayrıca The Impossible ve Cell 2011’den Marta Etura bulunmakta.

Sinopsis

Hepimiz dostlarımızın kim olduklarını biliyoruz peki ya yakınlarımızın kim olduğunu biliyor muyuz? Günlük yaşantımızda küçük rolleri olan bu insanları ne kadar tanıyoruz? Peki ya onlar bizi ne kadar tanıyorlar? Cesar, Barcelona’da bir apartmanda görevli olarak çalışmaktadır. Her gün yaşaması için gerekli olan nedenlerini tekrar gözden geçirmektedir.Binada yaşayanlara gizliden gizliye yakın ilgi göstermektedir. Onların özel hayatlarıyla ilgili her detayı bilmektedir. Özellikle de içlerinden birisine oldukça dikkat etmektedir. Clara kaygısız, herşeye olumlu yönünden bakan bir genç kadındır. Clara’nın neşesi Cesar’ın tüylerini diken diken etmektedir. Clara’nın yüzündeki bu gülümsemeyi kaldırmadan Cesar mutlu olamayacaktır, çünkü başkalarının acı çekmesi Cesar’ın mutluluk kaynağıdır. Clara ise gerçek bir hedeftir, artık onun hayatını perişan etmek için elinden geleni yapacaktır. Fakat Cesar bu defa gereğinden fazla kendine güvenmektedir. İyi düşünerek yaptığı tüm plânlar yakında açığa çıkacaktır. Neyseki oyuna devam edebilmesi için elinde son bir kartı daha vardır.

Yönetmen: Jaume Balagueró

[REC] ve [REC]2’den sonra klâsik gerilim türüne girmek istedim.İşte o anda elime Sleep Tight geçti. Defalarca kullanılmış klâsik gerilim hikâyesi olmasına rağmen okuduğum anda hikayeye bayıldım. Bu hikâyede beni kendine çeken şey gerçekliğe ve günlük yaşantıya olan yakınlığıydı. Bence hikâyeyi çekici ve dehşet verici yapanda bu. Hikâyedeki adamımız ne tipik bir katil, ne de obsesif çocuk hırsızı yada işkenceci değildir. Konu cinayet, işkence yada birilerini hırpalamaktan ibaret değildir! Adamımız tam bir psikopattır. Beni asıl büyüleyen hikâyenin yetişkinlere uyarlanmış olan, oldukça şeytani bir masal olmasıdır. Uyurken etrafımda olabileceklerden her zaman korkmuşumdur. Peki ya siz?

Jaume Balaguero Filmografisi:

2004 – Romasanta  – The Werewolf Hunt (script)
2006 – To Let (script)
2007 – [REC] (Executive Co-producer)
2008 – Cowards (Executive Co-producer)
2009 – [REC] 2 (Executive Co-producer)
2010 – The Way (Executive Producer)

Gösterim Tarihi: 20 Temmuz 2012
Dağıtım: Duka Film
İthalat: Duka Film
Süre: 102 dk.
Tür: Korku, Gerilim
Yönetmen: Jaume Balaguero
Senaryo: Alberto Marini
Oyuncular:
Luis Tosar (Cesar)
Marta Etura (Clara)
Alberto San Juan (Marcos)
Petra Martinez (Sra. Veronica)

Bir yanıt yazın