Otopsi – The Autopsy of Jane Doe

Otopsi
(The Autopsy of Jane Doe)

Bir Virginia banliyösünde, ŞERİF BURKE korkunç bir olay yeri keşfeder; aile evinde gerçekleşmiş üçlü cinayet. Bodrum katında da dördüncü ceseti bulurlar. Kimliği belirlenemeyen cesete geçici olarak JANE DOE ismi verilir.

Tecrübeli tıbbi tetkikçi TOMMY TILDEN ve sertifikalı tıbbi teknisyen olan oğlu AUSTIN, Tilden Morgu’nda ve Krematoryum’da beraber çalışırlar. Austin; Şerif Burke, Jane Doe ile geldiğinde kız arkadaşı EMMA ile gece dışarı çıkmak üzeredir. Büyüyen medya ilgisi sebebiyle otopsiyi gece yapıp bitirmek ister. Tommy Emma’nın kızmasına rağmen kalıp yardım eder.

Tommy ve Austin prosedüre başlar. Ayak ve el bilekleri kırılmıştır. Dili kesilmiş ve sağ azı dişi eksiktir. Bedenini kesmeye başladıklarında ise birçok şok edici şeyi keşfederler;
ciğerleri simsiyahtır, organları ve cildi yaralarla kaplıdır. Midesinden de üzerinde tuhaf işaretler olan ve kendi eksik dişi içinde olan bir kumaş parçası çıkar.

Olaylar kedileri Stanley’nin havalandırma boşluğundan yaralı bir şekilde dönmesiyle daha da garipleşir. Dışarıda bir fırtına başlar; elektrik kesilir ve asansör çalışmaz. Telefonları zorla çalışırken çıkış yollarına düşen meşe ağacıyla olaylar daha da kötüye gidecektir. Tommy kendini kestikten sonra görünmez bir güç onu şiddetle tuvaletin yakınlarına fırlatır. Orada titrerken yapması gereken tek şey bellidir; Jane Doe’u ortadan kaldırmak.

Otopsi odasına koşarak giden Tommy ve Austin cesedi ateşe verirler. Alevler yayıldığı gibi, Tommy yangını söndürmeyi başarır ama Jane’in cesedine hiçbir şey olmamıştır. Giderek dehşete düşen Tommy, bir silüete baltayla vurur ve dönen Emma’yı öldürdüğünü anlar.

Tommy Jane’in sırrını ortaya çıkarmak için yemin eder ve yeniden saldırıya uğramadan vücudunda derin kesikler oluştuğunu görür. Morgda Austin, Jane’in beyninde canlı hücre var mı diye kontrol etmek için Jane’in beynini keser. Şok edici bir şekilde hala hayattadır. Böylece Tommy, Jane’in dişinin sarılı olduğu kumaş parçasındaki şekillerin anlamını keşfeder. Masum biri bir cadı törenine yakalanmıştır ve şimdi intikam alabileceği herkesten intikam almaya çalışır.

Ne yapması gerektiğini fark eden Tommy kendini feda eder ve son nefesini verirken Jane’in tüm acısını üstlenir. Ama Jane’in içindeki ruh gitmemiştir. Tommy’nin cesedi canlanır ve bu durum Austin’in de ölüme sebep olur.

Kısa bir süre sonra, Şerif Burke olay yerine gelir, Austin ve Tommy’nin cesetlerini bulur. Her şey olayın en başındaki gibidir. Emma ve kedileri Stanley hiç zarar görmemiştir. Morgdaki katliamdan iz yoktur ve Jane Doe hiç dokunulmamış gibi tezgâhın üzerinde yatıyordur. Meşe ağacı bile hala ayaktadır.

Jane bir sedyeye konulur ve arbayla götürülür. Dikkatsiz şoförü telefonda birileriyle konuşurken kamera Jane’in vücudunun aşağısına kayar… ve ayak parmağı hareket ediyordur.

Gösterim Tarihi: 14 Nisan 2017
Dağıtım: The Moments Entertainment
İthalat: Tanweer Film
Tür: Korku, Gerilim
Ülke: İngiltere, ABD
Yönetmen: Andre Ovredal
Oyuncular: Emile Hirsch, Brian Cox, Olwen Catherine Kelly, Ophelia Lovibond