Oyunun Sonu – Margin Call

MARGIN CALL – OYUNUN SONU

“Margin Call” 2008 finansal krizi henüz kendini göstermemişken, bir yatırım kuruluşundaki kilit oyuncuların etrafında geçen 24 saatlik süreci konu alan bir gerilim filmi… Daha işin başında bir analist olan Peter Sullivan (Zachary Quinto), şirketlerinin batma riski altında olduğunu kanıtlayacak bir bilgiyi su yüzüne çıkarır. Bu bilgiyi kullanarak şirketi batmaktan kurtarmak ve hatta yükselişe geçmesini sağlamak mümkündür. Fakat bu göründüğü kadar kolay olmayacaktır. Şirket yetkilileri kendilerini alınması gereken finansal ve ahlaki kararlar kaosunda bulur. “Margin Call” tarafların siyahla beyaz kadar birbirinden ayrıldığı konular karşısında insan unsurunu inceleyen heyecanlı bir yapım.

Konusu ve hikaye anlatımının yanısıra efsanevi oyuncu kadrosuyla da Margin Call dikkatleri
üstüne çekiyor: Kevin Spacey, Paul Bettany, Jeremy Irons, Stanley Tucci, Simon Baker ve Demi Moore.

YAPIM NOTLARI

Wall Street gökdeleninin üst katlarından bir avuç bankacı, tüccar ve analist gece boyunca Manhattan’ı izlemektedir. Aslında bir çağın bitiyor olduğu gerçeğine şahitlik etmektedirler. Sadece kendilerinin farkında olduğu bir gerçeğe… Güneş doğduğunda ve piyasalar açıldığında, tüm dünyanın ciddi bir ekonomik krizle birlikte yeni döneme girecektir. Gelişine an be an şahit oldukları bu krizin patlak vermesine sebep de olmuşlardır. Peki bu gerçeği bile bile bir insan nasıl olur da kendiyle yaşamaya devam edebilir?

2008 yılında tüm dünyada patlak veren finansal kriz, pek çok insana bu soruyu sordurdu. Bir insan nasıl olur da yaptığı hatanın sonucunda işini kaybetmekle kalmayıp milyonlarca insanın geçinememesine sebep olur ve bununla yüzleşebilir? J. C. Chandor, “Margin Call” ile bizleri daha önce bir filmin hiç götürmediği bir yere götürüyor: Wall Street’in en büyük şirketlerinden birinin kalbine, bir takım büyük adamların ve tüm dünyanın enkazında kalacağı bir felaketin eşiğine.

Margin Call, gelmekte olan felaketin akıllarda bir kuşkuyken, zamanla kapsamının ve büyüklüğünün farkına varılış sürecinin yaşandığı bir 24 saati anlatıyor. Son zil çaldığında, piyasalar kan gölüne döndüğünde kişisel ve finansal olarak nasıl bir enkazın altında kalınacağını anlatıyor. Asistandan şirket CEO’suna kadar, bir şirketten hiyerarşik kadrodaki her personelin en çok korktukları şeyin başlarına gelmesinin ve daha da kötüsü bunun olmasında onların da payının oluşunun hazin öyküsüdür anlatılan.

Margin Call, bitmez tükenmez finanasal krizlerin yaratıcı olan kadın veya erkeklerin aslında sıradan insanlardan başkaları olmadığı gerçeğini sinir bozucu bir şekilde gözler önüne seriyor. Bu insanlar tüm yeteneklerine, zekalarına ve inanılmaz maaşlarına rağmen dikkatsizlikleri, ileriyi göremeyişleri ve yersiz öncelikleriyle krize sebep olanlardır aslında. Wall Street ruhsuz veya cansız olabilir fakat içindeki güç savaşlarının bir parçası olan bireyler cansız değiller. İşte bu, Wall Street’teki ruhların ve aslında kendilerinin yarattığı hayatlarının en uzun ve karanlık akşamlarının hikayesidir.

Chandor senaryosunu geliştirirken babasından ve sektörün bir dolu eski çalışanından danışmanlık almış. Babası Jeffrey “Sanırım J.C. bu filmi yaparak benim yükseliş zamanlarında büyük çabalarla işe eleman aldığım, kriz dönemlerindeyse işten çıkardığım zamanlarımı telafi etmeye çalışıyor. Wall Street geleneksel olarak iş alanı gereği iyi yönetilmiyor. Çok iyi tüccarlar var, çok iyi yatırım uzmanları var, harika satış ekipleri var. Fakat bu işin ne zaman kar getireceğinin, ne zaman getirmeyeceğinin düzensiz oluşu onu çok zorlaştırıyor. Bu işi bu sektörde çok iyi yapan fazla şirket de yok ayrıca. J.C.’nin yeteneği bu noktada devreye giriyor.
O tüm bu elementleri bir araya getirerek sokakta yürüyen herhangi bir adamın anlayacağı dilde bu işin aslında ne olduğunu anlatıyor. Bu konuda da çok başarılı.”

Filmin oyuncu ve yapımcılarından Zachary Quinto, Chandor’un kişisel bakış açısının senaryonun etkisinde ve çekiciliğinde büyü rol oynadığını düşünüyor. “J.C.’yi yeni tanıyor olmama rağmen bu hikayenin onun içinde geliyor olduğu çok açık. Birinin kişisel tecrübelerini bu kadar net bir şekilde sayfaya döküşünü izlemek gerçekten mükemmel ve böyle bir hikaye içindeki bir karakteri canlandırmak bir oyuncu için eşşsiz bir fırsat. Bazı karakterler onun gerçek yaşamından fırlamış gibi. Bu projede hepimizi yakalayan şey aslında. O tam olarak bu dünyanın içinden geliyor ve oyuncularla nasıl iletişim kurması gerektiğini çok iyi bildiği için de karakterlerin rakamlarla ve parayla olan ilişkilerini, içinden geçtikleri süreci birebir anlatabiliyor. Bu çok kıymetli ve ilham verici. ”

Margin Call, Chandor ilk yönetmenlik ve senaristlik tecrübesi olduğu gibi, başroldeki Zachary Quinto’nun ilk yapımcılığı. Bu iki genç insanın böyle bir girişimde bulunmaları yaşça onlardan büyük ve sinema sektöründe deneyimli oyuncu kadrosunu çok etkilemiş. Bu genç insanların setteki enerjileri, yetenekleri ve neşeleriyle herkesin beğenisini toplamış.

Genç yapımcıların ve yönetmenin bu ilk projelerinde tüm yapımcıların hayallerini süsleyecek bir oyuncu kadrosuyla çalışmış olmaları inanılmaz bir tecrübe olmuş. The Mentalist dizisiyle ekranlarda boy gösteren Simon Baker, şirketteki üst düzey yöneticilerden Jared Cohen’i canlandırıyor. “Bağımsız bir yapımda rol almak beni heyecanlandırmıştı. Ayrıca bu bağımsız bir proje olmasına rağmen, ekip çok organize çalıştı. Ayrıca bir araya getirilen oyuncu kadrosu, sınırsız bir bütçeniz dahi olsa kolay kolay oluşturulabilecek bir kadro değil.”

Hikayenin ana karakterlerinden yönetim kadrosundaki Sam Rogers’ı Kevin Spacey canlandırıyor. Kevin Spacey’nin bu projedeki varlığı diğer oyuncuların kadroya katılmasında büyük rol oynadığı gibi genç yetenekler Zachary Quinto ve Penn Badgely için de setin adeta bir okula dönüşmesini, sağlamış.

Türkiye vizyon tarihi: 18 Kasım 2011

MYRIAD PICTURES ve BENAROYA PICTURES sunar bir BEFORE THE DOOR yapımı WASHINGTON SQUARE FILMS UNTITLED ENTERTAINMENT ve SAKONNET CAPITAL PARTNERS katkılarıyla KEVIN SPACEY PAUL BETTANY JEREMY IRONS ZACHARY QUINTO PENN BADGLEY SIMON BAKER MARY MCDONNELL DEMI MOORE ve STANLEY TUCCI ile “MARGIN CALL” kast BERNARD TELSEY ve TIFFANY LITTLE CANFIELD yapım tasarımı JOHN PAINO
kostüm tasarımı CAROLINE DUNCAN orijinal müzik NATHAN LARSON kurgu PETE BEAUDREAU görüntü yönetmeni FRANK DEMARCO uygulayıcı yapımcı SUSAN LEBER ortak yapımcı ANNA GERB yürütücü yapımcılar CASSIAN ELWES LAURA RISTER JOSH BLUM KIRK D’AMICO RANDY MANIS ANTHONY GUDAS MICHAEL CORSO ROSE GANGUZZA yapımcılar JOE JENCKES ROBERT OGDEN BARNUM ve COREY MOOSA MICHAEL BENAROYA, NEAL DODSON ve ZACHARY QUINTO senarist ve yönetmen JC CHANDOR

Resimler:

Bir yanıt yazın