Percy Jackson & Olimposlular: Şimşek Hırsızı – Percy Jackson & The Olympians: The Lightning Thief

Güç sahibi Yunan tanrıları Olimpos Dağı’nın ulu yüksekliklerinden aramıza, dünyamızın tam ortasına düşüyorlar ve sıkıntılı bir ergenin hayatını değiştiriyorlar. Bu etkileyici serüvende, yetenekli oyuncu Logan Lerman başrolde Percy olarak karşımıza çıkıyor. Disleksik ve aklı havada bir genç iken yarı-tanrı olduğunu ve tanrıların soyundan geldiğini öğrenen Percy, Denizler Tanrısı Poseidon ile ölümlü bir annenin çocuğudur.
Dünyanın kaderi tehlike altındadır ve sıradışı kahramanımız, kendini sonuçları çok karmaşık ve katastrofik olabilecek bir mücadelenin içinde bulur. Chris Columbus’un yönettiği filmde başrolde Uma Thurman, Pierce Brosnan ile Steve Coogan, Ray Winstone, Sean Bean ve Catherine Keener’ı da görüyoruz.

Logan Lerman kıtalararası bir tehlikenin ortasındaki yarı-tanrı olarak karşımıza çıkıyor. Percy, Göklerin Tanrısı ve aynı zamanda tanrılar kralı olan Zeus’un  yeryüzündeki en güçlü silah olarak bilinen şimşek asasını çalmakla suçlanır.  Suçsuzluğunu kanıtlamak, tanrılar arasında olası bir savaşı önlemek ve büyük bir gizemi çözmek için arkadaşlarıyla beraber denizaşırı büyük bir maceraya atılır. Bu yolculuk sırasında kendisini engellemeye çalışan  acımasız düşmanlara karşı koymak zorunda kalan Percy ,bir yandan da annesini diğer bir Yunan tanrısı olan Hades’in  ölümcül pençesinden kurtarmaya çalışmaktadır. Tüm bunlar yetmezmiş gibi bir de boğa başlı dev canvar ve ateş püsküren Hydra ile savaşmak zorundadır.

Mumlar, sütunlar, şamdanlar ve büyük bir şöminenin olduğu, karanlık, görkemli ve yıkılmış bir sahne..Genç bir çocuk ve kız Gotik bir köşke doğru koşuyorlar: Logan Lerman’ın oynadığı Percy Jackson ve Alexandra Daddario’nın oynadığı yakın arkadaşı Annabeth’i (Athena’nın kızı) görüyoruz. Hades (Steve Coogan) ve karısı Persephone (Rosario Dawson)’un Güney Kaliforniya’daki Hollywood işaretinin yakınında bulunan yeraltındaki evlerindeyiz.

İşte PERCY JAKCON ve OLİMPOSLULAR: ŞİMŞEK HIRSIZI’nın doruk noktası sahnelerinden biri… Öğrenme zorluğu çeken bir genç olan Percy hakkında çeşitli kitaplar yazmış olan Rick Riordan…Percy, bir ölümlü olan annesi Sally (Catherine Keener) ve ihmalkar üvey babası ile belalı ve sıradışı bir hayat yaşarken, gerçek babasının Denizler Tanrısı  ulu Poseidon (Kevin McKidd) olduğunu keşfeder.

Percy’nin hayatı  annesinin kendisinden sakladığı gerçek kimliğini keşfetmesiyle  aniden değişir. Zeus (Sean Bean)’un kaybolmuş olan şimşek asasından Percy’yi sorumlu tutmakatadır. Asa dönmezse dünyada büyük bir savaş başlayacağını anlarız…

“Annemi kurtarmaya çalışıyorum” diyor Logan, bu sahne üzerine konuşurken. “Hades ve Persephone’un annesini rehin aldıkları Cehennem’deki kaleye varıyoruz ve vakit kaybetmeden onu kurtarmaya çalışıyoruz. Bu aslında mükemel içerikli bir sahne çünkü Tanrı Hades ve Persephone’un normal bir evil çift gibi didiştiklerini görüyoruz. Çok eğlenceliler.”

Yönetmen Chris Columbus  Filmin güçlü oyuncu kadrosunda Ray Winstone’u Ares; Uma Thurman’ı Medusa; Pierce Brosnan’I  Chiron the Cantaur ve Melina Kanakaredes’i Athena rolünde görüyoruz.  Brandon T. Jackson da Satir Grover rolünde.

Logan Lerman’ın ilk sinema oyunculuğu Mel Gibson’ın küçük oğlu  rolünde oynadığı PATRIOT filmiydi. Gibson’ın en sevilen komedi filmi WHAT WOMEN WANT(KADINLAR NE İSTER)’de de rol almış; ayrıca RIDING IN CARS WITH BOYS’da da yer almıştı.  Diğer filmleri ise şöyle; “THE BUTTERFLY EFFECT” (KELEBEK ETKİSİ), “HOOT”, “THE NUMBER 23” ve “3:10 to YUMA”. Sıradaki filmleri de “MY ONE AND ONLY” ve “CITIZEN GAME”.  17 yaşındaki oyuncu Lerman Los Angeles’ta ailesiyle yaşıyor.

Bir yanıt yazın