Pinokyo – Pinocchio

Pinokyo
(Pinocchio)

Konu: Oyuncak ustası yaşlı Gepetto bir gün bir parça çam ağacı dalı bulur. Onu işler, ağaçtan bir kukla yaratır ve ona Pinokyo ismini verir. Gepetto inanılmaz derecede mutlu olur çünkü yarattığı kukla canlanmıştır. Fakat bu kukla; Pinokyo çok kaprislidir ve aklında hep çılgın düşünceler vardır, haylazdır. Çok geçmeden Pinokyo’nun haylazlıkları köyde büyük hasarlara yol açmaya ve Gepetto’nun başını derde sokmaya başlar. Gepettonun gün geçtikçe “oğluna” karşı olan sabrı taşmaktadır.

Pinokyo evden kaçar ve bir sürü çılgınca maceraya atılır: Mangiafuoco isminde bir kuklacı ile tanışır ve neredeyse bu kuklacı tarafından ateşe atılıp yakılmak istenir. Daha sonraları, iki zorba olan Tilki ile Kedi tarafından kandırılır ve kaçırılır; şeytani bir faytoncu tarafından eşeğe dönüştürülür. Ardından kendisini salam yapmak isteyen bir sirk sahibine satılır.

Bu sırada Gepetto umutsuzca Pinokyo’yu aramaktadır ve arayışlarının sonu bir balina tarafından yutulmasıyla son bulur fakat bu uzun ve maceralı yolculuğunun sonunda Pinokyo düşünceli ve cesaretli olmayı öğrenip, “babasını” balinadan kurtarır ve gerçek bir çocuğa dönüşür.

Gösterim Tarihi: 23 Nisan 2015
Yönetmen: Anna Justice
Oyuncular: Mario Adorf, Ulrich Tukur, Benjamin Sadler, Inka Friedrich
Süre: 96 dk.