Pota

Konu:
1- 1999 yılında, İstanbul’da bir grup ilkokul öğrencisi çocuğun kendi gecekondu mahallesine basketbol potası yapma hikâyesi. Ahmet, Rusya’ya giden babası uzun zamandır para gönderemeyince, okul saatleri dışında, yaşadığı yoksul semtin yanındaki lüks ve güvenlikli sitedeki markette çalışmaya başlar. Ahmet, aşık olduğu Kezban’ın, bir gün okula basketbol eşyalarıyla gelen Erhan’a olan ilgisini görünce, basketbol oynamaya karar verir. Ama önemli bir sorun vardır. Semtlerinde basketbol oynayabilecekleri bir pota yoktur. Ahmet bu engeli ortadan kaldırmak için bir yol bulmaya çalışır.

2- Ahmet, İstanbul’un fakir gecekondu mahallerinden birinde yaşayan ilkokul öğrencisi bir çocuktur. Babası çalışmak için yurt dışındadır ve Ahmetlere para gönderemez. Ahmet bu yüzden gecekondu mahallelerinin yakınında lüks evlerin olduğu güvenlikli sitede çalışmaya başlar.

Bir yandan eve para getirmek için çalışırken bir yandan da okulda aşık olduğu arkadaşı Kezban’ı etkilemeye ve ona açılmaya çalışır. Bir gün okula basketbol topu ve basketbol kıyafetleri ile Erhan gelir. Kezban’ın Erhan’a yakınlık gösterdiğini gören Ahmet, Kezban’ı etkilemek için basketbol oynamaya karar verir. Mahallele- rinde ve okullarında basketbol potası potası yoktur. Çalıştığı lüks sitede basketbol sahası vardır. Ordaki çocuklarla oynamak ister. Çocuklar beceremediği için Ahmet’i dışlar. Sitede oyun arkadaşı olmadığı için mahalleden arkadaşlarını siteye getirip onlarla oynamak ister. Site güvenliği Ahmet’in arkadaşlarını orada yaşamadıkları için içereye almaz. Bunun üzerine çocuklar kendi gecekondu mahallelerine pota yapmaya karar verir. Aynı mahalleyi paylaşan farklı kültür ve inanca sahip çocuklar bir potada birleşir.

Yönetmen: Ahmet Toklu
Oyuncular: Alp Akar, Bahar Hacıbektaşoğlu, Bulut Güneş, Sibel Melek Arat, Egemen Almacı, Mert Erdoğdu, Mehmet Halil Çelik, Samet Sevtekin, Miraç Çelen, Özgür Dereli, Burhan Yıldız,
Süre: 95 Dakika
Tür: Aile
Yapım: Toklu Film
Yapımcı: Halil Kardaş, Recep Toklu
Görüntü Yönetmeni: Ender Ercan
Müzik: Kenan İşan
Kurgu: Özgür Kılıç
Gösterim Tarihi: 19 Ağustos 2022
Senaryo: Ahmet Toklu
Dağıtım: Chantier Films