Qirej – Kir

QİREJ KİR

Ararat Film tarafaından ülkemizin içinde yaşadığı Korucu sorununu sinemaya taşıyan
” QİREJ-KİR” yakında sinemalarda. Filmin yapımcısı Yusuf Çetin, filmin amacını şu sözlerle anlatıyor; ” 30 yıldır Türkiye’de bir savaş halinin yaşandığı, iç ve dış kamuoyunca da bilinmektedir.Bu savaşta onbinlerce insan yaşamını yitirdi. Milyar dolarlar savaşta harcanarak Türkiye büyük ekonomik kayıp yaşadı.
Bu uzun süreli çatışma Türklere de, Kürtlere de büyük acıları yaşatmakla birlikte, yoksulluğu ve işsizliği de derinleştirdi. Bu sorun Türkiye ekonomisini, demokrasisinin ve insan haklarının gelişmesinin önünü kesti. Şoven ve milliyetçi duygular her gün artarak linç girişimleriyle kin ve nefrete dönüşüyor.
Toplum olarak komşunun komşuya, düşmanlaşacağı kaygısını taşıyoruz.Her yönüyle savaş, bir ülke ve o ülkenin emekçi halkları için, yıkımdır. Bu yıkımın altında yoksul halklar ve kadınlar eziliyor.Türkiye’de halklar arası eşit ve özgür bir yaşamın onurlu bir barışla mümkün olacağını biliyoruz.Bu barışın inşası için sorumluluk duyan herkes üstüne düşeni yapmalıdır, bu meselenin çözümünde kutuplaşan siyasetin önünün açılması gerektiği kanısındayız.Aydın, yazar ve sanatın her dalı katı siyaset ile mücadele etmeli ve bu gidişe dur demelidir.Toplumsal barışın sağlanmasında sanatın en anlaşılır dil olduğuna inanıyoruz.

Sonuç olarak Kürt sorununun derinleşmesinde önemli rol alan koruculuk sisteminin bölge halkına yaşattığı acıları bizler basından izler, bazen de korucuların gazabına uğrayanlardan dinlerdik. Bilge köyündeki korucuların, çoğu kadın ve çocuktan oluşan 42 insanı katletmesi sonrası, koruculuk sisteminin lav edilmesini isteyenlerin ne kadar da haklı olduklarını ancak anlayabildik.
Yaptığımız sinema filminin amacı, devletten maaş ve silah alan, sırtını devlete dayayıp edindiği güç ile halk üzerinde terör estiren koruculuk sisteminin kirli yönlerini gün yüzüne çıkarmaktı.Bunun yanı sıra birbirini besleyen militarizm ve erkek egemen toplum, kadın bedeni ve emeği üzerindeki tahakkümü sonucu her gün artan, kadın katliamına da parmak basmak gerekiyordu.
Savaşın, silahın, halka her türlü zulmü yapan koruculuk sistemi ve kadın cinayetleri kirli bir düşüncenin ürünü olduğunu düşünerek yola çıkıp, QİRÊJ (KİR) filminde bu kiri deşifre etmeyi amaçladık.Umuyoruz ki bu film, toplumsal talep olan koruculuk sisteminin kaldırılmasına ve kadın cinayetlerinin son bulmasına ve topraklarımızda barışın yeşermesine hizmet eder.

Tür:
Dram
Gösterim Tarihi: 04 Mart 2011
Dağıtım: Özen Film
Yapım: Ararat Film
Yönetmen: Yusuf Çetin
Senaryo: Yusuf Çetin
Yapımcı: Yusuf Çetin
Görüntü Yönetmeni:
Sedat Ülker
Genel Koordinatör: Ali Aslan
Ses: Konstantinous Kittou
Işık Şefi: Berzan Yücel
Sanat Yönetmeni: Fırat Çete
Müzik: Vedat Yıldırım
Kurgu: Xudada
Oyuncular: Yusuf Çetin, Zilan Odabaşı, Yalçın Dümer, Eyüp Çalış, Cengiz Toprak, Volga Sorgu, Eren Keskin, Ezgi Akdemir, Berzan Yücel, Meltem Savcı

Bir yanıt yazın