R ü z g a r l a r

R ü z g a r l a r

Imroz’lu Rumların hikayesi “Rüzgarlar”

Rum azınlığın giderek izlerinin silindiği Gökçeada´nın (İmroz) bugününü ve küllenmiş olsa da var olanı belgelemek amacıyla yapılmış bir film Rüzgarlar. Geçtiğimiz günlerde İstanbul Film Festivali’nde seyirciyle buluştu, 21 Haziran’da vizyona giriyor.
Selim Evci’nin ikinci uzun metraj filmi olan Rüzgarlar, senaryo aşamasında Hollanda’nın Rotterdam Film Festivali’ne bağlı Hubert Bals Fonu’ndan destek aldı. Evci Film yapımcılığında gerçekleşen film Kültür Bakanlığı’ndan da yapım sonrası desteği aldı. Filmin çekimleri adada Dereköy (Sinudi),Zeytinliköy (Aya Todori), Tepeköy (Agridya), Kaleköy (Castro) ve İstanbul’da gerçekleşti. Filmin başrollerinde Yusuf Nejat Buluz, Mediha Didem Türemen, Rüçhan Çalışkur ve Zeynep Gülmez oynuyor.

Konu : Filmler için ses kayıtları yapan Murat, Gökçeada´da (İmroz) duyduğu çeşitli sesleri kaydeder ve fotoğraflar çeker.Adayla ilgili bir fotoğraf sergisi açmak istemektedir. Bu çalışmaları sırasında adada tek başına yaşayan 80 yaşlarındaki Madam Styliani ile tanışır. Aralarında bir dostluk gelişir.
Madam´ın kendi sesinden hayatını, anılarını kaydetmeye başlar.“Beslendiği trajik tarihe ve ana karakterlerin yalnızlığına rağmen Rüzgarlar; umut olabilme, bir bellek çalışması ortaya koyabilme ve bu kimlik mücadelesini yaşayanlara güç verebilme adına yazılmıştır. Geçmişi ile yüzleşme cesareti gösteren toplumlar küçülmezler, aksine insanlık tarihine aynı hataların bir daha yapılmaması için önemli bir miras bırakırlar.”

Oyuncular
Yusuf Nejat Buluz – Murat
Mediha Didem Türemen – Eleni
Rüçhan Çalışkur – Madam Styliani
Zeynep Gülmez – Selin
Panayi Karanikola – Yorgo
Istelyano Okumuş – Stelyo
Suat Usta – Emlakçı
Ekip
Yönetmen : Selim Evci
Senaryo : Murat Yaykın, Selim Evci
Görüntü Yönetmeni : Selim Evci
Sanat Yönetmeni : Mediha Didem Türemen
Kurgu : Selim Evci
Ses Kayıt : Özkan Coşgun
Laboratuvar : Sinefekt
Ses Stüdyosu : Imaj
Sound Editor : Yaşar Özdemir, Selim Evci
Sound Mixers : Ulaş Ağçe (İmaj)
Color Grading : Bora Gökşingöl
Yapımcı : Selim Evci
Yapım : Evci Film

Bir yanıt yazın