Replikalar – Replicas

HİKAYE
Bir trafik kazasında ailesini travmatik bir şekilde kaybeden bilim adamı olan William Foster (Keanu Reeves), onları geri getirmek için elinden geleni yapacaktır. İnsan bilincini bilgisayarlara aktarabilme ve insan klonlama çalışmaları yapan William, her şeye rağmen ailesini kurtarmaya çalışacaktır.
Çekimleri Porto Rico’da yapılan, Passenger ve Transformers’ın yapımcılarına ait olan filmin oyuncu kadrosunda Keanu Reeves, Alice Eve, Thomas Middleditch ve Emily Alyn Lind rol alıyor. Yönetmen koltuğunda ise Jeffrey Nachmanoff oturuyor.

Replicas, seyirciler için çok güncel bir film. Keanu Reeves hayranları için, onu aksiyon dışında bir rolde görmek için bir fırsat. Bu film, özünde bir aile filmi ama aynı zamanda bir bilim kurgu gerilim filmi de.
Bilimin kendi içinde ne iyi ne de kötü olduğuna dair biraz farklı bir bakış açısı getiriyor. Daha ziyade insan doğasıyla ilgili klasik bir hikâye ve bizi şu soruyu sormaya zorluyor: William’ın yerinde olsanız siz ne yapardınız? Kim kendi ailesini kurtarmaya çalışmaz?

YAPIM HAKKINDA
Replicas’ın ardındaki hikâye, yapım ortağı Stephen Hamel’ın Keanu Reeves’le paylaştığı bir fikirle hayat buldu. İkisi de ilginç sorular ortaya atan bir hikâye anlatmayı ama aynı zamanda hayranı olduğu bu film türünde bir şey yapmayı istiyordu.
Replicas’ın hikayesi, temel insani sınırlamaların üstesinden gelen yeni teknolojilerin faydalarına ve tehlikelerine ve aynı zamanda da bu gibi teknolojileri kullanmanın etik sınırlamalarına duyulan ilgiden ortaya çıkıyor. Özellikle de insanların nihayetinde bilinçlerini bir bedenden diğerine aktarabilme becerisi. Burada amaç, kahramanın (Keanu Reeves) aynı anda muazzam entelektüel ve duygusal risklerle karşı karşıya kalacağı bir dinamik yaratmaktı. Hamel bu yakınsamada derinden etkileyici ve tedirgin edici bir şey olduğunu düşünmüş. Hikâye yazıldığında, projeyi daha da geliştirmek ve filmin yapımına yardımcı olmak için, bu film türünün sembolleşmiş yapımcısı Lorenzo Di Bonaventura’nın da dâhil olduğu çekirdek bir ekip bir araya getirilmiş.