Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi – Rogue One: A Star Wars Story

ROGUE ONE: BİR STAR WARS HİKAYESİ

Epik macera Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi, Lucasfilm’in yeni ara dönem filmlerinden ilki. Bir grup beklenmedik kahraman, İmparatorluğun en büyük imha silahı olan Ölüm Yıldızı planlarını çalma görevi için bir araya gelir. Star Wars zaman tünelindeki bu kilit olay, sıradışı şeyler yapmayı seçen sıradan insanları bir araya getirir ve bu şekilde kendilerinden daha büyük bir amacın parçası haline gelirler.

“Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi” yönetmeni Gareth Edwards, oyuncular; Felicity Jones, Diego Luna, Ben Mendelsohn, Donnie Yen, Mads Mikkelsen, Alan Tudyk, Riz Ahmed, Jiang Wen ve Forest Whitaker. Yapımcılar; Kathleen Kennedy, Allison Shearmur ve Simon Emanuel. Baş yapımcılar; John Knoll ve Jason McGatlin. Film 14 Aralık’ta Türkiye’de vizyona girecek.

Tür: Aksiyon-Macera
Oyuncular: Felicity Jones, Diego Luna, Ben Mendelsohn, Donnie Yen, Mads Mikkelsen, Alan Tudyk, Riz Ahmed, Jiang Wen ve Forest Whitaker
Yönetmen: Gareth Edwards
Yapımcılar: Kathleen Kennedy, Allison Shearmur, Simon Emanuel
Baş yapımcılar: John Knoll, Jason McGatlin

ROGUE ONE: BİR STAR WARS HİKAYESİ
YAPIM NOTLARI

LUcasfilm’in sunduğu “Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi” filmi, bu evrende hayranlarının bildiği ve sevdikleri ama yeni karakterler ve hikayeler içeren yeni bağımsız Star Wars serisinin ilk filmi.

Lucasfilm’in başkanı ve Star Wars yapımcısı Kathleen Kennedy ilk defa George Lucas’la birlikte oturup Star Wars destanını sürdürme ve VII, VIII ve IX bölümlerini tekrar çekme planlarından bahsettiğinde bir isteğini daha dile getirdi: Kennedy bunu şöyle anlatıyor; “George daha fazla klasik film çekmek istiyordu, aynı zamanda evrenin içersinde daha fazla hikâye anlatma şansı olduğunu da hissetmişti. Luke Skywalker hikâyesiyle bağlantılı olmayan daha fazla film yapmak istiyordu.”

Böylece Star Wars klasik filmleri destekleyecek filmler yaratma fikri doğmuş oldu ama aynı zamanda Kennedy’ye ve Lucasfilm ekibine bu evreni keşfederek hikâye anlatımı yolunda farklı tarzlar ve farklı yollar deneme şansı sunmuştu.

“Rogue One”da bir grup beklenmedik kahraman, İmparatorluğun en büyük imha silahı olan Ölüm Yıldızı planlarını çalma görevi için bir araya gelir. Star Wars zaman tünelindeki bu kilit olay, sıradışı şeyler yapmayı seçen sıradan insanları bir araya getirir ve bu şekilde kendilerinden daha büyük bir amacın parçası haline gelirler.

“Rogue One: Bir Star Wars Hikâyesi” filminin yönetmenliğini Gareth Edwards (“Godzilla,” “İstila”)  üstlenirken yapımcılığını da Kathleen Kennedy, Allison Shearmur (“Açlık Oyunları: Ateşi Yakalamak,” “Kül Kedisi”) ve Simon Emanuel (“Karanlık Şövalye Yükseliyor” “Harry Potter ve Ölüm Yadigârları Bölüm 1 ve 2”) yapıyor. Star Wars filmleriyle uzun bir geçmiş paylaşan kıdemli ILM görsel efekt sorumlusu John Knoll (“Karayip Korsanları”), Jason McGatlin’le (Star Wars7: Güç Uyanıyor, “Dünyalar Savaşı”) birlikte başyapımcılığı üstleniyor.

Akadei® ve BAFTA Ödülleri adaylığı olan Felicity Jones (“Her Şeyin Teorisi,” “Like Crazy”) oyuncular arasında yer alıyor ve başrolü Diego Luna’yla (“Milk,” “Elysium: Yeni Cennet”) paylaşıyor. İkiliye Ben Mendelsohn (“Bloodline,” “Hayvan Krallığı”), Mads Mikkelsen (“Casino Royale,” TV’dan “Hannibal”), Alan Tudyk (“Karlar Kraliçesi,” “Ben Robot”), Riz Ahmed (“Gece Vurgunu,” “Jason Bourne”) ve Akademi Ödülü® sahibi Forest Whitaker (“İskoçya’nın Son Kralı,” “Başkanların Uşağı”) katılıyor. Film de aynı zamanda Çin’in en büyük iki yıldızı Donnie Yen (“Ip Man,” “Blade 2”) ve Jiang Wen de (“Mermiler Uçuşuyor,” “Güneş De Doğar”) yer alıyor.

Edwards, film için kendine özgü ve modern bir görüntü yaratabilmek amacıyla saygı duyulan görüntü yönetmeni Greig Fraser’i (“Karanlık Operasyon,” “Foxcatcher Takımı”) ve Akademi Ödülü® sahibi özel efekt sorumlusu Neil Corbould’u (“Kara Şahin Düştü,” “Er Ryan’ı Kurtarmak”) seçti. Star Wars kıdemlileri Doug Chiang (Star Wars Bölümleri I ve II, “Forrest Gump”) ve Neil Lamont (Güç Uyanıyor ve “Harry Potter” film serilerinde sanat yönetmeni sorumlusu) yapım tasarımcıları olarak güçlerini birleştiriyorlar ve Neal Scanlan (“Prometheus”) yakın zamanda Star Wars7: Güç Uyanıyor filmindeki çalışmalarıyla kazandığı BAFTA ödülü sonrasında yaratık efektleri denetmenliğiyle filme katılıyor.  Diğer anahtar ekip üyeleri arasında kostüm tasarımcıları Dave Crossman (Güç Uyanıyor ve “Harry Potter” film serisinde kostüm sorumlusu) ve Glyn Dillon’ın (Güç Uyanıyor ve “Kingsman: Gizli Servis” kostüm konsept sanatçısı) yanı sıra dublör yönetmeni Rob Inch (Güç Uyanıyor, “Dünya Savaşı Z”) yer alıyor.