Roma’ya Sevgilerle – To Rome With Love

Woody Allen den “ROMA’YA SEVGİLERLE /“To ROME with LOVE”

SİNOPSİS
“Roma’ya Sevgilerle” de Woody Allen bu kez Roma’nın her köşesini film setine çevirerek izleyicileri büyülüyor.

Filmin komik karakterleri arasında ; gençlik yıllarının özlemini duyan ünlü bir Amerikalı mimar, bir anda kendisini Roma’nın en ünlü insanı olarak bulan orta sınıftan sıradan bir Romalı, başkalarıyla romantik ilişkilere giren taşralı genç bir çift ve bir cenaze levazımatçısını opera söyletmek üzere sahneye çıkarmaya  çabalayan Amerikalı bir opera direktörü bulunuyor.

Ünlü mimar John (Alec Baldwin) gençken yaşamış olduğu şehir olan Roma’da tatildedir.  Daha önce yaşadığı sokakta dolaşırken kendi gençliğini anımsatan bir genç adam , Jack (Jesse Eisenberg), ile karşılaşır. Bu sırada Jack’in sevgilisi Sally’nin (Greta Gerwig) oldukça etkileyici olan çapkın yakın arkadaşı Monica (Ellen Page) onların yanında yaşamaya başlar. Jack’in Monica’ya aşık olmasına tanık olan John, kendisinin geçmişte yaşadığı en acı verici aşk hikayesini tekrar yaşamaya başlar.

Bu sırada, emekli opera direktörü olan Jerry (Woody Allen) ve eşi Phyllis (Judy Davis), kızları Hayley (Alison Pill) ve onun Italyan nişanlısı, Michelangelo’yu (Flavio Parenti) görmek için Roma’ya uçar. Jerry, Michelangelo’nun cenaze levazımatçısı babası Giancarlo’nun (Fabio Armiliato) banyoda çok güzel arya söylediğini fark eder. Böyle bir yeteneğin gizli kalamayacağını düşünen Jerry bu fırsatı kaçırmak istemez ve Giancarlo’nun tanınmasını sağlayarak kendi kariyerini yeniden canlandırmak ister. Diğer yandan sıradan biri olan Leopoldo Pisanello (Roberto Benigni) bir sabah uyanıp kendini şaşkınlık içinde Italya’nın en ünlü insanlarından biri olarak bulur. Kısa zamanda paparaziler onun her hareketini takip edip haber yaparlar. Leopoldo bu olağanüstü ilgiye alışmaya başlarken  sonunda ünlü olmanın getirdiği bedelin farkına varır.

Tüm bunlar yaşanırken, Roma’nın uzak bölgelerinden birinde yaşayan Antonio (Alessandro Tiberi) tutucu akrabalarını içinde yeni evlendiği eşi Milly (Alessandra Mastronardi)  ile etkilemek ve bu sayede büyük şehirde havalı iş sahibi olma peşindedir. Komik tesadüfler sonucu Antonio ve Milly akrabalarla  buluşma günü birbirinden ayrı kalır. Antonio yeni eşi olarak Anna’yı (Penelope Cruz) tanıtırken, Milly de efsanevi film yıldızı Luca Salta’nın (Antonio Albanese) romantik ilgisine maruz kalır.

Woody Allen’in “Roma’ya Sevgilerle” filmi hayatlarını sonsuza dek değiştirecek maceralar yaşayan insanlar hakkında romantik ve eğlenceli bir film. Filmde bulunan hikayeler ezelden beri devam eden aşk ve seks arayışını farklı şekillerde anlatıyor. Bu romantik ilişkiler için set olarak bu enerjik ve tarihi şehrin sayısız köşesini seçen yönetmen hem geçmişi hem günümüzü yansıtıyor. Filmin karakterleri ise Roma sokaklarında aşkı bulan sayısız insandan sadece bir kaçı…

KÜNYE:

Yönetmen: Woody Allen
Yönetmen & Senaryo: WOODY ALLEN
Oyuncular: Anna- PENELOPE CRUZ, Jerry- WOODY ALLEN, John- ALEC BALDWIN, Jeopoldo- ROBERTO BENIGNI,    Phyliss- JUDY DAVIS, Jack- JESSE EISENBERG,Sally- GRETA GERWIG,    Monica- ELLEN PAGE
Görüntü Yönetmeni: DARIUS KHONDJI ASC,AFC
Yapım Tasarımı: ANNE SEIBEL ADC
Kurgu: ALISA LEPSELTER
Kostüm Tasarımı: SONIA GRANDE
Casting. JULIET TAYLOR , PATRICIA DICERTO, BEATRICE KRUGER
Muzik: ANGELO GIOVAGNOLI
Set Tasarımı: RAFFAELLA GIOVANNETTI
Sanat Yönetmeni: LUCA TRANCHINO
Vizyon Tarihi:
28 Eylül 2012
Tür: Romantik Komedi
Süre: 112 dk
Dil: İngilizce/İtalyanca

Bir yanıt yazın