Sarayın Gözdesi – The Favourite

The Favourite, 18. yüzyılın başlarında İngiltere’de hüküm süren Kraliçe Anne’in kraliyet entrikaları, ihtirasları, kıskançlıkları ve ihanetleri içeren müstehcen ve iğneleyici hikayesini anlatıyor. Hikayenin merkezindeki Kraliçe’nin sırdaşı, danışmanı ve gizli sevgilisi olan Marlborough Düşesi Sarah Churchill ile olan ilişkisi, Düşes’in genç kuzeninin gelmesiyle tepetaklak olur. Kraliçe ve sarayı etkilemeye çalışan iki kadın arasındaki güç dengeleri çok geçmeden değişecektir.

DOGTOOTH, THE KILLING OF A SACRED DEER ve LOBSTER gibi filmlerle Yorgos Lanthimos, tamamen eşsiz bir mercekten süzülen saf hayal dünyasını izleyicilerin önüne serdi. SARAYIN GÖZDESİ ile ilk kez, kostüm draması, aşk, kayıp ve entrikacı yaramazlıklara çok komik bir dokunuşla, vizyonunu yansıtan gerçek bir tarih dönemine değindi.

Oldukça gözardı edilen bir İngiliz monarşisi döneminde geçen SARAYIN GÖZDESİ, tarihteki yeri bir şekilde gözden kaçmış olan son hakimlerden Kraliçe Anne’in (Olivia Colman) öyküsünü anlatıyor.

İngiltere Fransa ile savaşırken, Kraliçe’nin sarayında saray hayatının saçmalıkları kontrolsüz bir biçimde yayılıyor. En az 17 çocuğun kaybı için üzülen Anne, Privy Purse’yi elinde tutan ve devlet meselelerinde rehberlikten çok daha fazlasını sunan tek sırdaşı Bayan Sarah Churchill’e (Rachel Weisz) güveniyor. Kraliçe ile olan ilişkisi, olduğu kadar samimidir, ama ezilmiş kuzeni Abigail Hill’i (Emma Stone) getirdiğinde, yakında Anne’nin sevgisine karşı bir rakip keşfeder ve böylece, güç ve monarşiyi tehdit eden sevgi için bir mücadele başlatır.

Bu sırada, bu üç kadını yörüngeye sokan, belki de; Abigail’i gündemini gerçekleştirmek için bir piyon olduğunu sanan Tory lideri Robert Harley (Nicholas Hoult) ve Abigail’in cazibesine kapılan yakışıklı soylu Samuel Masham’dan (Joe Alwyn)
sorumlu kişidir.

Lanthimos’u Deborah Davis’in yazdığı orijinal senaryoya çeken, üç kadının erkeklerin egemen olduğu bir dünyadaki tüm gücü elinde tutmasıydı. Lanthimos, “O zamanlar ve halen ender görülen üç kadın hakkında bir hikayeydi” diyor. “Bu filme dokuz yıl önce başladık ve şimdi bir bakıma çok daha anlamlı görünüyor, ama o zaman bana üç kadın ile ilgili bir hikaye anlatmak ve bu şaşırtıcı karakterleri yaratmak için harika bir fırsat gibi gelmişti. Bu üç kadın, diğer birçok insanın hayatını etkileyebilecekleri bir güçe sahiptiler ve bu benim için oldukça ilginçti. ”

Avustralyalı oyun yazarı ve senarist Tony McNamara senaryoyu yeniden yazmaya başladığında, olgu ile hikaye anlatımı arasındaki dengeye nasıl yaklaşılacağı konusunda yardım alabilmek için Lanthimos ile yakın çalıştı. “İçinde tarihin çoğunu tuttuk ve gerçek insanlardan ilham aldık, ama aynı zamanda kendi başına bir şey yaratmaya çalıştık. Her şeyin hikayedeki üç kadınla beraber karakterlere odaklanmasını sağladığımızdan emin olmaya çalıştık.’’

McNamara ekliyor: “Filmleri birlikte yeniden düşünmek ve kara trajik komedi haline getirmek istedik. Yorgos’un kendine özgü bir tonu ve tarzı var ve bu sayede farklı olan döneme nasıl bakılacağı konusunda özel bir fikrimiz vardı. ”

Lanthimos daha önce dönemlerle ilgilenmemişti. “Yaptıklarım bu türe ve bu dünyaya nasıl dönüşür?” diye merak etti. “Senaryo aşamasından itibaren, filmin her katmanında çağdaş hissedebilecek unsurları bulmaya karar verdik. Örneğin, dil, insanların o zaman konuştuklarına inandığımız şeye sadık kalmaya çalışmıyor. Kostümler için de aynısını yaptık; dönemin şekillerini koruduk ama çağdaş kumaşlar kullandık. Çok ince, ama orada ve bir doku oluşturuyor. ”

Lanthimos, filmdeki hedeflerine ulaşmak için ağırlıklı olarak kadın liderlerden oluşan bir bölüm topladı. Oscar ödüllü Kostüm Tasarımcısı Sandy Powell, baş ve yan roller için 183 kostüm hazırlarken, Makyaj ve Saç Tasarımcısı Nadia Stacey, erkeklerin zengin perukları ve makyajlarıyla cinsiyet görüntüleriyle oynadı . Prodüksiyon Tasarımcısı Fiona Crombie, Kraliçe’nin melankolisinin battığı gibi büyük ve henüz unutulmamış mekanlar hazırladı.

Yönetmen: Yorgos Lanthimos
Senaryo: Deborah Davis, Tony McNamara
Oyuncular: Olivia Colman, Emma Stone, Rachel Weisz, Nicholas Hoult, Joe Alwyn, James Smith, Mark Gatiss