Scarlett Johansson

Scarlett Johansson Reynolds (d. 22 Kasım 1984 / New York, ABD) BAFTA ödülü sahibi Danimarkalı asıllı Amerikalı oyuncu. 1998 yılında oynadığı Atlara Fısıldayan Adam filmindeki rolü ile çıkış yaptı. Daha sonra Ghost World, Lost in Translation ve İnci Küpeli Kız gibi filmlerde rol aldı.2003 yılında iki Altın Küre adaylığı kazandı.

Scarlett Johansson, 1984 yılında New York City’de doğdu. Babası, Karsten Johansson Danimarkalı bir mimar, dedesi Ejner Johansson ise senaryo yazarı ve yönetmendi.Annesi Melanie Sloan ise Polonyalı bir yapımcıdır. Kardeşi Vanessa Johansson’da bir aktristir. Diğer erkek kardeşinin ismi Adrian’dır. Ve ondan üç dakika sonra doğan Hunter Johansson isminde bir ikiz kardeşi vardır.
27 Eylül 2008 tarihinde ülkemizde yayınlanan “Two Guys and a Girl” dizisindeki Berg ve Blade II’de rol alan Ryan Reynolds ile Kanada’da aile arasında düzenlenen bir törenle evlendi.
Oyunculuk Kariyeri
Film kariyerine 1994 yılı yapımı North filmi ile başladı. O yıllarda Home Alone 3 , Little Girl, Manny & Lo, If Lucy Fell gibi birçok filmde rol aldı. 1998 yılında Robert Redford ve Kristin Scott Thomas ile birlikte kamera karşısına geçtiği The Horse Whisperer filmi, ve 2001 yılı yapımı Ghost World filmi ile birlikte tanındı.
2003 yılında Lost in Translation ve İnci Küpeli Kız filmlerinde yer aldı.Lost in Translation ile Venedik Film Festivalinde En İyi Aktris ödülü aldı. Aynı yıl bu iki film ile iki ayrı Altın Küre adaylığı kazandı. Aynı şekilde En İyi Aktris dalında iki ayrı adaylığı olduğu BAFTA’yı Lost in Translation ile birlikte aldı.
Haziran 2004’de Akademi Ödülleri’ni dağıtan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi’ne katılmak için davet aldı.. O yıl The Perfect Score, In Good Company ve A Love Song for Bobby Long filmlerinde rol aldı. A Love Song for Bobby Long filmi ile bir kez daha Altın Küre’ye aday gösterildi.
2005 yılında Ewan McGregor ile birlikte bir Michael Bay filmi olan The Island filminde rol aldı. Aynı sene Woody Allen’ın yönettiği Match Point filminde yer aldı ve bu filmdeki rolü ile Altın Küre’ye En İyi Yardımcı Aktris dalında aday gösterildi.

Filmleri

1994 North Laura Nelson
1995 Just Cause Kate Armstrong
1996 Manny – Lo Amanda    If Lucy Fell Emily
1997 Home Alone 3 Molly Pruitt
1998 The Horse Whisperer Grace MacLean
1999 My Brother the Pig Cathy Kaldwell
2001 The Man Who Wasn’t There Rachael ‘Birdy’ Abundas An American Rhapsody
Zsuzsi/Suzanne Sandor Ghost World Rebecca
2002 Eight Legged Freaks Ashley Parker
2003 İnci Küpeli Kız Griet Golden Globe ve BAFTA adaylığı Lost in Translation
Charlotte Golden Globe adaylığı ve BAFTA ödülü

2004 In Good Company Alex Foreman A Love Song for Bobby Long Pursy Will    Golden Globe adaylığı The SpongeBob SquarePants Movie Mindy    seslendirme The Perfect Score
Francesca Curtis
2005 Match Point Nola Rice Golden Globe adaylığı The Island Jordan Two Delta/Sarah Jordan
2006 The Prestige Olivia Wenscombe The Black Dahlia Katherine ‘Kay’ Lake Scoop
Sondra Pransky A Good Woman Meg Windermere
2007 The Nanny Diaries Nan The Other Boleyn Girl Mary Boleyn
2008 Vicky Cristina Barcelona Mary Queen of Scots Mary Stuart
2009 Napoleon and Betsy Brilliant

Bir yanıt yazın