Sevgi Taşı – Kevirê Evînê

Farklılıkları Aşklarının Harcıydı…
“Sevgi Taşı”

Her aşk bir yandan da bir savaştır.
Her aşk filmi de bir barış filmi değildir .
Bir kadın.
Bir erkek.
Bir Kürt.
Bir Türk.
Bir kent ve bir karşılaşma. Surların içine hapsolan bir aşk.
Sevgi Taşı’nın kadim hikâyesiyle günümüz Diyarbakırı’nda özgürleşen Dicle ile Hakan’ın aşkı…
Bir kentin kaderiyle örülen bu aşkın hikâyesine kayıtsız kalamayacaksınız….
Sevinç Gül Akdere’nin yapımcılığında, yönetmenliğini Ahmet Hoşsöyler’in yaptığı Sevgi Taşı’nın başrollerinde genç oyuncular; Zelal Dere ve Gökhan Mumcu rol alıyor. Mehmet Ulay, Suat Ergin, Çetin Öncü ve Kadir Kırıcı’nın da rol aldığı filmin senaryosu Gökhan Alan’a, müzikleri Serkan Akgün’e ait.Diyarbakır’ın doğal, tarihi zenginliğinin, Türkçe ile Kürtçe’nin şahane dostluğunun bütün önyargı ve düşmanlıklardan uzak sergilendiği tertemiz, sıcak ve özenli bir film: Sevgi Taşı 15 Kasım 2013’te vizyonda.

Özet: Mehmet, Annesi’nin kendisine anlattığı masalda kendisi ve etrafındakilerin hayatını değiştireceğine inandığı Sevgi Taşı’nı aramaktadır. Masala göre; Sevgi Taşı Hazreti Süleyman’ a aittir. Bu taşın, Hazreti Süleyman tarafından Surları bir arada tutsun, bütün ayrılıklara ve hastalıklara şifa olsun diye, Surların arasına saklandığına inanılmıştır. İşte Mehmet de çevresindeki olumsuzlukları düzeltmek için her gün Sur Bedenlerinde Sevgi taşını aramaktadır.
Mehmet’in hikâyesi ile birlikte altı çocuklu bir ailenin tek kız çocuğu olan ziraat mühendisi ablası Dicle ve sevgilisi Eskişehirli Doktor Hakan’ın arasında geçen aşk’ı; ağabeylerinin sıcak hikâyelerini ve komşuları Ermeni Mirgiç efendinin kızı Ani ile kültürel farklılıklarından dolayı bir araya gelemeyen Mustafa’nın sıcak hikâyesini işleyen sevgi dolu bir filmdir.

Gösterim Tarihi: 15 Kasım 2013
Dağıtım: Özen Film
Yapımcı: Sevinç Gül Akdere (Sihirli Film Production)
Yönetmen: Ahmet Hoşsöyler
Senaryo: Gökhan Alan
Özgün Müzik: Serkan Akgün
Görüntü Yönetmeni: Seyhan Bilir
Genel Koordinatör: Emre Gül
Yardımcı Yönetmen: Özgür Pak
Yönetmen Yardımcısı: Elis Özkan

OYUNCULAR: Gökhan Mumcu, Zelal Dere, Mehmet Ulay, Suat Ergin, Çetin Öncü, Kadir Kırıcı, Gülçin Akgül, Ferat Mehmetoğlu, Yeliz Barman, Mekiye Kızılkaya, Mücahit Tan, Murat Toprak, Ferhat Şanlı, Ebubekir Toprak, Sedat Önder, Hacer Tan

Konuk Oyuncular
Riccon İlhan Doğan, Ekin Akkaş, Selda Aşan, Ece Pirim

[flickr-gallery mode=”photoset” photoset=”72157637585443265″]

Bir yanıt yazın