Sihirbazın Çırağı – The Sorcerer’s Apprentice

WALT DISNEY PICTURES/JERRY BRUCKHEIMER FILMS 16 TEMMUZ 2010 DA MACERA KOMEDİ “SİHİRBAZIN ÇIRAĞI”NI SUNUYOR

Nicolas Cage, Jay Baruchel, Alfred Molina, Teresa Palmer, Monica Bellucci ve Toby Kebbell’in  rol aldığı bu epik maceranın yapımcısı Jerry Bruckheimer ve yönetmeni Jon Turteltaub

BURBANK, Kaliforniya  – Walt Disney Pictures ve Jerry Bruckheimer Films’in romantik macera komedi filmi “Sihirbazın Çırağı” 16 Temmuz 2010 da ülkemizde gösterilmeye başlanacak.Filmde yapımcı Jerry Bruckheimer, yönetmen Jon Turteltaub ve baş rolde Oscar Ödüllü Nicolas Cage var. Film gişe rekorları kıran “Büyük Hazine” ve “Büyük Hazine: Sırlar Kitabı”nın  yıldızı, yapımcısı ve yönetmeni Cage, Bruckheimer ve Turteltaub’ı tekrar bir araya getiriyor. Cage’e, Jay Baruchel (“Tropik Fırtına,” “Kaza Kurşunu”), Alfred Molina (Walt Disney Pictures ve Jerry Bruckheimer Films filmi “Prince of Persia: The Sands of Time,” “Örümcek Adam 2”), Teresa Palmer (Walt Disney Pictures filmi “Gerçek Masallar”), Monica Bellucci (“Matrix Reloaded,” “Matrix Revolutions”) ve Toby Kebbell (“Prince of Persia: The Sands of Time,” “RocknRolla”) eşlik ediyor.

“Kaya,” “Con Air,” “60 Saniye,” “Büyük Hazine,” “Büyük Hazine: Sırlar Kitabı” ve “G-Force”un ardından “Sihirbazın Çırağı,” Nicolas Cage’in Jerry Bruckheimer’la birlikte çalıştığı yedinci film oluyor.

Bu epik fantastik filmde Dave (Baruchel), Balthazar Blake adında tuhaf biri (Cage) aniden hayatına girdiğinde fizik dersinden geçmeye çalışan ve rüyalarının kızı Becky’den (Palmer) randevu koparmaya çalışan bir üniversite öğrencisidir. Balthazar’ın günümüzde bir sihirbaz olduğu ortaya çıkar, aynı güce sahip hatta kendi gücünü aşan birini bulmak için uzun süredir arama yapmaktadır. Ancak kötü bir kişi olan ve uzun zamandır rakibi olan, Maxim Horvath (Molina), sadece Blake ve Dave’i değil tüm dünya için bir tehdit niteliğindedir.

Bahtsız Dave gönülsüz de olsa Balthazar’ın koruması altına girer, Dave’e hızlandırılmış bir sihirbazlık sanatı ve bilimi eğitimi verir. Bu alışılmadık ortakların, Horvath ve karanlığın güçlerini günümüz Manhattan’ını mahvetmeden önce birlikte durdurması gerekmektedir. Dave’in “Sihirbazın Çırağı” olma aşamasında eğitimini tamamlamak, dünyayı kurtarmak ve kızın gönlünü fethetmek için tüm cesaretine ihtiyacı olacaktır.

“Sihirbazın Çırağı” Larry Konner & Mark Rosenthal, Matt Lopez and Doug Miro & Carlo Bernard tarafından yazıldı. Sorumlu yapımcılar; Todd Garner, Nicolas Cage, Norm Golightly, Mike Stenson, Chad Oman, ve Barry Waldman.

Jerry Bruckheimer ve Jon Turteltaub’a, kamera gerisinde çalışan son derece uzman bir ekip eşlik ediyor, görüntü yönetmeni Bojan Bazelli (Walt Disney Pictures/Jerry Bruckheimer Films yapımı “G-Force,” “Bay ve Bayan Smith,” “Halka”), yapım tasarımcısı  Naomi Shohan (“Ben Efsaneyim,” “Constantine”), kostüm tasarımcısı Michael Kaplan (Jerry Bruckheimer yapımları “Pearl Harbor,” “Armageddon” ve “Flashdance,” “Bıçak Sırtı,” “Ben Efsaneyim”), kurgucu William Goldenberg (Bruckheimer ve Turteltaub filmleri “Büyük Hazine” ve “Büyük Hazine: Sırlar Kitabı”), görsel efekt süpervizörü John Nelson (“Gladyatör”le Oscar kazandı ve “Ben, Robot” ve “Iron Man”le Oscar’a aday gösterildi) ve görsel efekt süpervizörü John Frazier (“Örümcek Adam 2” ile Oscar kazandı ve Jerry Bruckheimer yapımı “Armageddon,” “Pearl Harbor” ve “Karayip Korsanları: Dünyanın Sonu” da dahil olmak üzere 8 kez Oscar’a aday gösterildi).

Jon Turteltaub çokyönlülüğü ve detaylara gösterdiği özenle hem Amerikan sinemasında hem de televizyonunda büyük bir güç oldu. “Büyük Hazine” ve “Büyük Hazine: Sırlar Kitabı,” filmlerinin yanı sıra, Turteltaub, Bruce Willis’in oynadığı Disney filmi “İçimdeki Çocuk,” John Travolta, Robert Duvall ve Forest Whitaker’ın oynadığı “Mucize,” “Üşütük Popolar” ve Sandra Bullock’un rol aldığı “Sen Uyurken” gibi çeşitli filmler yönetti. Televizyona gelince, Turteltaub, CBS’de yayınlanan 13 bölümlük yeni bir “gizemli olaylar” dizisi “Harper’s Island” dizisinin sorumlu yapımcısı,. İlk bölümünü yönettiği CBS’nin başarılı draması “Jericho”nun da sorumlu yapımcısıydı. Ayrıca HBO’nun pekçok Emmy ve Altın Küre ödüllü “Aya Yolculuk” dizisinin yedince bölümünü yönetti.

Önce Don Simpson’la ortak olarak ve sonrasında Jerry Bruckheimer Films’in başkanı olarak, Bruckheimer dünya çapında benzeri görülmemiş bir dizi başarılı yapımlara imza attı, sadece endüstriyi değil, kitle kültürünü de etkiledi. Jerry Bruckheimer’ın filmleri arasında (Don Simpson’la birlikte) “Top Gun,” “Sosyete Polisi,” “Sosyete Polisi 2,” “Amerikan Jigolo,” “Flashdance,” “Çılgın İkili,” “Sakıncalı Düşünceler,” “Denizde İsyan,” “Kaya,” ve (Tek başına) “Con Air,” “Armageddon,” “Devlet Düşmanı,” “60 Saniye,” “Çıtır Kızlar,” “Unutulmaz Titanlar,” “Pearl Harbor,” “Kara Şahin Düştü,” “Karayip Korsanları: Siyah İncinin Laneti,” “Çılgın İkili 2,” “Ejderin Peşinde,” “Kral Arthur,” “Büyük Hazine,” “Karayip Korsanları: Ölü Adamın Sandığı,” “Karayip Korsanları: Dünyanın Sonu,” “Büyük Hazine: Sırlar Kitabı,” “Bir Alışverişkoliğin İtirafları” ve “G-Force” bulunmaktadır.

Televizyonda Bruckheimer, daha önce yapılmamış bir şeyi başarıp 2005-2006 sezonunda aynı anda 10 diziyi yayında tutarak bireysel yapımcı olarak bir rekora imza attı. JBTV’nin şu anki dizileri “C.S.I.: Crime Scene Investigation” ve ondan türeyen “C.S.I.: Miami,” “C.S.I.: NY” ve “Without a Trace,” “Cold Case” ve altı kez Emmy kazanan “The Amazing Race.” Önümüzdeki yeni sezonda “The Forgotten,” “The Dark Blue” ve CBS için yeni bir tıp dizisi yer alacak.

“Sihirbazın Çırağı” filmi bütünüyle dış mekanda, New York City ve çevresinde çekildi.

Resimler:

Bir yanıt yazın