Sihirli Oyuncaklar – The Nutcracker

SİHİRLİ OYUNCAKLAR 3D
(The Nutcracker in 3D)

ÖZET

Beğeni toplayan Rus yönetmen Andrei Konchalovsky’nin hayal dünyasının eseri, Sihirli Oyuncaklar 3D’nin etkileyici öyküsü yakında beyazperdede boy gösterecek. Sihirli Oyuncaklar 3D, sevgili Amcası Albert’ın (Nathan Lane) gelmesinin ve büyülü bir fındıkkıran hediye etmesinin ardından Yılbaşı tatili heyecan ve macerayla dolan, dokuz yaşındaki Mary’nin (Elle Fanning) öyküsünü anlatıyor.

Mary’nin yeni arkadaşı Fındıkkıran (Charlie Rowe), kısaca “FK”, canlanır ve Mary’yi perilerle, bonbon şekeri ve canlanan oyuncaklarla dolu, büyülü dünyasına doğru muhteşem bir yolculuğa çıkarır. Mary çok geçmeden bu muhteşem krallığın, kötü Fare Kral’ın (John Turturro) ve dalavereci annesinin (Frances de la Tour) tehdidi altında bulunduğunu anlar. ‘FK’ esir alınınca, Mary ve yeni edindiği oyuncak arkadaşları ‘FK’ ve krallığını kurtarmak için Fare Kral’ın sırrını gün ışığına çıkarmak zorunda kalacaktır.

Ünlü Rus besteci Çaykovski’ye akıllara kazınan balenin müziğini besteleme konusunda ilham veren öyküye dayanan film, Oscar ödüllü söz yazarı ve opera yazarı Sör Tim Rice (Aslan Kral, Evita, Jesus Christ Superstar) tarafından kaleme alınan, heyecan dolu sekiz yeni şarkı içermektedir.

YAPIM HAKKINDA

Çağdaş heyecanlar ve sürprizlerle dolu, klasik bir masal olan Sihirli Oyuncaklar 3D, küçük bir kızın kıymetli fındıkkıran oyuncağının Yılbaşı arifesinde canlanması ve onu güzellik, büyü ve tehlikeyle dolu, muhteşem bir maceraya sürüklemesiyle başlıyor. Çok beğenilen bale eserine dayanan Sihirli Oyuncaklar 3D, Oscar ödüllü söz yazarı ve opera yazarı Sör Tim Rice’ın (Aslan Kral, Evita, Jesus Christ Superstar, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat) kaleme aldığı sekiz şarkı içeriyor ve bu şarkılar Çaykovski’nin bilinen ve çok sevilen eserlerine dayanıyor.

Elle Fanning (Başka Bir Yerde, Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi) Mary rolünde; Nathan Lane (The Producers, Kuş Kafesi, Aslan Kral) Albert Amca rolünde;John Turturro ise (Nerdesin Be Birader?, Metrodan Kaçış, Transformers) Fare Kral rolünde filmde başrolleri paylaşıyorlar. Ödüllü Rus yönetmen Andrei Konchalovsky ise (Firar Treni, Maria’s Lovers, Tango ve Cash, Duet for One) filmin yönetmenliğini ve Chris Solimine’le (The Odyssey, Moscow Chill) birlikte senaristliği üstleniyor. Filmin yapımcılığını Payl Lowin (Rollin’ with the Nines), başyapımcılığını ise Moritz Borman (Dünya Ticaret Merkezi, Büyük İskender, Terminatör: Kurtuluş, W.) üstleniyor.

Sihirli Oyuncaklar 3D, Macaristan, Pomaz’daki Stern Film Stüdyoları’nda (Budapeşte’nin hemen dışında) ve yakınlarındaki bir dış çekim stüdyosunda 15 haftada çekildi. Dış çekim stüdyosunda, dönemi yansıtan dış cepheler ve sözde arnavutkaldırımı sokaklar oluşturularak ‘hayali’ bir eski Viyana kuruldu.

OYUNCU    KARAKTER

Elle Fanning    Mary
Nathan Lane    Albert Amca
John Turturro    Fare Kral
Frances de la Tour    Fare Kraliçesi / Frau Eva
Richard E. Grant    Baba
Yulia Visotskaya     Anne / Kar Perisi
Shirley Henderson    Fındıkkıran
Aaron Michael Drozin    Max
Charlie Rowe    Prens
Daniel Peacock & Peter Elliott    Gielgud
Alan Cox    Gielgud’ın sesi
Hugh Sachs    Tinker
Africa Nile    Sticks
Charlie Rowe    Prens

YAPIM EKİBİ

Yönetmen: Andrei Konchalovsky
Senaryo: Chris Solimine
Andrei Konchalovsky
Yapımcı: Paul Lowin
Başyapımcı: Moritz Borman
Ortak Yapımcılar: Meg Clark
József Cirkó
Görüntü Yönetmeni: Mike Southon BSC
Yapım Tasarımı: Kevin Phipps
Görsel Efekt Süpervizörü: Nicholas Brooks
Müzik Uyarlama ve Film Müziği: Eduard Artemiev
Kurgu: Henry Richardson A.C.E
Andy Glen
Mathieu Bélanger
Şarkı Sözleri: Tim Rice
Müzik Sahneleme ve Koreografi: Stuart Hopps
Kostüm Tasarımcısı: Louise Stjernsward
Ek Kostüm Tasarımları:
Rustam Khamdamov
Makyaj ve Kuaför: Lesley Lamont-Fisher
Yaratım Efektleri Süpervizörü: John Stephenson
Casting:
Celestia Fox

Gösterim Tarihi: 30 Aralık 2011
Dağıtım: Pinema Film
İthalat:
r Film

Bir yanıt yazın