Siyahlı Kadın – The Woman in Black

THE WOMAN IN BLACK – SİYAHLI KADIN
Türkiye vizyon tarihi: 9 Mart 2012

SİNOPSİS
Genç avukat Arthur Kipps (Daniel Radcliffe) 3 yaşındaki oğlunu bırakıp, uzak bir mesafedeki Crythin Gifford kasabasına gitmek zorunda kalır. Orada Eel Malikanesi’nin merhum sahibinin hukuki işlemlerini yürütecektir. Bu ürpertici ve garip malikaneye varmasıyla, kasabanın geçmişindeki karanlık sırlarını keşfetmeye başlayacaktır. Siyahlara bürünmüş, esrarengiz bir kadının görüntüsünün belirmesiyle de içinde hissettiği ürperti an be an artacaktır.

YAPIM NOTLARI
Susan Hill’in aynı adlı çok satan eserinden uyarlanan Siyahlı Kadın “The Woman In Black”, kayıp, intikam ve matemin karanlık hikayesini anlatıyor. Bir Neil Gaiman uyarlaması olan Stardust’ın ve bir çizgi-roman uyarlaması olan X-Men:First Class’ın başarılı senaristi Jane Goldman, bu dönem romanını 21. Yüzyıl seyircisine uygun bir dille beyaz perdeye uyarlıyor.
2008 yapımı Eden Lake filminin yönetmeni James Watkins yine bir gerilim filminde yönetmen koltuğuna oturuyor ve başrolde karşımıza Harry Potter karakteriyle hafızalara kazınana Daniel Radcliffe’i çıkarıyor.
The Woman In Black 1982 yılında ilk yayınlandığında, yazar Susan Hill kitabının başka bir sanat dallarına malzeme olabileceğini hiç düşünmemiş. “Yazdığınız eser sizin için sadece bir kitap. Onu başka bir medya için yazmıyorsunuz. Siz sadece kitabı yazıyorsunuz ve başkaları gelip, sizden onu alıyor.” diyor.
Susan Hill’in bu eseri beyaz perdeye ilk defa taşınıyor. Kitabın,daha evvel televizyon filmi, tiyatro oyunu ve radyo tiyatrosu yapılmış fakat bu ilk sinema uyarlaması. Proje, filmin yapımcısı Richard Jackson’a 1997 yılında gelmiş. “Kitabın film adaptasyonu için tehlikeli bir tarafı var. Geçen yıllarda pek çok senarist ile yazım süreçlerimiz oldu, hiçbir senaryo beni bu kadar tatmin etmemişti.” diyor.
Bu projenin hayata geçmesindeki itici güç Hammer’ın CEO’su Simon Oakes’la yapılan bir toplantı olmuş. En eski yapım şirketlerinden biri olan efsanevi Hammer markasını tekrar güçlendirmek isteyen Simon Oakes için yapımcı Richard Jacksom şunları söylüyor: “Bu işin nereye varacağıyla ilgili ciddi endişelerim olduğunu söylemek yerinde olacaktır. Daha önce de Hammer’ı diriltmek adına teşebbüslerimiz olmuştu. Fakat Simon bu konuda ciddi olduklarını açıkça belirtti. Kaliteli, Susan Miller’ın öyküsüne bağlı kalacak bir taraftan da günümüz sinema izleyicisi yakalayacak bir film yapma tutkusuyla doluydular.”

D YAPIM sunar HAMMER, ALLIANCE FILMS ve THE UK FILM COUNCIL sunar
CROSS CREEK PICTURES işbirliğiyle
DANIEL RADCLIFFE “THE WOMAN IN BLACK”
bir TALISMAN yapımı EXCLUSIVE MEDIA GROUP işbirliğiyle
CIARÁN HINDS JANET McTEER LIZ WHITE kast KAREN LINDSAY-STEWART CDG
müzik MARCO BELTRAMI kurgu JOHN HARRIS yapım tasarımı KAVE QUINN
görüntü yönetmeni TIM MAURICE-JONES ortak yapımcılar PAUL RITCHIE BEN HOLDEN TODD THOMPSON
yürütücü yapımcılar GUY EAST NIGEL SINCLAIR TOBIN ARMBRUST
MARC SCHIPPER NEIL DUNN XAVIER MARCHAND ROY LEE TYLER THOMPSON
SUSAN HILL’in romanından uyarlanmıştır yapımcılar RICHARD JACKSON SIMON OAKES BRIAN OLIVER
senarist JANE GOLDMAN yönetmen JAMES WATKINS
©2011, SQUID DISTRIBUTION LLC, THE BRITISH FILM INSTITUTE
Dağıtımcı: PİNEMA

Bir yanıt yazın