Sokak Köpekleri Bal ile Betty

SOKAK KÖPEKLERİ BAL İLE BETTY

“Şeker Tadında Film”

Konu: Sokağa terk edilen iki köpeğin daha sonrasında üç kardeş ve mahalledeki çocuklar ile olan ilişkileri ve yetişkin insanların bakış açılarının işlendiği filmde sokak köpeklerinin kahramanlıkları ve çocukların maceraları da yer verildi. Çevresinde tek barınağa sahip olan Samsun’un Bafra ilçesinin çevre ilçelerden ve köylerinden yoğun olarak sokağa hayvanların terk edilmesi, sokaklarında bol miktarda köpeklerinin dolaşması nedeniyle filmin çekimi için Bafra İlçesinin seçilmesine neden olmuştur.

SOKAK KÖPEKLERİ BAL İLE BETTY’in çekimlerine Samsun’un Bafra ilçesin de başlandı. Yazar -Yönetmen Fedai Çakır’ın 5 serilik çocuk sinema filminin ilki olan SOKAK KÖPEKLERİ BAL İLE BETTY’in çocuk oyuncuları Bafra’dan seçildi.

Film’in başrollerini gerçek yaşamda da sokaktan alınıp sahiplenilen Bal ile Betty adında iki köpek bulunmaktadır.

Çocuk oyuncuların seçmelerine yoğun ilgi gösteren Bafralı aileler çocuklarının da filmde yer alması için seçmelere getirdiler. 6 ile 12 yaş arası seçilen yirmiye yakın çocuklar film ekibi tarafından özel bir eğitime tabi tutuluyor.

Yaratıcı drama ve oyunculuk eğitmeni / oyuncu Göknur Paslı ve Yeliz Ateş tarafından eğitilen çocukların özellikle “diksiyon, öz güven ve kendini ifade etmede daha başarılı birer birey olacaktır”

Bafra Belediyesinin Lojistik destek verdiği film için Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin “Film içerisin de yer alan görsel sahnelerin ilçemizin tanıtımına katkıda bulunacaktır. Etrafımızda ki ilçelerin içerinde barınak ve tedavi merkezi olarak yaptığımız alan nedeniyle köpeklerin en çok terk edildiği ilçelerin başında yer alan Bafra’da başta esnaf olmak üzere bu dili olmayan canlılara kuçak açıyoruz. Bu film ile esnafımız, halkımız ve biz kamu yöneticileri hep birlikte bu hayvanların hayat mücadelesine daha çok katkımız olacaktır.” Dedi.

Film’in Senaristi ve Yönetmeni olan Fedai Çakır; “Türkiye’de bizle ABD ve Avrupa yapımı çocuk filmleri ile yetiştik. Günümüz sinemasın da Türk sineması çok ilerleme kaydetti, Lakin çocuk sineması konusunda bu ilerlemenin içinde hiçbir ilerleme olmamıştır. Çocuk kitapları yazarı olarak 5 değişik çocuk sinema filmi senaryosunu kaleme almıştım. Bunlardan ilki olan SOKAK KÖPEKLERİ BAL İLE BETTY’in çekimlerine Sayın Eyüp Elmas’ın destekleri ve Bafra Belediye Başkanımız Zihni Şahin’in destekleri ile başlamış oluyoruz. Sevgili yapımcım Adil Elmas’ın maddi destekleri ile bu filmler hayat buluyor. SOKAK KÖPEKLERİ BAL İLE BETTY Türk sinemasın da çocuk filmleri konusunda bir ilk’e imza atacaktır. Başka yönetmenlerin de bu filmden sonra daha büyük bütçelerle güzel çocuk filmleri çekeceklerini umuyorum. Çocuk kitapları yayıncılığın da kitap satışı anlamında son on yıldır patlama olmuştur. Birçok büyük yayınevinin satışının büyük kısmı çocuk kitaplarında gelmektedir. Bu kitaplar çocuklar için sonu gelmez hikâyelerle doludur. Bu hikâyelerin beyaz perdeye de yansıması yakındır” dedi.

Çocukların ve Köpeklerin başrolü paylaştığı filmde yan rollerde ise tiyatro kökenli oyuncular yer almaktadır ve Avusturya – Türk yapımıdır.

Gösterim Tarihi: 03 Haziran 2016
Dağıtım: PinemArt Film
Yapım: F & A Media
Yönetmen: Fedai Çakır
Senarist: Fedai Çakır
Yapımcı: Adil Elmas
Yönetmen Yardımcısı: Doğuşhan Çakır
Görsel Yönetmen: Halil Kırlangıç
Yazan – Yöneten: Fedai Çakır
Özgün Müzik: Tuğrul Karataş
Set Fotoğraf: Aleyna Topal
Set Amiri: Ali Görgülü
Ulaşım: Mehmet Şenel
Oyuncular: Bal ve Betty, Sinem Göz, Yiğit Türken, Esila Sönmez, Toygun Ateş, Göknur Paslı, Yeliz Ateş
Yardımcı Oyuncular: Sultan Arslan, Elif Demir, Dr. Haydar, Dulkadiroğlu, Kamil Tiryaki, Ali Görgülü, İlayda Şenel, Arda Çetinkaya, Zihni Şahin, Fedai Çakır
Çalışma ve Rol Alan Çocuklar: Ilgın Bel, Alpaslan Bel, Semih Selçuk Sönmez, Eyüp Yaşar Polom, Samet Ceylan, Ada Kazanasmaz, Tevfik Toygar Kazanasmaz, Mehmet Efe Sinan, Onur Dülgeroğlu, Zeynep Asiye Gök, Nurten Gök, Zülal Varol, Yunus Köksal, Görkem Ünalın, Berk Necmi Bek, Yunus Köker, Esin, Ersin, Fatih Şen, Asude Balakçı, A.Çağan Gökmen, İlayda Şenel, Sude, Berra Çakmak, Gaye Gürsoy, Eftal Şengan, Toprak Bulut, Yaren, Akyol, Aymira Ferahnaz Şakşak, Gülnur Kerim Kırbaş, Serpil, Kahvecioğlu, Gülşen Kaymaz, Yasin Kerim Durgun, Eslem Nur Durgun, Yunus Emre Aydın, Sarp Kahvecioğlu, Serpil Kahvecioğlu, Esila Akduman, Semih Akduman, Sezer Pusat Sönmez, Taha Gökyar, Zeynep Asiye Gök, Edrin Melike Gök, Miray Calp, Mehmet Yahşi,, Yiğitcan Büyükkeskin, Hasan Büyükkeskin
Konuk Oyuncular: Sabahattin Gürgün, Hayati Arslan, Dr. Aytaç Akın, Aziz Namlı, Arzu Verim, Hüseyin Çagoğlu, Neşe Balakçı, Zehra Durgun, Gülşen Kaymaz, Hosine Kul, Sabiha Türken, Cevdet Gebeş, Şükriye Öztürk, Rukiye Ağar, Dr. Bozkurt Oğuz Sınar, Aydın Altan Işık, Yakup Diner, Serpil Demir, Ali Ulusoy, Ümit H. Oğuz, Yunus Emre Ün, Mustafa Yılmaz, Eda Ünlü, Melike Terzi, Ferda Erdoğan, Konca Çakıroğlu, Erkan Durgun, Hacer Bel, Yasemen Sırıklı, Nurten Gök, Kamuran Varol, Gülseren Akduman, Simay Sırıklı, Hülye Sırıklı, Ferhat Kaya, Yeliz Özken, Teyfik Polom