Son Akşam Yemeği

Son Akşam Yemeği

Konu: Filmde, Cumhuriyet ilan edilmeden bir gün önce, 28 Ekim 1923 Pazar günü ve gecesi Çankaya Köşkü’nün mutfağında yaşananlar anlatılıyor. Sinema tarihimizde ilk kez işlenen özel konusuyla “Son Akşam Yemeği” bir asırlık Cumhuriyetimizin kuruluş öyküsü bu kez mutfaktakilerin, yani halkın gözünden izlenecek.

Çankaya Köşkü’nün üst katında yeni bir yönetim şekline geçiş tartışılıyordur ve ertesi gün cumhuriyet ilan edilecektir. Alt katta bulunan mutfakta ise o tarihi anlara tanıklık eden aşçısından, yamağına mutfak çalışanlarının hüzün ve mutluluk dolu yirmi dört saati beyazperdeye yansıyacak.

Onur Tuna, Pelin Akil ve Engin Şenkan oyuncu kadrosuyla vizyona girecek Son Akşam Yemeği, Cumhuriyet ilan edilmeden bir gün önce 28 Ekim 1923 Pazar günü ve gecesi Çankaya Köşkü’nde yaşananlara odaklanıyor. Yeni bir yönetim şekline geçişin tartışıldığı Çankaya Köşkü’nde mutfağında çalışan aşçıdan yamağa tüm çalışanlar hüzün ve mutluluk dolu bu yirmi dört saate şahitlik eder.

Yönetmen: Levent Onan
Oyuncular: Engin Şenkan (Ahir Usta), Onur Tuna (Mustafa Kemal Paşa), Azra Aksu (Ahir Ustanın Torunu), Pelin Akil (Latife Hanım), Necip Memili, Mustafa Avkıran, Aslı Tandoğan, Mustafa Kırantepe, Yasemin Baştan, Nehir Gökdemir, Tuğba Daştan
Senaryo: Ayla Hacıoğulları, Vilmer Özçınar
Yapım: CineGenna Pictures
Yapımcı: A. Selim Tuncer
Yaratıcı Yapımcı: Esra Seyrekbasan
Gösterim Tarihi: 27 Ekim 2023
Dağıtım: TME Films