Son Kale Hacıbey: Osmanlı’nın Son Kalesi

SON KALE HACIBEY – 23 EKİM 2020 SİNEMALARDA !

XVIII. yüzyılın sonları. Osmanlı İmparatorluğu ve Tuna Siçi, Kuzey Karadeniz Sahili için Rusya ile savaşmaktadırlar. Son kale olarak Hacıbey kalesi kalmıştır. Tuna Siçi Kozakları, savaşa ilişkin çok önemli gizli bir mesaj içeren mektup ile Andrey adlı Kozak’ı kale komutanı Ahmet Paşa’ya gönderirler. Ahmet Paşa’nın Sultan’a etkisi büyüktür, böylece bu mektubu denizden Sultan’a sevk edebilecektir.

Ancak Hacıbey ele geçirilir, yaralı Ahmet Paşa zindana atılır. Paşanın Ukraynalı bir kadından olan tek kızı Fatma kurtulmuştur. Paşa, Fatma’yı Dinyester ile Tuna nehirleri arasında üzüm bağları olan gizli bir köye gönderir. Yolda Rus askerleri Fatma’ya saldırırlar ama Andrey Fatma’ya yardım eder. Bu sırada Andrey yaralanmıştır ve Fatma onu üzüm bağına getirir.

Andrey iyileşip yoluna devam etmek üzeredir ancak Fatma, “Hacıbey ele geçirildi” diye haber vererek onu durdurur. Andrey, Kozak’ların mektubunu İstanbul’a göndermenin yolunu bulmakla görevli Fatma vasıtası ile bunu yapabilecektir ama oraya gidecek biri gerekmektedir.

Şirket: Wonder Yapım Ltd. Şti.
Filmin Türü: Tarih, Aksiyon, Savaş
Yapım Yılı: 2020
Süre: 100 Dakika
YÖNETMEN: Konstantin Konovalov
OYUNCULAR: Yurdaer Okur, Deren Talu, Aleksandr Polovets, Oleg Simonenko, Aleksandr Sokolov, İrakli Maruaşvili, Kate Şevçenko
SENARYO: Yevhen Timoşenko – Konstantin Konovalov
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ: Vladimer Guievski
MÜZİK: Mustafa Yazıcıoğlu