Son Oyun / The Code

“Son Oyun” – The Code : Thick as  thieves
Millennium Film Sunar
Bir Mimi Leder Filmi

Keith Ripley (Morgan Freeman) hırsızların kurallarına uygun yaşayan usta bir soyguncudur: İşini yap, ortağının arkasını kolla, asla teslim olma, polisle işbirliği yapma. Ripley’in önceki ortağı bu kurallara uymamış ve bunu hayatı ile ödemiştir. Jack Gabriel (Antonio Banderas) ise, New York sokaklarında hırsızlığı ustalıkla yapan yakışıklı bir adamdır.  Ripley; kendisinin de peşinde olduğu bir mücevher satıcısının; Jack tarafından soyuluşuna tanık olur.
Ripley planladığı büyük soygun için aradığı ortağı bulmuştur. Silahlı korumalar, kilitli kasalar ve parmak izi ile açılan kapılar ardında korunan bu servet ile Ripley, hem eski ortağının Rus mafyasına borçlarını ödeyecek hem de vaftiz kızı Alex’in hayatını kurtaracaktır. Bu arada Alex ile Jack arasında Ripley’nin tüm karşı çıkışlarına karşın bir yakınlaşma doğacaktır. Büyük soygun günü geldiğinde ise iki hırsız ustalıkla kale gibi korunan binaya girmeyi başarır. Ancak bir sorun vardır. Birisi hırsızların kuralını bozmuştur.

“Son Oyun”- “The Code : Thick as Thieves”  Prodüksiyon Notları

“Son Oyun” – “The Code: Thick as Thieves” ; Rus mafyasına borcunu ödeyebilmek için, genç bir hırsızın yardımıyla son defa  büyük bir işe giren, usta bir soyguncunun hikayesini anlatıyor. Bu film sinemanın iki büyük starı olan Morgan Freeman ve Antonio Banderas’ın beyaz perdede ilk buluşması.
Yönetmen Mimi Leder; “ikisiyle de çalışmak inanılmaz keyifliydi. İkisinin de kendine ait müthiş fikirleri vardı ve filme büyük katkıları oldu. “diyor.
Morgan Freeman canlandırdığı Keith Ripley karakterini ; çok deneyimli, bu işi tüm dünyada  uzun süredir yapan ve aranan usta bir soyguncu olarak anlatıyor.
Antonio Banderas ise genç hırsız Gabriel rolü için ”Morgan’ın yansıttığı dürüst karaktere rağmen kendini bir bakıma gizleyen bir kişiliği var ve olaylar çözüldükçe farklı bir kimliğe bürünüyor.” diyor.
Filmde çok değerli bir objeyi çalmak için sürekli çalışan ve planlar yapan ortaklar var. Ancak bu ortaklık zaman ilerledikçe farklı bir boyut kazanıyor ve neyin  gerçek neyin sahte olduğunun keşfi başlıyor.
Yönetmen Leder filmde farklı ülkelerden oyuncuları bir araya toplamış. Avustralyalı Radha Mitchell, New Yorklu Robert Forester, Hırvat Rode Serbedzija ve Romanyalı Marcel Iures gibi.Mitchell’in üstlendiği Alex Kochenko karakteri;  küstah, seksi ne zaman ne yapacağı tahmin edilemeyen bir kadın. Amerika’da yaşayan bir Rus. Kendini, ailesinin mensup olduğu mafya dünyasından koparmaya çalışırken, giderek olayların merkezine düşüyor.
Filmin büyük bir kısmı Bulgaristan’da, bazı önemli sahneler ise New York’da çekilmiş. Metro sahnesi ise 70’lerin filmi The French Connection’ı anımsatıyor.
Banderas film için “70’lerin ve hatta daha önceki döneme ait filmlerde alışık olduğumuz klasisizmi yeniden ortaya çıkarıyor.” diyor.
“Film bir soygun filmi ancak aynı zamanda bir aşk ve ihanet filmi” diyor yönetmen Leder. “Olaylar beklenmedik bir şekilde birbirini takip ediyor ve izleyiciyi sürekli olarak bir sonra ki adımı tahmin etmeye yönlendiriyor.
Mitchell ise “Olaylar geliştikçe karakterleri yeniden değerlendirmeye başlıyorsunuz ve bu oldukça eğlenceli  ve heyecan verici” diyor .
Filmin yapımcısı Avi Lerner ise şöyle özetliyor. “Bu filmde iki dev aktörün müthiş uyumu var. Ayrıca bir aşk hikayesi ve eğlence var.”
Morgan Freeman
Antonio Banderas
Radha Mitchell
Robert Forster
Rade Serbedzija ve Marcel Iures
Senaryo: Ted Humphrey
Yönetmen: Mimi Leder
Oyuncu Seçimi: Nancy Nayor Battino, C.S.A
Oyuncu Seçimi: Jeremy Zimmerman ve Manuel Puro
Müzik: Atlı Orvarsson
Kostüm Tasarımcısı: Ane Crabtree
Görüntü Yönetmeni: Julio Macat, ASC
Süre: 104dk.

Oyuncular:

Morgan Freeman

Memphis doğumlu aktörün, oyunculuk kariyeri, New York’ta, 1960’lı yılların sonunda  ulusal havacılık sektöründeki çalışmasını bırakmasıyla başlar. 10 yıl sonra ise  Freeman, televizyonda bir çocuk programında yarattığı karakterle ulusal anlamda tanınan bir yıldız haline gelir.Oyuncunun ilk Akademi ödülüne aday gösterilmesi “Fast Black” isimli öldürmeye meyilli  bir kadın satıcısı adamı canlandırdığı Street Smart ile oldu. İkinci Akademi ödülü adaylığı ise, 1989 yılında en iyi erkek oyuncu dalında  “Driving Miss Daisy” filmi ile, üçüncü adaylık ise  1994 yılında  “The Shawshank Redemption” filmi ile oldu. Morgan Freeman  Clint Eastwood’un yönettiği  “Million Dolar Baby” filmi 2005 yılında en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında akademi ödülünün sahibi oldu.

Antonio Banderas
Malaga’da doğan Antonio Banderas, ülkesinde oyunculuk eğitimi aldı.
Okuldan mezun olduktan sonra küçük bir tiyaroda oyunculuğa başladı. Bir süre sonra Madrid şehrine taşındı ve bu şehirde İspanya Ulusal  Tiyarosu’nun üyelerinin arasında yer aldı.
1982 yılında yazar – yönetmen Pedro Almadovar’ın “Labyrint of Passion” filminde yer aldı. İlk 5 filminde Antonio Banderas, Almadovar ile birlikte çalıştı.Bu filmlerin uluslararası başarısı sayesinde Banderas’a Hollywood’un  kapıları açıldı.
Antonio Banderas’ın Amerikan sinemasına girişi “Mambo Kings” filmi ile oldu. Banderas,  kendi jenerasyonundaki  oyuncular arasında uluslar arası film dünyasında kabul gören aktörler arasında yer almaktadır.Antonio Banderas’ın  sinema filminde, televizyon ve tiyatrodaki oyunculuğunun yanı sıra uzun metraj film yönetmenliği de bulunmaktadır. Banderas 2005 yılında Hollywood’taki yıldızların isimlerinin bulunduğu kaldrıma kendi ismini yazdırdı.
Antonio Banderas’ın yönettiği ikinci uzun metraj filmi Summer Rain ( El Camino de Los Ingleses)  1970’li yıllarda bir yaz tatilinde gençler arasındaki ilk aşk, arzu ve tutkuların anlatıldığı bir filmdi.
2003 yılında sanatçı  9 isimli, Fellini’nin 8.5 isimli filminden ilham alınarak yapılmış  Brodway kökenli bir müzikal çalışma ile Tony ödüllerinde en iyi aktör dalında aday oldu.
Aktörün belli başlı filmleri arasında  Catherine Zeta- Jones ile başrolde oynadığı  “The Legend of Zoro”& “Mask of Zorro”,  Salma Hayek ile başrolde olduğu “Once a upon a time in Mexico”,  Angelina Jolie ile birlikte“ Original Sin” , Madonna ile birlikte oynadığı “Evita”, Tom Hanks ve Denzel Washington ile birlikte  “Philadephia”, Merly Streep ve Glen Close ile “ House of Spirit”, Tom Cruise ve Brad Pitt ile birlikte rol aldığı  “Interview with Vampire” sayılabilir.

Radha Mitchell

Radha Mitchell yakın zamanda Sony Pictures Classic’in filmleri arasında yer alan, “The Children of Huang Shi’de  Rhys Meyers ve Chow Yun – Fat ile birlikte rol aldı. Ayrıca Mitchell, Lakeshore Entertainment tarafından çekilen “Feast of Love” isimli romantik komedide   Morgan Freeman ve  Greg Kinnear  ile birlikte oynadı…Radha Mitchell ayrıca bir çok filmde başrolde yer aldı. Bunlar arasında ‘Silent Hill’de  Sean Bean ile, ‘Finding Neverland’te  Johnny Depp, Kate Winslet ve Dustin Hoffman, ‘Man On Fire’da Denzel Washington ile, Phone Booth Colin Farrell ve Pitch Black’te Vin Diesel ile birlikte rol aldı.

Yönetmen

Mimi Leder
Mimi Leder yönetmenlik kariyerine  “L.A Law  dizi ile başladı. Bu diziden sonra bir çok Emmy Ödüllü diziyi de yönetti. Bu dizilerin arasında “China Beach” de yer alıyor. Leder, 2 sene yönetmen ve yapımcı olarak çalıştığı bu dizi ile 4’ten fazla Emmy ödülünün sahibi oldu.
Mimi Leder’in ilk filmi olan “Peacemaker” Dreamworks’un ilk sinema filmiydi.
Bu filmde George Clooney ve Nicole Kidman başrolü paylaşmıştı.
Leder ayrıca bir çok televizyon filmi ve dizi bölümü yönetmiştir. Mimi Leder,
Yapımcılığı ve  yönetmeliğinin yanı sıra, 6 yıl boyunca “Hill Street Blues” dizisinin senaryo süpervizörü olarak çalıştı. Ayrıca Leder,  Amerikan Film Enstitüsü’nde çalışma imkanı tanınan ilk kadın görüntü yönetmenidir. Mimi Leder, 1995 yılında ER isimli dizinin “ Love’s Labor Lost ” isimli bölümünün yönetimi ile ilgili Emmy ödülünün sahibi oldu.
Mimi Leder, 1998 yılında yılın en iyi kar getiren filmlerinden “ Deep Impact ” yönetti. “Deep Impact”’in  dünya çapındaki toplam karı 350 milyon dolardı.

Resimler:

Bir yanıt yazın