Subay ve Casus – An Officer And A Spy

SUBAY VE CASUS (AN OFFICER AND A SPY), büyük romancı Emile Zola’nın SUÇLUYORUM (J’accuse) adlı eserine de konu olan tarihi Dreyfus Davası’nı anlatıyor.

Ülkesi Fransa’da gösterime girdiği hafta listeye 1 numaradan giriş yapan film, sadece Fransa’da 12 milyon dolarlık gişe geliri elde etmeyi başardı. İtalya’da 3,8 milyon dolar, İspanya’da da 1,3 milyon dolar gişe geliri elde eden SUBAY VE CASUS’un başrollerinde ARTİST filmiyle Oscar kazanan ünlü oyuncu Jean Dujardin ve ödüllü oyuncu, yönetmen ve senarist Louis Garrel var. Film Oscar’lı yönetmen Roman Polanski’ye de Venedik Film Festivali’nde, En İyi Yabancı Dilde Film, Büyük Jüri ve FIPRESCI ödüllerini kazandırdı. Merakla beklenen film 28 Ağustos’ta sinemalarda!

ARTİST filmiyle Oscar kazanan ünlü oyuncu Jean Dujardin ve ödüllü oyuncu, yönetmen ve senarist Louis Garrel’in başrolünde olduğu SUBAY VE CASUS (AN OFFICER AND A SPY), Oscar’lı yönetmen Roman Polanski’ye Venedik’te Büyük Jüri ve FIPRESCI ödüllerini kazandırdı. Film, büyük romancı Emile Zola’nın SUÇLUYORUM (J’ACCUSE) adlı eserine de konu olan tarihi Dreyfus Davası anlatıyor.

KONU:

Ocak 1895’te, genç subay Alfred Dreyfus (Louis Garrel), Almanya’ya bilgi sızdırmakla suçlanır ve casusluk yaptığı gerekçesiyle Şeytan Adası’nda ömür boyu hapis cezasına çarptırılır. Askeri istihbarat biriminin başındaki Georges Picquart (Jean Dujardin) bilgi sızıntısının devam ettiğini keşfettiğinde, kendisini yalanlarla dolu tehlikeli bir labirentin içinde bulur.

2019 Venedik Film Festivali Altın Aslan Adayı, Büyük Jüri, FIPRESCI, Yabancı Dilde En İyi Film Ödülleri

2019 Cesar Ödülleri En İyi Yönetmen, Uyarlama Senaryo ve Kostüm Ödülleri

Orjinal Adı: J’ACCUSE
Yapım: Fransa
Yapım Yılı: 2019
Dil: Fransızca
Renk: Renkli
Tür: Dram, Tarih, Gerilim
Süre: 132 Dakika
Yönetmen: Roman Polanski
Senaryo: Robert Harris, Roman Polanski
Oyuncular: Jean Dujardin, Louis Garrel, Emmanuelle Seigner