Tepenin Uşakları

YÜZDE YÜZ LAZ FİLMİ!

12 Eylül’e adım adım giden yolda çoban Hikmet’in, ağa kızı Züleyha’ya olan imkansız aşkı ve köylülerin ‘tepe’lerini koruma mücadelesi…

Filmi yazan, yöneten, oynayan; kamera önü ve arkasındaki herkes Karadenizli, herkes amatör! Karadeniz’i bugüne kadar hep başkaları anlattı, şimdiyse taşın altına ‘uşaklar’ ellerini koydu. Trabzonlu tıp hekimi İsmet Eraydın’ın yazıp yönettiği “TEPENİN UŞAKLARI”nda gerçek karakterler rol aldı, kendi hikayelerini kendileri anlattı.

“TEPENİN UŞAKLARI”, 12 Eylül 1980 darbesinin hemen öncesinde Trabzon’un Çiçeklidüz köyünden bir kesit sunuyor. ‘Alamancı’ babasının yokluğunda hem eve reislik eden, sığır güden hem de okuyup doktor olma hayali kuran Hikmet’in en büyük hayali ise Züleyha’sına kavuşmaktır. Ancak Züleyha’nın babası Sabri Ağa’nın, kızı için başka planları vardır. Yedi köyün ortaklaşa kullandığı ve üzerinde maçlar yaptığı ‘tepe’yi de sahiplenmektedir Sabri Ağa. Kendi kararlarının önünde engel olarak gördüğü herkes ve her şey için de sinsi planlar geliştirmektedir.

Yönetmen İsmet Eraydın’ın, “TEPENİN UŞAKLARI” ile ilgili yorumu ise şöyle:

“Bu film, çocuğumun, benim neslimin yaşam koşullarını anlayamaması üzerine, ona ve onun nezdinde tüm günümüz gençliğine bir cevap niteliğinde. Özetle; internet, televizyon hatta elektrik bile yokken mutlu olduğumuz zamanlar vardı, demek istedim. Ama her şey öyle hızlı ilerliyor ki yazık ki biz filmi çekerken bile filme adını veren tepede baz istasyonları yapıldı”
“TEPENİN UŞAKLARI”nda aşık çoban Hikmet karakterini, Sağlık Meslek Lisesi mezunu, genç tiyartocu Samet Karahasanoğlu, büyük aşkı Züleyha’yı ise çekimlere tesadüfen katılan, İngilizce öğretmeni Ayşe Öztürk canlandırıyor. Filmdeki en ilginç tiplemelerden biri olan ‘deli İsiyin’ karakterini canlandıran Altuğ Küçük ise aynı zamanda filmin görüntü yönetmeni.

KÜNYE

“TEPENİN UŞAKLARI”

Yönetmen: İsmet Eraydın
Senaryo: İsmet Eraydın
Oyuncular: Samet Karahasanoğlu, Ayşe Öztürk, Selahattin Çakır, Koral Koç, Özgül Saral, Adem Eraydın, Vahide Eraydın, Altuğ Küçük
Süre: 98 dakika
Vizyon tarihi: 16 Ağustos 2012
Yapımcı: Hamsimedya
Dağıtım: Özen Film

Bir yanıt yazın