Testere 6 – Saw VI

Fida Film Sunar

TESTERE VI “SAW VI”

11 Aralık 2009’da sinemalarda.

ÖZET
Özel Ajan Strahm öldü, Dedektif Hoffman, Jigsaw’un mirasının rakipsiz varisi haline geldi. Ancak, FBI kendisine yaklaştıkça Hoffman bir oyunu harekete geçirmeye zorlanıyor ve Jigsaw’un büyük planı nihayet anlaşılıyor.
SAW VI/Testere VI bir Lionsgate filmidir. Twisted Pictures, bir Burg/Koules/Hoffman yapımını sunar.

TESTERE SERİSİ HAKKINDA

“Neler oluyor böyle? Neredeyim ben?”

2004 yapımı SAW/TESTERE’nin ilk iki dakikasında sarf edilen bu sözler umutsuz bir kafa karışıklığı, çaresizliğin verdiği berbat his ve panik dolu, saf dehşet gibi ilkel duyguları ifade ediyor. Lionsgate ve Twisted Pictures’ın SAW/TESTERE serisinin kalbinde yatan bu duygular, serinin muazzam başarısının anahtarı aynı zamanda… SAW/TESTERE filmleri kesin bir ahlak anlayışına sahip  ve hayat denen hediyenin değerini takdir etmediğine inandığı kişileri oynamak zorunda bıraktığı, korkunç hayatta kalma oyunları konusunda bir dahi olan, ölümcül kanser hastası Jigsaw’un entrikalarını takip ediyor. Her devam filmiyle gerilimi ve yaratıcılığı bir kademe ileri götüren SAW/TESTERE serisi, dünya çapında milyonlarca insanın hassas noktasına dokundu. HALLOWEEN ve NIGHTMARE ON ELM STREET/ELM SOKAĞI’NDA KÂBUS gibi klasik korku serilerinden bayrağı devralarak kültürel bir kilometre taşı olurken,bilet ve DVD satışları açısından sinema tarihinin en kârlı korku serisi oldu.  Beş SAW/TESTERE filmi bugüne kadar dünya çapındaki sinema gişelerinde 665 milyon doların üzerinde hasılat elde ederken, DVD satışları 28 milyon kopyayı geçti. Gişede ve DVD satışlarında bir numaraya oturan seri, Lionsgate’in korku filmlerinin önde gelen stüdyosu haline gelmesine yardımcı oldu.
SAW/TESTERE, dünya prömiyerini 2004 Sundance Film Festivali’nin popüler “Geceyarısı Park City” programında yaptı. Yıllık etkinliği düzenleyen festivalin yöneticisi Geoffrey Gilmore, ilk defa film çeken sinemacıların form ve tema üzerindeki hakimiyetlerinden etkilendiğini hatırlıyor. “SAW/TESTERE daha ilk karede izleyiciyi yakaladı; cesur, zekice yapılandırılmış ve resmen korkutucu bir filmdi,” diye aktarıyor yorumlarını. “Ama SAW/TESTERE’yi gerçekten ayrı bir yere koyan şey, ahlaki ciddiyetiydi. Film sadece korkutma amacı gütmüyordu, hayatta kalmak için neler yapacağınızı düşünmenizi sağlamak istiyordu. Bugünün dünyasında, bu gerek birey gerek toplumun bir üyesi olarak göz ardı edilecek önemsiz bir şey değil.”
SAW/TESTERE serisi devam ederken, filmler Jigsaw’un inançlarını ve dünyaya bakışını daha derinlemesine inceler oldu. Yönetmen James Wan’la birlikte orijinal öyküyü yaratan; TESTERE, TESTERE II ve TESTERE III’ün senaryolarında ortak yazar olarak görev alan Leigh Whannell, “Jigsaw’un kanser hastalığı, hayatta olmanın ne anlama geldiği ve her an ölüme ne kadar yakın olduğumuz konularında epey düşünmesine neden olmuş. Ama o, basit bir ‘günü yakala’ felsefesi ve bir Avrupa seyahatiyle duracak biri değil. Hayatın değeri denen kavram, başkalarının kişisel ahlaki seçimlerine (örneğin affetmek ve intikam) göz atması için bir atlama tahtası işlevi görüyor. Jigsaw’un kurcalayıp durduğu bu konular, oyunlarının temelini oluşturuyor. Oyunlar ne kadar çarpık ve sapkın olursa olsun, amacı insanlara yardım etmek.Çarpık felsefi anlayış ve başkalarını düşünme tarzındaki hastalıklı yan göz önüne alındığında, Jigsaw’un korku evreninde eşsiz bir karakter olduğunu düşünüyorum,”diyor.
The SAW/TESTERE serisi, 1970’li yılların bağımsız korku sinemasıyla olumlu kıyaslamaların yapıldığı bir dizi korku filminin parçasıydı. Bu kıyaslama, 2007 yazında New York’taki Hareketli İmgeler Müzesi’nde düzenlenen “Bu Sadece Bir Film: 1970’li Yılların ve Bugünün Korku Filmleri” serisinde daha da vurgulandı. Altı haftalık gösteri, Wes Craven’ın LAST HOUSE ON THE LEFT/SOLDAKİ SON EV (1972) ve Tobe Hooper’ın TEXAS CHAINSAW MASSACRE/TEKSAS KATLİAMI (1974) gibi, zamanının sınırlarını zorlayan vahşet ve insan davranışlarının rahatsız edici bir şekilde incelenmesi ile izleyicileri sarsan filmler ile bugünün izleyicilerini sersemleten, korkutan ve daha fazlasını istemelerini sağlayan görüntü ve öykülere sahip SAW/TESTERE dönemi filmleri -örneğin Darren Lynn Bousman’ın, SAW II/TESTERE II’si- arasında bir bağlantı oluşturdu. “Bu Sadece Bir Film” her dönemden birer filmi eşleştiren ikili gösterimler sundu; SAW II/TESTERE II’nin eşleştiği film, Stanley Kubrick’in A CLOCKWORK ORANGE/OTOMATİK PORTAKAL’ıydı.
Etkinliği 2007 yazında duyuran, müzenin başi küratörü David Schwartz “Bu filmler kayda değer bir estetiğe ve kültürel ilgiye sahip, modern yaşamların korkularını açık bir şekilde yansıtan yapımlar… Bu filmlerin rahatsız edici, çoğunlukla sarsıcı imgeler barındırdığını elbette ki biliyorduk ama tam da bu nedenle, en derin endişelerimize ulaşabildikleri için çok güçlüler,” dedi.
Asistan Küratör Livia Bloom da fikirlerini şöyle dile getirdi: “Bu serilerin yapımcıları korku türünü zeki ve genellikle rahatsız edici filmler yapmak için ticari bir çerçeve olarak kullanıyorlar. Yaptıkları çalışmalar derinlerdeki psikolojik endişeleri inceliyor, dönemin toplumsal ve siyasi konularını yorumluyor.” Bloom SAW/TESTERE’nin “sarsıcı işlence sahnelerinde savaş ve karmaşa döneminde bir hayatın yansımalarını” gördüğünü söyledi.
SAW/TESTERE serisi, sahip olduğu tematik ve biçimsel tutarlılığın büyük bölümünü sahip olduğu çekirdek ekibe borçlu: Bu ekipte SAW/TESTERE:’nin yaratıcıları James Wan  ve Leigh Whannell; ekibe SAW II/TESTERE II ile katılan yazar/yönetmen Darren Lynn Bousman; yapımcılar Oren Koules, Mark Burg ve merhum Gregg Hoffman; yürütücü yapımcılar Stacey Testro, Peter Block ve Jason Constantine bulunuyor. Serinin başlangıcından beri aynı olan anahtar yaratıcı ekipte ise görüntü yönetmeni David A. Armstrong; prodüksiyon tasarımcısı David Hackl; editör ve SAW VI/TESTERE VI’nın yönetmeni Kevin Greutert ve bir zamanlar Nine Inch Nails grubunun üyesi olan kompozitör Charlie Clouser.
SAW/TESTERE ekibinin bir diğer önemli üyesi ise, seri boyunca Jigsaw’u canlandıran oyuncu Tobin Bell. Eleştirmen Luke Thomson, 7 Eylül 2007 tarihinde LA Weekly’de yayımlanan modern korku filmleri konulu makalesinde “Tobin Bell’in Jigsaw rolündeki performansı bir harika; o, Anthony Hopkins’in Hannibal Lecter’ı ilk kez canlandırdığı zamandan beri gelmiş, korku türündeki en iyi ‘gerçekçi’ anti kahraman,” diye yazdı.
Jigsaw’un oyunları kadar karmaşık olan SAW/TESTERE filmleri, şaşırtmalı konularını aşama aşama ortaya çıkarıyor. Her bir filmi bir öncekine bağlanan seri, giderek büyüyen bir yapbozu anımsatıyor. 2009’da gösterime girecek olan SAW VI/TESTERE VI’nın şerefine, yapbozun şimdiye kadar ortaya çıkan parçalarına bir bakalım. Jigsaw’un kurbanlarının deyimiyle: neredeyiz?

SAW/TESTERE
Yönetmen: James Wan
Senaryo yazarı: Leigh Whannell
Öykü: James Wan ve Leigh Whannell

SAW/TESTERE’nin açılış sahnesi izleyicileri, iki talihsiz adamla birlikte bir anda bilinmeyene fırlatıyor: Adam (Leigh Whannell) ve Dr. Lawrence Gordon (Cary Elwes), uyandıklarında kendilerini pis kokulu bir bodrum banyosunda zincirlenmiş buluyorlar. Bu esirler, Jigsaw olarak bilinen ve kurbanlarını ölüm ve yaşam arasında imkânsız seçimler yapmaya zorlayan ayrıntılı oyunlar hazırlayan psikopat dahinin yeni hedefleri. Adam ve Doktor Gordon kaderlerini belirleyecek karmaşık yapbozu çözmeye çalışırken, Dedektif Tapp (Danny Glover) ve ortağı Kerry (Dina Meyer), daha fazla kurban almadan Jigsaw’un kimliğini ortaya çıkarmak için canla başla çalışıyorlar. Ancak Jigsaw’un, katılmaya istekli olup olmadıkları net olmayan işbirlikçileri ve kaçmasını sağlayan, titizlikle hazırlanmış bir planı var.
SAW/TESTERE Amerika’da 29 Ekim 2004 Cuma günü ülke çapında gösterime girdi. Film, 18,3 milyon dolarlık hafta sonu geliriyle gişe sıralamasına 3. sıradan giriş yaparak ve 4 hafta boyunca ilk 10’da kalarak sektörü izleyenleri şaşkınlığa sürükledi. Sadece 1,2 milyon dolara mal olan SAW/TESTERE, dünya çapında 103 milyon doların üzerinde gişe hasılatı elde etti (ülke çapında 55,2 milyon, uluslararası 47,7 milyon dolar). 2004 San Sebastián Korku ve Fantastik Film Festivali’nde En İyi Film dalında İzleyici Ödülü; 2005 Gérardmer (Fransa) Film Festivali (diğer adıyla Festival de Gérardmer – Fantastik Sanatlar)’inde Jüri Özel Ödülü ve Genç Jüri Ödülü (ikisini de James Wan aldı) ve 2005 Brüksel Uluslararası Fantastik Film Festivali’nde Pegasus İzleyici Ödülü (yine James Wan’a) kazandı. SAW/TESTERE 15 Şubat 2005 tarihinde DVD olarak piyasaya sürüldüğünde, ev sineması listelerinde 1 numaraya yerleşip piyasaya çıktığı ilk hafta 2,2 milyonluk satışa ulaşarak, 2005 yılının en çok satan korku DVD’si oldu.

SAW II/TESTERE II
Yönetmen: Darren Lynn Bousman
Senaryo: Leigh Whannell ve Darren Lynn Bousman

SAW II/TESTERE II, Jigsaw’un aynı anda iki oyun oynadığını gösteriyor: biri yıkıntı haldeki bir evde uyanan ve zehirlenmeden önce içine atıldıkları bilmeceyi çözmeye çalışan sekiz kurbanı; diğeri ise asi yaratılışlı oğlu bu sekiz kurbanın arasında olan Dedektif Eric Matthews’u (Donnie Wahlberg) hedef alıyor. Kaçırılanlar arasında bulunan ve SAW/TESTERE’de Jigsaw’un testlerinden sağ kurtulan tek kişi olan Amanda (Shawnee Smith) de var. Oğlunu görmek için yanıp tutuşan Dedektif Matthews, kimbilir kaçıncı kez şiddete ve hileye başvuruyor. Bu karar, kendisini Jigsaw’un yeni çırağı Amanda’yla birlikte hazırladığı bir tuzağın tam ortasına düşürüyor.
SAW II/TESTERE II 28 Ekim 2005 Cuma günü ülke çapında gösterime girdi. Filmin açılış gününde elde ettiği 12,1 milyon dolarlık hasılat, Lionsgate’in o noktaya kadar elde ettiği  en büyük Cuma hasılatıydı (bu rakam, SAW III/TESTERE III’le aşıldı). SAW/TESTERE’nin hafta sonu performansını 12 milyon dolar geçerek (yaklaşık %60’lık bir artış) ilk hafta sonunda yaptığı 31,7 milyon dolarlık hasılatla 1 numaraya yerleşti. SAW II/TESTERE II, Lionsgate’in gişe tarihinde en büyük açılışı müjdeliyordu. SAW II/TESTERE II ABD’nin  ilk onunda 7 hafta kaldı ve ülke çapında elde ettiği 87 milyon dolarlık gelirle 2005’in en büyük gişe hasılatını yapan korku filmi oldu. Uluslararası alanda, SAW II/TESTERE II Avustralya, Brezilya, Almanya ve Avusturya’da bir numaradan giriş yaptı; toplam gişe hasılatı ise 65,9 milyon dolardı. Filmin Birleşik Krallık’taki açılışı, bugüne kadar Lionsgate’in elde ettiği en büyük uluslararası açılış hasılatını oluşturduİ; Japonya’daki açılış hasılatı ise SAW/TESTERE’nin elde ettiği hasılatın iki katından fazlaydı. SAW II/TESTERE II 14 Şubat 2006 tarihinde, Sevgililer Günü’nde DVD olarak piyasaya sürüldüğünde, ev sineması listelerine 1 numaradan girdi ve ilk gün 2,8; ilk hafta ise 3,3 milyon satışa ulaştı. Fİlm, şirket tarihinde en hızlı satılan  sinema filmi DVD’si oldu. 2006 yılında ABD Bilim Kurgu, Fantezi ve Korku Filmleri Akademisi tarafından En İyi Korku Filmi dalında Satürn Ödülü’ne aday gösterildi; Tobin Bell 2006 MTV Fİlm Ödülleri’ne En İyi Kötü Adam dalında aday gösterildi.

SAW III/TESTERE III
Yönetmen: Darren Lynn Bousman
Senaryo: Leigh Whannell
Öykü: Leigh Whannell and James Wan

SAW III/TESTERE III başlarken, Jigsaw’un sağlığı kötüye gidiyor ve varisi olarak kendisine hayran çırağı Amanda’yı hazırlıyor. Amanda, kendi başına sayısız oyun düzenlemiş, kurbanlarının hayatta kalma içgüdülerini sınamak için çeşitli korkunç düzenek oluşturmuştur. Çok önemli oyunlardan biri, ölmekte olan adam üzerinde ameliyat yapmaya zorlanan beyin cerrahı Lynn (Bahar Soomekh)’i hedef alıyor. Bu sırada, Jigsaw’un ininin bir başka bölümünde, yas tutan bir baba olan Jeff (Angus Macfadyen), intikam hayallerini gerçekleştirme fırsatını ele geçiriyor. Kendisinden önceki pek çok kişi gibi, Jeff de Jigsaw’un beklentilerini boşa çıkarmıyor ve sevdiği insanlar için kötü sonuçlara yol açıyor.
SAW III/TESTERE III ülke çapında 27 Ekim 2006 Cuma günü gösterime girdi. 33,6 milyon dolarlık hasılatı ile hafta sonunun 12 numaralı filmi olarak ve SAW II/TESTERE II’nin açılış hasılatını %5,94 geçerek, Lionsgate tarihinin en büyük açılışını yaptı. 14,4 milyon dolarlık Cuma açılışı, şirket tarihindeki en yüksek günlük açılışı müjdeliyordu. Film aynı zamanda SAW II/TESTERE II’yi geçerek, Lionsgate tarihinin en geniş dağıtımını oluşturdu. It ABD ilk onunda 4 hafta geçiren film, 2006 yılının sinemada gösterime giren korku filmleri arasında en yüksek hasılatı yaptı. Ülke çapındaki gişe geliri 80,2 milyon dolara ulaştı. Uuslararası gişe geliri toplamda 82 milyon doları bulan SAW III/TESTERE III, ilk hafta sonunda 4,9 milyon dolar ettiği İngiltere’de 1 numaradan giriş yapan ilk Lionsgate filmi oldu. SAW III 23 Ocak 2007 tarihinde DVD olarak piyasaya sürüldüğünde, listelere 1 numaradan girdi ve ilk gün ABD’de 2,9 milyonluk satışa ulaştı. 4,1 milyonluk satışıyla 2007 yılının en çok satan korku filmi oldu. SAW III/TESTEREIII 2007 yılında ABD Bilim Kurgu, Fantezi ve Korku Filmleri Akademisi tarafından En İyi Korku Filmi dalında Satürn Ödülü’ne aday gösterildi; başrol oyuncusu Tobin Bell 2006 MTV Fİlm Ödülleri’ne En İyi Kötü Adam dalında aday gösterilirken, Bell ve Shawnee Smith, En Habis Kötü Adam dalında Spike TV Scream Ödülü’ne ortaklaşa layık görüldüler.

SAW IV/TESTERE IV
Yönetmen: Darren Lynn Bousman
Senaryo: Patrick Melton ve Marcus Dunstan
Öykü: Patrick Melton & Marcus Dunstan and Thomas Fenton

Jigsaw ve çırağı Amanda öldü. Dedektif Kerry cinayete kurban gitti. İki deneyimli FBI görevlisi, Ajan Strahm (Scott Patterson) ve Ajan Perez (Athena Karkanis) boşalmış polis merkezine gelerek deneyimli Detektif Hoffman’a (Costas Mandylor) Jigsaw’un en son acımasız oyununun kurbanlarını inceleme ve yapbozu çözme konusunda yardım ediyorlar. Ama Jigsaw (Tobin Bell)’un dokunmadığı son memur olan SWAT şefi Rigg (Lyrig Bent) aniden kaçırılıyor. Bir delinin ürkütücü oyununa dahil edilen memur, doksan dakika içinde bir dizi bağlantılı tuzağın üstesinden gelmek… ya da ölümcül sonuçlarla yüzleşmek zorunda.
Rigg’in tüm şehre yayılan takibi ardında cesetler bırakıyor; Dedektif Hoffman ve FBI, uzun süre önce saklanmış ipuçlarını ortaya çıkararak Jigsaw’un eski karısı Jilll (Betsy Russell)’e ulaşıyorlar. Jigsaw’un kötülüğünün doğuşunun ardındaki gizem ve kuklacının gerçek niyetleri ile geçmiş, şimdiki ve gelecek kurbanları için kurduğu sinsi plan açığa çıkıyor.
SAW IV ülke çapında 26 Ekim 2007’de gösterime girdi. 31,8 milyon dolarlık gişe hasılatı ile hafta sonunun 1 numaralı filmi oldu. O zamandan beri ülke çapında elde ettiği toplam gişe hasılatı 63,3 milyon dolar oldu. Fİlmin uluslararası gişe hasılatı 73,5 milyon doların üzerine çıktı. SAW IV/TESTERE IV 22 Haziran 2008 tarihinde DVD olarak piyasaya sürüldüğünde, ABD ve Kanada’da 2,6 milyon satışla listelerde 2 numaradan giriş yaptı. Film, 2008 yılının en çok satan iki korku DVD’sinden biri oldu. SAW IV/TESTERE IV, 18 Ekim 2008 tarihinde verilen 2008 Spike TV Scream Ödülleri’ne üç dalda aday oldu (En İyi Devam Filmi, En İyi Kötü Adam, En Akılda Kalıcı Sakatlama).

SAW V/TESTERE V
Yönetmen: David Hackl
Senaryo: Patrick Melton ve Marcus Dunstan

SAW/TESTERE serisinin beşinci bölümünede, Hoffman Jigsaw’un mirasını devam ettirecek son kişi gibi görünüyor. Ancak sırrı tehlike altına girdiğinde, açıkta kalan bağlantıları elemek için avlanması gerekiyor.
SAW V/TESTERE V ülke çapında 24 Ekim 2008 tarihinde gösterime girerek 30 milyon dolarlık hafta sonu gişe hasılatıyla 2 numaraya yerleşti. Ülke çapındaki gişe hasılatı toplamda 56,7 milyon doların üzerine çıkan filmin uluslararası gişe geliri 55,2 miyon doları geçti. 20 Haziran 2009’da DVD olarak piyasaya sürülen SAW V/TESTERE V, listelere 2 numaradan giriş yaptı ve bugüne kadar 1,6 milyon adet sattı. Filmin simgesi haline gelen sarkaç tuzağı, 17 Ekim 2009 tarihinde verilen 2009 Spike TV Scream Ödülleri’ne En Akılda Kalıcı Sakatlama dalında aday gösterildi.

SAW VI/TESTERE VI
Yönetmen: Kevin Greutert
Senaryo: Patrick Melton & Marcus Dunstan

Özel Ajan Strahm öldü, Dedektif Hoffman, Jigsaw’un mirasının rakipsiz varisi haline geldi. Ancak, FBI kendisine yaklaştıkça Hoffman bir oyunu harekete geçirmeye zorlanıyor ve Jigsaw’un büyük planı nihayet anlaşılıyor.
İlk sinema filmini çeken Kevin Greutert, SAW/TESTERE serisinde uzun süredir editör olarak görev alıyordu. Greutert, “Yönetmen olarak ilk kez görev alırken, SAW VI/TESTERE VI’nın, bir adamın yolculuğunu anlatmasını istedim ve bunun için en iyi yaklaşımın, seriye yeni bir karakter eklemek olacağını düşündüm. Diğer tüm karakterleri seviyorum ama hepsinin öyküsünü yakından biliyoruz. Artı, bu noktada izleyiciyi şaşırtmak çok zor. Hepsi çok akıllı. O nedenle bu filmin, izleyicinin ‘bakalım sonraki tuzak ne olacak?’ diye düşünmek yerine, bağımsız bir öykü olara izlemesini istiyorum. Bence SAW/TESTERE’nin en iyi şekilde  işlediği zaman, bir dizi hayat zorluğuyla karşılaşan birini anlattığı zamandır. Bu kesinlikle William’ın öyküsü… Jigsaw bir dizi akıl oyunu oynarken, en iyisini sona saklıyordu,” diyor

ACIYANA KADAR VERMEK: YILLIK TESTERE KAN BAĞIŞI

SAW/TESTERE serisi sadece perdedeki kanla ilgili değil; hayat kurtaran kan da önemli rol oynuyor. 2004 yılında ilk SAW/TESTERE filminin gösterime girmesiyle, Lionsgate ve Twisted Pictures, serinin kimliğine cuk oturan bir tanıtım kampanyası başlattı: ülke çapında düzenlenen SAW/TESTERE kan bağışı kampanyası, filmin hayranlarını Kızıl Haç yararına “Acıyana Kadar Vermeye” çağırıyordu. TESTERE “Acıyana Kadar Ver” kan bağışı kampanyası, her yılın Cadılar Bayramı’nda gösterime girmesi gibi, SAW/TESTERE serisinin anahtar öğelerinden biri oldu. Her yıl Lionsgate’te Sinema Pazarlama bölümü ortak başkanı ve sanat fotoğrafçısı olan Tim Palen’in fotoğrafladığı; baştan çıkarıcı ama şüpheli bir merhamete ve kayda değer görsel etkileyiciliğe sahip birer melek olan SAW/TESTERE hemşirelerini konu alan yeni bir ilan kampanyası bir ilan kampanyası hazırlanıyor. Kan bağışı kampanyası başladığından beri geçen beş yıl içinde, SAW/TESTERE izleyicileri yaklaşık 60.000 litre kan bapışlayarak 358.354 kişinin hayatının kurtulmasına yardımcı oldular.
Kampanyanın ilk üç yılında, toplanan miktar katlanarak çoğaldı: 2004’teki ilk yılda toplanan 2.100 litreden 2005’te 5.000, 2006’da 12.000 litreye.
2007 yılında, SAW/TESTERE “Acıyana Kadar Ver” Kan Bağışı Kampanyası’na katılan iki önemli ortak; Amerikan Kızıl Haç ve Yahoo!, kampanyayı daha büyük, daha iyi ve daha kanlı hale getirmeye yardım etti. Lionsgate ve Amerikan Kızıl Haç SAW IV/TESTERE IV Kan Bağışı Kampanyası’nı ulusal alanda gerçekleştirmek için ilk resmi ortaklıklarını kurdular. Yerel Kızıl Haç birimleriyle işbirliği yapan ulusal teşkilat, bağış merkezleri kurarak merkezlerin sayısını üç katından fazla sayıya çıkardı: 250’den 1200’e… SAW/TESTERE serisinin yıldızı Tobin Bell, etkinliği çeşitli kamuoyu duyurularında tanıttı. Bu sırada, Yahoo!, Lionsgate ve Twisted Pictures’ın online ortağı olarak SAW IV/TESTERE IV Kan Bağışı Kampanyası’na muazzam bir destek verdi. Yahoo! News, Yahoo! Mail ve Yahoo Movies’de yüz milyonlarca hit alan haberlere yer vermenin yanında, Kan Bağışı sitesine de ev sahipliği yaptı. Yahoo!’da “Saw Blood Drive” sözcüklerini arayan kullanıcılar, bulundukları yere en yakın Kan Bağışı merkezini bulmalarını sağlayan interaktif bir Yahoo! Haritası içeren SAW IV/TESTERE IV Kan Bağışı sitesine ulaşabiliyordu. İnteraktif harita dışında, kullanıcılar Tobin Bell’in yer aldığı kamuoyu duyurularını izleyebiliyor, duvar kâğıtları indirebiliyor ve dostlarına kampanyayı haber verebiliyorlardı.
Yeni ortaklar ve giderek artan ilgi, SAW IV/TESTERE IV kan bağışı kampanyasını ses getiren bir başarıya ulaştırdı: Yılın toplamı (21.000 litre toplandı), geçmiş yılların toplamından 1500 litre daha fazlaydı ve yaklaşık 125.350 hayat kurtardı.
2008 yılında, Kızıl Haç ve Yahoo!’nun yanına bir ortak daha geldi: MTVu, MTV Kanalları’nın, 24 saat kesintisiz yayın yapan tek kanalı olan üniversite istasyonu. SAW V/TESTERE V kan bağışı kampanyası sırasında 20.000 litre kan toplanarak yaklaşık 121.004 kişinin hayatı kurtarıldı.
Amerikan Kızıl Haçı, Yahoo! ve MTVu, ABD çapında üniversite kampusları ve başka mekânlarda gerçekleşecek SAW VI/TESTERE VI kan bağışı kampanyası için bir kez daha Lionsgate’le işbirliği yaptı. SAW VI Kan Bağışı Kampanyası, ABD’de filmin gösterime girdiği ilk hafta boyunca devam etti.
http://www.saw6film.com

OYUNCULAR
Jigsaw/John Tobin Bell
Hoffman Costas Mandylor
Jill Betsy Russell
Erickson Mark Rolston
William Peter Outerbridge
ve
Amanda Shawnee Smith

Pamela Jenkins Samantha Lemole
Debbie Caroline Cave
Harold George Newbern
Dave Darius McCrary
Tara Shauna MacDonald
Brent Devon Bostick
Simone Tanedra Howard

YAPIM EKİBİ

Yönetmen Kevin Greutert
Senaryo Patrick Melton & Marcus Dunstan
Yapımcılar Gregg Hoffman
Oren Koules
Mark Burg
Yönetici Yapımcılar Daniel Jason Heffner
Yönetici Yapımcılar Peter Block
Jason Constantine
Yönetici Yapımcılar  James Wan
Leigh Whannell
Stacey Testro
Ortak Yapımcı Troy Begnaud
Görüntü Yönetmeni  David A. Armstrong
Yapım Tasarımı Tony Ianni
Kurgu Andrew Coutts
Müzik Charlie Clouser
Kostüm Tasarımı Alex Kavanagh
Kast Stephanie Gorin, C.S.A., C.D.C.

Resimler:

Bir yanıt yazın