The Insult: Hakaret – The Insult

THE INSULT – HAKARET 19 Ocak 2018
Venedik Film Festivali’nde ilk gösterimini gerçekleştiren ve etkileyici performansıyla başrol oyuncusuna En İyi Erkek Oyuncu Ödülü kazandıran THE INSULT (Hakaret), 2018 Oscar’larında En İyi Yabancı Film dalında kısa listeye kaldı.

THE INSULT (Hakaret), Lübnan’da yaşayan ve farklı toplumsal sınıflara ait iki insanın, basit bir sorunu inatları uğruna nasıl karmaşık ve çözümsüz bir hale getirdiğini anlatan, yüksek temposu ile dikkat çeken çarpıcı bir film.

KONU:
Araba tamircisi Tony’nin hamile eşi Shirine’le sade bir hayatı vardır. Sokaklarındaki altyapı çalışmalarından Lübnan’a göç etmiş, yakınlardaki bir mülteci kampında yaşayan Filistinli ustabaşı Yasser’in şirketi sorumludur. Yasser, Tony’nin balkonundaki giderin akıttığını fark edip tamir etmek ister. Ancak Tony onu evine almamakta kararlıdır. Yasser dışarıdan da olsa gideri onarır. İlk anlaşmazlıkları bu olay üzerine çıkan ikili arasında git gide büyüyen gerilim, Tony’nin Yasser’e kurduğu bir cümle ile çok farklı bir noktaya taşınır. Aralarındaki bu husumet önce mahkemeye, sonrasında politikacıların da dahil olduğu bir kamuoyu davasına döner. İki taraf da sonuna kadar hakkını savunurken, geçmişin yaraları da tekrar açılacaktır.

Orjinal Adı: The Insult
Yapım: Lübnan
Yapım Yılı: 2017
Dil: Arapça
Renk: Renkli
Tür: Dram
Süre: 112 dakika
Yönetmen: Zaid Doueiri
Senaryo: Zaid Doueiri, Joelle Touma
Oyuncular: Adel Karam, Kamel El Basha, Camille Salameh
Görüntü Yönetmen: Tommaso Fiorilli
Kurgu Dominique Marcombe
Türkiye Haklar. Copyright FİLMARTI Film
Dağıtım: FILMARTI