The Post

THE POST

SİNOPSİS: The Washington Post’un ilk kadın yayımcısı Katharine Graham (Streep) ve azimli genel yayın yönetmeni Ben Bradlee’nin (Hanks), otuz yıla yayılan ve dört ABD başkanının yer aldığı, hükümet sırlarının örtbas edilmesiyle ilgili haberler yapan The New York Times’la arayı kapatmak için alışılmadık bir ortaklık kurmasını konu alan, Meryl Streep ve Tom Hanks’in oynadığı gerilim-dram filmi The Post’un yönetmenliğini Steven Spielberg yapıyor. İkilinin, uzun zamandır saklanan gerçekleri gün yüzüne çıkarmak için kariyerlerini ve özgürlüklerini riske atarken farklılıklarının da üstesinden gelmesi gerekiyor.

The Post, Meryl Streep, Tom Hanks ve Steven Spielberg’ün birlikte çalıştığı ilk proje. Yönetmenliğin yanı sıra Spielberg, Amy Pascal ve Kristie Macosko Krieger’la birlikte filmin yapımcılığını da üstlendi. Senaryo, Liz Hannah ve Josh Singer tarafından yazıldı ve filmin, Alison Brie, Carrie Coon, David Cross, Bruce Greenwood, Tracy Letts, Bob Odenkirk, Sarah Paulson, Jesse Plemons, Matthew Rhys, Michael Stuhlbarg, Bradley Whitford ve Zach Woods gibi yıldızlarla dolu bir kadrosu var.

“Bazı insanlar rekabeti ve tartışmayı sever, keşke ben de sevsem ama sevmiyorum. Ama bir yola girdiğiniz zaman ilerlemeniz gerek. Pes edemezsiniz.”
Katharine Graham – The Washington Post yayımcısı

Amerikan tarihi boyunca, sıradan vatandaşların Anayasayı ve Amerikan özgürlüğünü korumak için geçim kaynaklarını, namlarını, statülerini ve hatta özgürlüklerini bile riske atıp doğru ve gerekli olduğuna inandıkları şeyleri yapmaya karar vermek zorunda kaldıkları önemli anlar olmuştur. The Post’ta, birçok Oscar ödülü kazanan yönetmen Steven Spielberg böyle bir anı ele alıyor. Sonuç olarak da ortaya, The New York Times’ın dünyada Pentagon Belgeleri olarak bilenen Çok Gizli bir çalışmayı ortaya çıkarmasıyla The Washington Post ve The New York Times arasında oluşan pragmatik ittifaka dayanan gerçek olayların anlatıldığı gerilimli bir dram çıktı. The New York Times haber atlatmış olsa da, The Times’ın hukuki tehditler alması ve Beyaz Saray’ın baskı yapmasının ardından haberi The Post devam ettirdi. Pek çok kişinin çıkarı, şoke olmuş bir ulusun, devletin ne sakladığını bilme ihtiyacıyla çakışıyordu. Kendi hükümetlerinin kazanamayacağı bir savaşta mücadele eden binlerce ABD askeri de dâhil olmak üzere milyonlarca kişinin kaderi söz konusuydu. Kriz başladıktan birkaç gün sonra öncü ama deneyimsiz Post yayımcısı Katharine Graham, mirası ve vicdan muhakemesi yapacak, genel yayın yönetmeni Ben Bradlee de alışılmışın dışına çıkmaları yönünde, işlerini yaptıkları için vatan hainliğiyle suçlanabileceklerini bile bile, ekibine baskı yapacaktı.

Gösterim Tarihi: 12 Ocak 2018
Dağıtım: Pinema Film
Yönetmen: Steven Spielberg
Oyuncular: Meryl Streep, Tom Hanks, Alison Brie, Carrie Coon