Türk Sinemalarında Bollywood filmleri

Sandra Biton,Türk-Hint İş Konseyi Başkan vekili Erdal Alkış’la “Sokakların Kralı Remo hakkında görüştü. İşte görüşmenin tam metni ve Erdal Alkış’ın filmle ilgili görüşleri; 29 Mayıs 2009 tarihinde Türkiye genelinde  72 kopya ile vizyona girecek olan Roadside Romeo “Sokakların Kralı Romeo” 150 kişilik bir kadroyla tam 1.5 yılda tamamlanabilmiş. Erdal Alkış şunları söyledi; Türk-Hint İş Konseyi Başkan vekili olarak bu güne kadar iki ülke arasında iktisadi ve sosyal açılımlarla alakalı köprü görevini üstlendim, üstlenmeye de devam ediyorum.
Bu bağlamda ülkemiz lehine bir çok çalışmalar başarıyla gerçekleştirilmiştir.
Ülkemiz sinema sektörünün açılımları kapsamında da çok özel çalışmaları da eş zamanlı olarak sürdürmekteyiz. Geçmişte yapılan çalışmaları zaten bilmektesiniz. Bundan sonra Bollywood ile Türk sinemasının işbirliğinin gelişmesini hep birlikte görecek ve Türk sinemasının da dünyaya açılımına şahit olacaksınız.
İşte bunlardan bir tanesi olan, Bollywood’un dünyaya arz ettiği orijinal adı Roadside Romeo olan, Türkçe adını “Sokakların Kralı Romeo” koyduğumuz animasyon filmi 29 Mayıs’ta vizyona girmektedir.
Bu film son zamanlarda çocuklara yönelik olduğu iddia edildiği halde çocukların psikolojisini olumsuz etkileyen filmlere karşı son derece güzel, olumlu mesajlar içeren, teknolojinin ve standartların üzerinde bir çalışma ile 150 kişilik bir kadro tarafından 1.5 yılda hazırlanan bir animasyon filmidir.
Anne-babaların rahatlıkla çocuklarının sınav stresinden uzaklaştırması için götürebileceği tek film olan Sokakların Kralı Rome filmini bu şekilde lanse edebilecek tek filmdir. Bu şekilde çocuk izleyicilerin sinemaya tekrar kazandırabileceği bir takvim başlangıcı olabileceğini düşünüyorum. Bununla birlikte Bollywood filmlerinin Türk Sinemalarında devam edeceğini belirtmek istiyorum.

Filmin konusuna gelince, Büyük bir malikanede lüks içinde yaşayan Romeo’nun tatlı hayatı, bakıcı ailesinin Londra’ya taşınmak zorunda kalmasıyla aniden sona erer. Bir anda kendini daha önce hiç bilmediği bir dünyada bulan Romeo, Mumbai sokaklarında gezinirken yeni arkadaşlar edinir. Bu arada görür görmez kalbini kaptırdığı Laila ile tanışır. Ne var ki, bu filmde de bir kötü vardır; Romeo’nun bölgenin hakimi ve herkesin korktuğu Charlie ile karşı karşıya kalması fazla uzun sürmez. Köpeği iken, bakıcı ailesinin Londra’ya gitmek zorunda kalmasıyla kendini sokaklarda bulan Romeo adlı bir köpeğin hikayesini anlatıyor.  Hintli aktör Jugal Hansraj’ın yazıp, yönetmenliğini üstlendiği bir filmdir.
Başlıca 3 karakterden olan Laila karakterinin  Türkçe seslendirilmesi Aslı Omağ tarafından yapılmıştır. Aslı Omağ Star Tv ‘de yayınlanan Papatya dizisinden Gülşen karakterini oynayan ve ayrıca Fahir Atakoğlu’nun bestelediği Mehmet Ali Birand ve  Can Dündar’ın ortak yapımı olan 12 Mart belgeselinin Soprana solosunu seslendiren ve aynı zamanda Mimar Sinan Üniversitesi Opera ve Sahne Sanatları mezunu profesyonel olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve şehir tiyatrolarında başrol ve yönetmen yardımcılığı yapmıştır.
Romeo karakterinin Türkçe seslendirilmesi Ziya Kürküt tarafından yapılmıştır. Kendisini televizyonda yarışma ve müzik programlarının sunuculuğunu yaparak tanımışızdır. Kanl D ve Star TV ‘de yayınlanan “her eve lazım ” alışveriş programının sunuculuğunu yapmaya devam etmektedir. Tv dizilerinde rol aldığı bazı filmler arasında Kara Melek, Kaygısızlar  ve Can Dostum sayılabilir.

Charlie karakterinin Türkçe seslendirilmesi Haldun Ergüvenç tarafından yapılmıştır. Uzun yıllar görev yaptığı Şehir Tiyatrosu’nda sürdürdüğü oyunculuk kariyerinin yanı sıra pek çok sinema filminde kendine özgü sesi ve yorumuyla seslendirme sanatçısı olarak görev yapmaktadır. Oynamış olduğu filmler arasında Asılacak Kadın, Son Darbe ve Firar gelmektedir.

Roadside Romeo animasyon filmi  için yaklaşık 15 milyon dolar harcanmıştır. Hindistan’ın en büyük  yapım firmalarından biri olan, yılda 1 Milyar USD ciro yapan ve 30-40 milyon dolar bütçeli yılda 4-5 sinema filmleri çeken “Yash Raj” firması tarafından hazırlanmış bir animasyon filmidir.

Film 1,5 yılda tamamlanmış olup, 150 kişilik bir ekiple hazırlanmıştır.  Karakterleri Walt Disney tarafından tescilli olan bu film ile Bollywood’la ortak yapım gerçekleştirilmiştir.

Hindistan film sektörü hakkında bilgi verilmek gerekirse,  yılda 2 milyar adet sinema bileti satılan BOLLYWOOD sektörü kaliteli filmleri ile de artık tüm dünya sinemalarında gösterildiği gibi, dünya gişelerinde de ciddi yer almaya başlamıştır. Film sektöründe ciddi bir yere sahip olan Hollywood film bütçe yatırımlarını Hindistan’a kaydırmıştır. 8 dalda Oscar ödülü alan  Hint yapımı olan “Slumdog Milyoner” filminin Türkiye’de de iyi bir seyirciye ulaşmasından sonra,  firmamız “ICON MEDYA LTD ŞTİ” bu animasyon filmi ile  birlikte temsilciliğini yaptığı Bollywood’un diğer kaliteli filmlerini getirmeye devam edecektir.
Firma başkanı Sayın Erdal Alkış aynı zamanda Türk-Hint İş Konseyi Başkan Vekili olması hasebiyle Türk ticaret ve sanayisinin Hindistan’da gelişimi için ciddi çalışmalar yaparken, aynı zamanda Türk Sinema Sektörünün uluslar arası bir kimlik kazanması için de çok büyük ve verimli çalışmalar yapmaktadır. Ülkemiz tanıtımına da bu şekilde ciddi katkılar sağlamaktadır.

Firmamız film dağıtım hizmetlerini “Slumdog Milyoner” filminin de dağıtımını yapan  PİNEMA ile gerçekleştirmektedir.

2008 yapımı olan Roadside Romeo Hindistan dışında 2009 yılında Avustralya, Amerika, İngiltere, Brezilya, orta batı ülkerinden Güney Afrika’ya uzanan bir alanda toplamda 35 ülkede sinema seyircisiyle buluşacaktır.

Yash Raj – Walt Disney ortak yapımı olan ve Hindistan’ın Hollywood prodüksiyonları düzeyinde tamamı animasyon ilk 3 boyutlu filmi özelliğine sahip “Sokakların Kralı Romeo” (Roadside Romeo) Shanghai  Film Festivali Panorama Bölümüne seçildi. Doğu Asya’nın en büyük Film Festivallerinden biri olan Shanghai  Film Festivali 13-21 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek.

Film ayrıca Güney Kore’deki Seul Film Festivalinde Yarışma-dışı Misafir Bölümünde yer alacak. Seul Film Festivali ise 19-25 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek.

“Sokakların Kralı Romeo” dünya çapında 24 Ekim 2008 tarihinde gösterime girdi. Film aldığı büyük övgülerin yanısıra The Golden Cursor Animation ödüllerinde 5 kategoride, the Screen Award En İyi Animasyon ödüllerinde Film kategorisinde, the 24 FPS Animation ödüllerinde yine En İyi Animasyon Film kategörisinde ve FICCI BAF En İyi Uzun Metraj Animasyon Film kategorisinde ödülleri topladı.

Filmin seslendirmelerinde Saif Ali Khan (Romeo), Kareena Kapoor (Laila) ve Charlie Anna (Javeed Jaffrey) gibi Bollywood süperyıldızları yer aldı. Bollywood’un dahi çocuğu Jugal Hansraj ise filmi yazıp yönetti. Filmin animasyonları Tata Elxsi Ltd bünyesinde bulunan Visual Computing Labs (VCL) tarafından yapıldı.

Adları kalite ve başarıyla özdeşleşmiş iki isim, Yash Raj Films ve Walt Disney, Sokakların Kralı Romeo’nun Shanghai  ve Seul Film Festivallerine seçilmesiyle başarılarına bir yenisini daha eklemiş oldular.
Bu vesile ile konuya göstereceğiniz ilgiye şimdiden teşekkür ediyor, selamlarımı sunuyorum.
http://www.disney.in/movies/roadsideromeo/home.html

FİLMİN KÜNYESİ :

Yapım: 2008 ~ ABD, Hindistan (YASH RAJ FILMS )
Yönetmen: Jugal Hansraj
Senaryo: Jugal Hansraj
Yapımcı: Yash Chopra, Aditya Chopra
Görüntü Yönetmeni: Anshul Chobey
Müzik: Suleman Merchant, Salim Merchant
Dağıtım: Pinema Film
Gösterim Tarihi: 29 Mayıs 2009 (Türkiye)

Bir yanıt yazın