Uçaklar – Planes

UÇAKLAR / PLANES
DISNEY

“Arabalar” dünyasının üstünden uçarak gelen, Disney’in aksiyon dolu 3D animasyon komedi macera filmi “Uçaklar”, hava yarışçısı olarak mücadele etme hayalleri kuran kasaba uçağı Dusty’nin hikâyesini konu alıyor. Ancak Dusty tam olarak yarışmak üzere yapılmış bir uçak değildir ve yüksekten korkmaktadır. Bu yüzden donanma pilotu Skipper’a başvurur ve Skipper, Dusty’nin yarış parkurunun son şampiyonu Ripslinger’la boy ölçüşecek seviyeye gelmesine yardım eder. Dusty’nin cesareti, hayal bile edemediği yüksekliklere ulaşmayı amaçlarken büyük bir sınavdan geçer ve bu durum kendisini hayranlıkla izleyenlere uçmak için ilham verir. “Uçaklar” 23 Ağustos 2013’te sinemalarda ve Disney Digital 3D™ olarak seçkin sinemalarda olacak.
Tür: Animasyon/Macera
Vizyon Tarihi: 23 Ağustos 2013
Yönetmen: Klay Hall
Yapımcı: Traci Balthazor-Flynn

“Bak, ben yalnızca bir tarım uçağı değilim.”
~ Dusty, “Disney filmi Uçaklar”

Disney filmi “Uçaklar” aksiyon dolu, üç boyutlu bir animasyon komedi filmi. Başrolünde yüksekten uçan bir yarış uçağı olma hayali kuran Dusty yer alıyor. Fakat Dusty, yarış için tasarlanmamıştır – ve yükseklik korkusu vardır. Bu yüzden yarışların şampiyonuyla boy ölçüşecek seviyeye gelmesine yardım eden deneyimli donanma uçağı Skipper’a başvurur. Çıkabileceğini asla hayal etmediği yüksekliklere ulaşmayı amaçlarken, bu büyülü dünyaya, uçmak için ilham veren Dusty’nin cesareti büyük bir sınavdan geçiyor.

Bu yaz gösterime girecek olan yepyeni bir sinema macerası “Uçaklar”ın yapımı Güney Kaliforniya’daki Disneytoon Studios’da gerçekleştirildi. Uçaklara meraklı yönetmen Klay Hall (“King of the Hill,” “The Simpsons”) tarafından yönetilen filmin yapımcılığını Traci Balthazor-Flynn (“Return to Never Land/Peter Pan Varolmayan Ülkede,” “Bambi II,” “The Little Mermaid: Ariel’s Beginning” dijital yapım müdürü olarak görev aldı), baş yapımcılığını da John Lasseter  üstleniyor. Film, bir tarım uçağının kapasitesinin çok daha üzerine çıkabilme arzusunu konu ediyor.

“Bence insanlar Disney filmi “Uçaklar” ile aralarında bir bağ kurabilecekler çünkü bu, güçsüz olanın galip geldiği harika bir hikaye. İçinde hepimize hitap eden duygular ve mesajlar var. Eğer kendimize inanabilirsek, güvenli ortamımızın dışına çıkar ve bizi alıkoyan korkuyu yenersek alacağımız sonuçlara çok şaşırırız. Bu filmde Dusty’e olan da tam olarak böyle bir şey. O, 1,000 fitin üzerine hiç çıkmamış ama dünyanın en hızlı yarış uçağı olmayı hayal eden bir tarım uçağı. Aşması gereken çok fazla engel var ve asıl işlevinden çok daha fazlasını yapabilir hale gelmek için derinlerde yatan cesaretini ortaya çıkarması lazım,” diyor Hall.

Balthazor-Flynn’e göre filmin dünyanın çeşitli yerlerinde geçmesi seyirciyi eğlenceli bir yolculuğa çıkarıyor. “Dusty daha once hiç evinden uzaklaşmamış. Bu yüzden ilk kez dünyayı keşfediyor,” diyor. “Film, Dusty gibi çoğumuzun daha once hiç görmediği yerlere gidiyor. Dünyanın her yerinden karakterlere yer veriyor. Destekçisi olabileceğimiz çeşitli kişilikler görüyoruz. Bu, gökyüzünde geçen bir yolculuk filmi. Tam anlamıyla bir macera filmi.”

Disney filmi “Uçaklar”, “Arabalar” dünyasının semalarından, Lasseter’in seyahat ederken harekete geçen hayalgücünden, her bir vasıtanın potansiyel bir karakter olduğu fikrinden doğdu. Lasseter, Hall ve Jeffrey M. Howard’ın  yazdığı bu özgün hikayeyi Howard senaryolaştırdı. Filmde Dusty’i Dane Cook (“Louie,” “My Best Friend’s Girl,” “Dan in Real Life”), donanma uçağı Skipper’ı Stacy Keach (“The Bourne Legacy,” “Nebraska”), yakıt tanker Chug’ı Brad Garrett (“Everybody Loves Raymond,” “How to Live with Your Parents for the Rest of Your Life”), dobra araba tamircisi Dottie’yi Teri Hatcher (ABC dizisi “Desperate Housewives,” “Coraline”)
seslendiriyor. Julia Louis-Dreyfus (“Veep,” “The New Adventures of Old Christine,” “Seinfeld”) Rochelle’e, Priyanka Chopra (“Barfi!”) Ishani’ye, John Cleese (Monty Python, “A Fish Called Wanda”) Bulldog’a hayat veriyorlar. Cedric the Entertainer (“Barbershop,” “Who Wants to Be a Millionaire”)  Leadbottom’ı, Carlos Alazraqui (Comedy Central dizisi “Reno 911”da James Garcia rolünde) çekici El Chupacabra’yı ve Roger Craig Smith (Disney XD filmi “Marvel’s Avengers Assemble”da Captain America’nın sesi, “Oyunbozan Ralph”de Sonic The Hedgehog’un sesi) dünya şampiyonu yarışçı Ripslinger’ı seslendiriyor.

Seslendirme ekibinde Echo rolünde Anthony Edwards (Televizyon dizisi “ER,” “Top Gun”), Bravo rolünde Val Kilmer (“Batman Forever,” “Top Gun”), Roper rolünde Sinbad (Comedy Central dizisi “Where U Been?”), hem Ned hem de Zed rollerinde Gabriel Iglesias (Comedy Central programı “Gabriel Iglesias Presents Stand-up Revolution”) ve Brent Mustangburger rolünde Brent Mustangburger (ESPN, ABC Sports) yer alıyor. Filmde kullanılan diğer sesler ise şöyle: küçük balon Colin Cowling rolünde Colin Cowherd (ESPN), Sparky rolünde Danny Mann (“Up/Yukarı Bak”), Harland rolünde John Ratzenberger (“Monsters University/Sevimli Canavarlar Üniversitesi) ve ezik Alman mini arabası Franz ve onun küstah ikinci kimliği olan Fliegenhosen rolünde Oliver Kalkofe (“Neues vom Wixxer”).

Filmin müziğini,  üç kez GRAMMY ödülü kazanan besteci Mark Mancina (“August Rush,” “Camille,” “Training Day”) besteledi. Genel seyirciye hitap eden Disney filmi “Uçaklar” 23 Ağustos 2013’te vizyona giriyor. Film, üç boyutlu olarak seçkin sinemalarda gösterilecek.

Bir yanıt yazın