Uyumsuz – Divergent

HUNGER GAMES SERİSİNİN YARATICILARINDAN “DIVERGENT – UYUMSUZ” 18 NİSAN’DA SİNEMALARDA!

TEK BİR SEÇİM ARKADAŞLARINI BELİRLER
TEK BİR SEÇİM İNANÇLARINI TANIMLAR
TEK BİR SEÇİM SADAKATİNİ ŞEKİLLENDİRİR
HEM DE SONSUZA KADAR

Başrollerinde Shailene Woodley ve Theo James’in yer aldığı, yönetmenliğini usta isim Neil Burger’ın yaptığı “satış rekorları kıran kitap uyarlaması” Uyumsuz ilk haftasında büyük bir başarıya imza atarak 54.607,747 $ hasılat yaparken ikinci 96.042,660 $ gişe hasılatına ulaşarak yeni bir fenomenin doğduğunun sinyallerini verdi.
Fütüristik bir distopyada geçen hikâyede toplum beş farklı fraksiyona bölünmüştür. Her bir bölüm farklı bir erdemi temsil etmektedir ve 16 yaşına giren her genç hangi bölümde yer almak istediğine kendisi karar vermektedir. Seçim bir kez yapılır ve artık ömür boyu orada kalmak zorundadırlar. Tris Prior ise herkesi şaşırtan bir seçim yapar. Ardından Tris ve kendi bölümündeki arkadaşları yaptıkları seçimin getirisi olarak bir rekabet içerisine girerler. Çok güçlü dayanıklılık isteyen fiziksel ve psikolojik testlere tutulurlar.Bu testlerin hepsi onları bir ölçüde değiştirecektir. Ama Tris’in herkesten sakladığı ve ortaya çıktığı anda ölümcül olabilecek bir sırrı vardır. Toplumun gidişatına göre bu sır ya sevdiklerinin hayatını kurtaracak ya da onun sonu olacaktır…
İnsani özelliklere göre gruplara ayrılan ve 16 yaşlarına geldiklerinde seçim yapmak zorunda kalan insanlardan oluşan bir ütopyada yaşayan Tris Prior (Shailene Woodley) kendisinin uyumsuz olduğunu ve hiçbir gruba ait olamayacağını öğrenir. Tüm uyumsuzları yok ettiğini öğrendiği liderden (Kate Winslet) kaçmak zorunda olan Tris, gizemli Four’a (Theo James) hayatta kalmak için güvenmesi gerektiğini anlar ve uyumsuzun neden bu kadar tehlikeli olduğunu sonları gelmeden öğrenmek için birlikte büyük bir serüvene atılırlar.
16 yaşlarında seçim yapmaları istenen gençlerin seçebilecekleri gruplar ise şöyle: bilgelik, dostluk, dürüstlük, fedakârlık, cesurluk. Filmin yönetmeni Neil Burger “Bu fütüristik filmde yer alan seçimler aslında gerçek hayatta da seçtiğimiz karakteristik özellikler ve bu iyi özelliklerin içinde elbette kötülük de var. Tris tüm bu insanların arasında farklı kalan tek insan hiçbir yere sığamıyor ve farklı olduğu anlaşılırsa öleceğini biliyor.” diyor.
Theo James canlandırdığı Four karakteri için “Filmin başında onun nasıl bir adam olduğunu, nereye ait olduğunu, güvenilir olup olmadığını anlamıyorsunuz, hikayenin ilerlemesi bu yüzden çok keyifli. Korkusuz olmak kadar güzel bir şey yoktur. Korkusuz kelimesi benim için bu filmde çok farklı tanımlandı. Korkusuzluk korkuyla nasıl başa çıkabileceğinle alakalı. Kendine yardım edemeyen insanlara yardım edecek kadar cesur olmak Four’un karakteri. Savaş başladığında sisteme kafa tutan bir adam görüyorsunuz. O çok güçlü bir adam. Bu kadar güçlü bir hikâyenin başrolü olmak çok keyifli” diyor.
Yönetmen Burger, Kate Winslet için “Bu rolde oynayacak oyuncu bizim için çok önemliydi. Filmin en dişi karakteri Jeanine Matthews rolüyle Kate Winslet. Jeanine o ütopyanın lideri, çok zeki bir kadın. Bu dünyanın Steve Jobs’u diyebiliriz. Hangi karakterde olduğunuzu öğrenmek için formüller üreten bir kadın. Büyük bir plan hazırlığında olan Jeanine topluluğun içinde bir uyumsuzun olmasına asla evet diyemez, bu yüzden Tris’in en büyük düşmanı olacaktır. Kate daha önce böyle bir rolde yer almamıştı bu filmde onun bu yönünü de görüyoruz.” diyor.
Kate Winslet “Jeanine Uyumsuzların saf olduklarını düşünmüyor aksine onların kurulu düzeni bozacaklarına inanıyor. Düzenin sağlanması adına yapılacak tek şey uyumsuzların yok edilmesi. Jeanine’in büyük planı uyumsuzları yakala ve öldür. Tris’le karşı karşıya gelecek olan Jeanine bu sefer ne kadar başarılı olacak izleyip göreceğiz” diyor.
Altın Küre adayı genç oyuncu Shailene Woodley “Tris çok hassas ama bir o kadar da güçlü bir kız. Uyumsuz olduğunu anladığı anda bir şeylerin ters gittiğini anlıyor. O dünyaya ait olmadığını ve bir çıkış yolu bulması gerektiğini düşünen Tris ilk bakışta hiç güvenmediği Four’la birlikte kaçış planları yapmaya başlıyor. Film çok değişik bir dünya üzerine kurulmuş fakat yazılan hiçbir şey saçma değil. Bu tarz filmlerde genelde çok yüksekten uçulur ama Uyumsuz onlar gibi değil. Ben birçok sahneden fazlasıyla etkilendim. “ diyor.
Yönetmen Burger “Bu filmin zor olmasının sebebi serinin ikinci ve üçüncüsünün de gelecek olması. Seti kurarken, senaryoyla oynarken, oyuncuları, seti, platoyu yönlendirirken hikâyenin devamında ne olacağını bilmek çok önemliydi. Biz filmi çekerken serinin üçüncüsü henüz yazılmamıştı sürekli yazar Veronica’yla konuşup yaptığım işten emin olmaya çalıştım. Gerçekten yorucu bir süreç oldu. Uyumsuz’un hayran kitlesi o kadar büyük ki film çekimindeki hassasiyetim çok daha fazla oldu, onları üzmek istemem. Hikâyenin içine girdiğiniz ve karakterleri iyi analiz ettiğiniz sürece hayranları hayal kırıklığına uğratma ihtimaliniz yok, ben de bunu yaptım.” diyor.

KÜNYE
VİZYON TARİHİ: 18.04.2014
YÖNETMEN: NEIL BURGER
OYUNCULAR: Shailene Woodley, Theo James, Kate Winslet, Ashley Judd, Jai Courtney, Ray Stevenson, Zoe Kravitz
SENARYO: Evan Daugherty, Vanessa Taylor
ESER: Veronica Roth
SÜRE: 140 DK
İTHALAT: FİDA FİLM
DAĞITIM: TİGLON

Bir yanıt yazın