Uzak İhtimal

Müezzinlik yapan Musa’nın ilk ataması İstanbul Galata’da bir camiye çıkınca, genç müezzin hayatında ilk kez İstanbul’a gelir. Yan komşusu Clara rahibe olmak isteyen bir genç kızdır.

Kiliseyle evi arasında daracık bir hayata sıkışmış Clara’yla İstanbul’da yeni bir hayata başlayan Musa’nın karşılaşması ilginç ve bir o kadar da sıcak bir duygunun ortaya çıkmasına neden olur.
Genç müezzinin kendisine bile söylemekte güçlük çektiği aşk duygusu zaman geçtikçe her anına yayılır.
Clara’nın sürekli gittiği kilisede, Musa ve sahaf Yakup Demir’in karşılaşması da başka bir hikayeyi doğurur.
Clara, müezzin Musa ve sahaf Yakup Bey’in hayatı kesişince küçük insan öyküleri eşliğinde sürprizler ortaya çıkar.
İstanbul Galata’da, arsitokrat bir aileye mensup sahaf Yakup Bey, İtalyan asıllı Clara ve müezzin Musa’nın zaman zaman neşeli zaman zaman da iç burkan öyküleri “Uzak İhtimal” filminin sıcak atmosferini oluşturuyor.

UZAK İHTİMAL / WRONG ROSARY

Yönetmen: Mahmut Fazıl Coşkun
Yapım: Tülin Çetinkol Soyarslan, İsmail Kılıçarslan, Tarık Tufan, Mahmut Fazıl Coşkun
Oyuncular: Nadir Sarıbacak, Görkem Yeltan, Ersan Uysal
Senaryo: Tarık Tufan, Görkem Yeltan, Bektaş Topaloğlu
Müzik: Rahman Altın
Görüntü Yönetmeni: Refik Çakar
Kurgu: Çiçek Kahraman
Sanat Yönetmeni: Selda Çiçek
Yapım Yılı: 2009
“UZAK İHTİMAL” YAKINDA SİNEMALARDA
“SÖYLE RABB’IN KIMSE ONA TAPAYIM”

Yönetmenliğini Mahmut Fazıl Coşkun’un yaptığı başrollerini Nadir Sarıbacak, Görkem Yeltan ve Ersan Uysal’ın paylaştığı ödüle doymayan, merakla beklenen film “Uzak İhtimal” 9 Ekim tarihinde vizyonda…
Yönetmen Mahmut Fazıl Coşkun’un ilk uzun metrajlı filmi “Uzak ihtimal” 9 Ekim tarihinde 41 sinemada vizyona giriyor. Aşkı ve inancı duru bir şekilde anlatan film bir müezzinin Hristiyan bir kıza olan ihtimalsiz aşkını konu alıyor.
Müezzinlik yapan Musa’nın ilk ataması İstanbul Galata’da bir camiye çıkınca, genç müezzin hayatında ilk kez İstanbul’a gelir. Yan komşusu Clara rahibe olmak isteyen bir genç kızdır. Kiliseyle evi arasında daracık bir hayata sıkışmış Clara’yla İstanbul’da yeni bir hayata başlayan Musa’nın karşılaşması ilginç ve bir o kadar da sıcak bir duygunun ortaya çıkmasına neden olur. Genç müezzinin kendisine bile söylemekte güçlük çektiği aşk duygusu zaman geçtikçe her anına yayılır. Clara’nın sürekli gittiği kilisede, Musa ve sahaf Yakup Demir’in karşılaşması da başka bir hikayeyi doğurur. Clara, müezzin Musa ve sahaf Yakup Bey’in hayatı kesişince küçük insan öyküleri eşliğinde sürprizler ortaya çıkar. İstanbul Galata’da, arsitokrat bir aileye mensup sahaf Yakup Bey, İtalyan asıllı Clara ve müezzin Musa’nın zaman zaman neşeli zaman zaman da iç burkan öyküleri “Uzak İhtimal” filminin sıcak atmosferini oluşturuyor.

Merakla beklenenen film ödüle doymuyor!
Uzak İhtimal, ilk katıldığı festival olan 38. Rotterdam Film Festivali’nde en iyi film ödülü aldı. Rotterdam Film Festivali jürisi tarafından filmin, eşsiz bir yaratıcılıkla sadeliğin zaferi olduğu ve anbean izleyicinin merakını canlı tuttuğu ifade edildi
Film bu başarısının ardından katıldığı diğer festivallerden de ödül üzerine ödül aldı. Crossing Europe Film Festivali’nde de en iyi film ödülünü alan Uzak İhtimal, Tofifest Polonya Film Festivali’nde Jüri özel ödülü ile ödüllendirildi.
İstanbul Film Festivali ve Adana Altın Koza Film Festivali’nden En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Senaryo dallarında üçer ödülle döndü.
“Uzak İhtimal” Avrupa’nın en büyük sinema organizasyonlarından biri olan Avrupa Film Ödülleri’nde ülkemizi temsil edecek. Ayrıca Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yarışacak.
Filmin senaryosunda Tarık Tufan, Görkem Yeltan ve Bektaş Topaloğlu’nun imzaları var. Filmin müziklerini ünlü müzisyen Rahman Altın yaptı. Görüntü yönetmenliğini Refik Çakar’ın, kurgusunu Çiçek Kahraman’ın yaptığı filmin sanat yönetimi Selda Çiçek’e ait.
Yönetmen Mahmut Fazıl Coşkun Biyografi: 1973’te doğdu. UCLA ve İstanbul Bilgi Üniversitesinde sinema okudu. Profosyonel olarak belgesel ve reklam filmi yönetmeni olarak çalışmaktadır. Uzak İhtimal ilk uzun metrajlı, konulu filmidir.
Filmografi:
Aliya (Yılın Yönetmeni Ödülü, Türkiye Yazarlar Birliği)
Komunist-Roger Garaudy
Yaşamak-Cahit Zarifoğlu
Uzak İhtimal Zarifoğlu
Uzak İhtimal

Bir yanıt yazın